Sizce bu dedektör kaç cm ya da metre tarar?

GencKoleksiyone

Aktif Üye
How to Make a Metal Detector at Home - Homemade - YouTube

Abilerim ben aranızda orta yaşlarda birer para koleksiyoneri ve aynı zamanda defineciliğe başlamak isteyen bir kardeşinizim. Maalesef pek bütçem olamadığı için kendime gerçek bir dedektör alamıyorum. İnternette bu videoyu gördüm ve yapmaya karar verdim. Henüz daha yapmadım ama malzemelerin çoğu hazır. Birçok kişinin dediğine göre videodaki 0.2mm bakır tel yerine daha kalın bir tel ve videodaki 300 tur bakır tel sarışını ne kadar fazla yaparsak alan tarama derinliğinin artacağını söylüyorlar. Siz profosyonel abilerim, sizce bu videodaki cihaz alan taramasında (kum, taş, toprak) ne kadar derinliğe ötebilir? Ayrıca dedikleri gibi tel kalınlığı daha kalın olsa ve sarma turu 300 yerine örneğin 600 olsa derinliği artarmı? Eğer İnşallah olumlu yanıtlar alabilirsem bu cihazla bulduklarımı satıp kendime siz abilerim gibi gerçek bir dedektör almak istiyorum :) Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

sandalci14

Operatör
kardeşim hoşgeldin.benim naçizane görüşüm internette çok fazla abartıyorlar yapıp denemeden anlaşılmaz.ha dedikleri gibiyse 10 15 cm den çeker el dedektörü gibi avm lerdeki oda çok basit ucuzdur.tektekte işe yarayabilir fakatdaha çok çalışma alanında kazılan toprağı kontrol etmeye yarar ancak 2.00 3000 civarı orta dedektörler var garett deltplas3s gmax2 farmet filan..

GencKoleksiyone

Aktif Üye
Hocam 17 yaşındayım. Peder bu tarz şeyleri saçma ve gereksiz buluyor. Ayrıca bizim oraların toprağı sağlamdır. Bizans - Roma sikkeleri fışkırır. Başıma birşey gelir diyede korkuyor. Yani benim öğrenmek istediğim gerçektende bakır tel daha kalın olursa ve sarışı 300 tur değilde örneğin 600 olursa derinliği artarmı?

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI

Nikea

Aktif Üye
Hocam 17 yaşındayım. Peder bu tarz şeyleri saçma ve gereksiz buluyor. Ayrıca bizim oraların toprağı sağlamdır. Bizans - Roma sikkeleri fışkırır. Başıma birşey gelir diyede korkuyor. Yani benim öğrenmek istediğim gerçektende bakır tel daha kalın olursa ve sarışı 300 tur değilde örneğin 600 olursa derinliği artarmı?
abicim bu işe hiç başlama okumana bak sen hevesin varsada koleksiyonerlik için hobi amaçlı sitelere bakarsın bende 17 yaşımda başladım haiften şimdi 36 yı devirdim hobi amaçlı yapacaksın kendini kaptırsan işin biter

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
kardeş hoş geldin
daha yaşın gençmiş baban gibi düşündüm ben de bir an haklı yani
okul durumun falan nedir bilmiyorum ama bu yaşlarda düşünmen gereken tek şey iyi bir eğitim alman
neyse bunlar benim özelim diyebilirsin yeni nesil az biraz daha asi yapacak bişey yok...

bu paylaştığın devre elektronik hobi devresi
algıladığı metal de ki 5-10 cm. arası olsun fazlası olmaz
oradaki malzemeden çıkan yemek bu kadar daha uzaktan metal algılamaz
bobin spir sayısını iki katına çıkarmakla ya da daha kalın tel kullanmakla sonuç değişmez
aksine devrenin stabilitesi bozulacağı için çıkıştan sinyal alınamaz
yani kısacası bu hobi devrelerle olacak iş değil bu

GencKoleksiyone

Aktif Üye
Yok ya abi, öyle olsa direkt reklam yapardım :) Ben çalışma mekaniğini merak ettim.

GencKoleksiyone

Aktif Üye
Vallahi hobi olarak abi ya. Saçma bilgisayar oyunları oynayacağıma bu daha iyidir bence bilmiyorum.

GencKoleksiyone

Aktif Üye
kardeş hoş geldin
daha yaşın gençmiş baban gibi düşündüm ben de bir an haklı yani
okul durumun falan nedir bilmiyorum ama bu yaşlarda düşünmen gereken tek şey iyi bir eğitim alman
neyse bunlar benim özelim diyebilirsin yeni nesil az biraz daha asi yapacak bişey yok...

bu paylaştığın devre elektronik hobi devresi
algıladığı metal de ki 5-10 cm. arası olsun fazlası olmaz
oradaki malzemeden çıkan yemek bu kadar daha uzaktan metal algılamaz
bobin spir sayısını iki katına çıkarmakla ya da daha kalın tel kullanmakla sonuç değişmez
aksine devrenin stabilitesi bozulacağı için çıkıştan sinyal alınamaz
yani kısacası bu hobi devrelerle olacak iş değil bu
Yani adam nasıl gösterdiyse öyle yapayım. Ortalama 10-15 cm gösterir diyorsunuz. Hane plajda yüzük, küpe arasam, toprakta para arasam bulabilirmiyim sizce, Bulduklarımı paralar hariç satıp dedektör almayo düşünüyorum.

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Yani adam nasıl gösterdiyse öyle yapayım. Ortalama 10-15 cm gösterir diyorsunuz. Hane plajda yüzük, küpe arasam, toprakta para arasam bulabilirmiyim sizce, Bulduklarımı paralar hariç satıp dedektör almayo düşünüyorum.
10-15 cm. algılar mı bilemiyorum iyi analiz edilmeli
ha illa bundan yapayım dersen hoparlör yerine kulaklık kullan buzzer sesli ortamda duyulmaz sanırım