Sokakta yaşayan canlara yardim edelim....

eski

Editör
Peygamber efendimiz Buyurmuşki.
KOMŞUSU AÇKEN TOK YATAN BİZDEN DEĞİLDİR.

Arkadaşlar malum kış ayındayız, Havalar oldukça soğuk , bu soğuklarda hayvanların metabolizmaları soğuğa dayanabilmek için hızlı çalışmaktadır. sıfır derece soğukta kediler 6 saat köpekler 17 saat yiyecek almazlarsa ölmektedirler.

Etrafimızda sokakta yaşayan hayvanları az bir takip ettiğimizde bu soğukta içler acısı hallerine şahit oluyoruz.
Soğuktan yağmurdan korunabilmek bina köşelerine sığınan hayvanlar, kovalanıyor tekmeleniyor. Tek kovulmadıkları yer olan araba altlarında, motor içlerinde yaşam savaşı vermeye çabalıyorlar.

Bunlar yetmediği gibi şikayet üzere toplanıyorlar, barınaklar içler acısı , çoğunda zaten yer yok, toplanan canlar şehir dışına bırakılarak doğada ölüme terk ediliyor. Bu uygulamaların kötü detaylarına değinmek istemiyorum.

Allahın yarattığı canlara sevsekte sevmesekte zulm etmeyelim, yardımcı olalım.

Kapımıza gelen bizden yardım isteyen canları en azından zul edip kovmayalım. Bahçemizde yağmur almayacak bir yere imkanlar ölçüsünde soğuktan korunabilecekleri barınak yapalım, yiyeceğimizi paylaşalım. Sokakta gördüğümüz kediye köpeğe ''oğlum kızım açmısın'' diye sorun. Kedi gözlerindeki çaresizlikle miyavlar. Köpek gözlerindeki çaresizlikle kafasını aşağıya eğer. Eğer aç değil iseler gözlerindeki çaresizliği göremezsiniz.

Gittiğimiz kırsallarda atılmış birçok köpek bulunmakta , bu canlar yakındaki köylere oradaki köpekler tarafından sokulmazlar, barınak şansları hiç yoktur, yiyecek şansları çok azdır, zaten şehirden geldiklerinden avlanma yetenekleri azalmıştır. bunları tespit ettiğimizde en azından her gittiğimizde onlarada imkanlar ölçüsünde yiyecek götürelim. hiç imkanı olmayan her hangi bir fırına gidip köpekler için bayat ekmeğiniz varmı dediğinizde fırıncılar Allah razı olsun çuvalla bayat ekmek veriyorlar. Kasaplar artık et kemik veriyorlar Allah razı olsun. Kırsalda bunlara barınak yapamıyorsak en azından hayırsever ler tarafından yapılan barınakları kırmayalım yakmayalım. Bir çok yerde kırsalda kulübeler kırılıyor yakılıyor.

Sokaktaki Canlar için bahçemize 1 kap yiyecek , Soğuktan korunacakları barınak.
Yazacak çok şey var kelimeler yetmiyor.
Ekli dosyayı görüntüle 231269

Ekli dosyayı görüntüle 231270

Ekli dosyayı görüntüle 231271

Ekli dosyayı görüntüle 231272

Ekli dosyayı görüntüle 231273

Ekli dosyayı görüntüle 231274

Ekli dosyayı görüntüle 231275

Ekli dosyayı görüntüle 231276

R00T

Profesyonel
Co Admin
Şahsen yapmaya gayret ediyorum.Bu duyarlı konu için teşekkür ediyorum ustam.

psh

Bilgili Üye
keske herkes duyarli olsa evimde 3 kedim var dukkanda 4 elimden geldigince hepsine yetismeye calisiyorum sokaktaki canlilarada ayni sekilde asiri hayvanseverim bazi insanciklari anlayamiyorum ne istiyorlar dilsiz zararsiz canlilardan anlamiyorum hadi elden birsey gelmiyorsa bile durum yoksa bile yemek artiklari bile onlarin isinmasi icin yeterli hayvan sevmeyen insan sevmez

The Thing

C*
Süper Moderatör
Bu dünyada ki sınavın mebali öteki taraftada sorulacaktır mutlaka.

eski

Editör
Arkadaşlar 90 lı yıllar , bir arkadaşımla gün doğmadan tarabya önlerine lüfere gittik hava soğuk 2 saat kadar çalıştık balık alamadık. Arkadaşım galata köprüsüne gidelim biraz istavrit yaparız dedi galataya geçtik. köprüye çıktık . oldukça kalabalıktı , 2 kişilik bir yer bulduk . oltaları açtık avlanıyoruz, güzelde istavrit yapıyor. solumuzdaki yere bir balıkçı geldi , selam verdi oltasını açtı biraz sohbetten sonra anladıkki tabir kaba olacak bildiğin deli. şu an ismini hatırlayamıyorum gelen arkadaş oltalarını açtı , çaycı geçiyordu onada çay söyledik çayını içtikten sonra sohbeti oltaları bırakıp gitti köprüyü dolaştı geldi bu arada biz istavritleri 10 lu 15 li çekiyoruz. Arkadaş takıldı ona balık var niye çalışmıyorsunn dedi oda biraz sonra başlarım dedi. bir süre sonra baktık balık çekiyor, etrafına 5 - 6 kedi toplanmış çıkardığı balıklardan 1 tanesini kovaya atıyor diğerlerini kedilere veriyor , derken kedilerin sayısı 10 u geçti , bu her seferinde çıkardığı balıktan 1 ini kovaya atıyor diğerlerini kedilere vermeye devam ediyor. Arkadaş ona hitaben ''bütün balıkları kedilere yediriyon sen'' dedi . cevap; '' abi denizde balıklarda kaçmıyor, onlar bir doysun ben size yetişirim'' dedi. Dediği gibide oldu... Bol sohbetli, bol balıklı, daha önemlisi yeni bir ders alarak günü tamamladık. Deli deliyken ,bizden çok daha akıllıydı. Sonraki avlarımızda önce kediler doydu sonra biz.
Bu arada oltacı arkadaşlar, yazın avlandığınız meralarda , beslediğiniz kedi köpekler sizleri bekliyor. avlanan az balıkta yok, piknikçilerde yok, sizlere ihtiyaçları var. Dostlarımızın ziyaretine gidip kışı geçirmelerine katkıda bulunalım.

Son düzenleme:

eski

Editör
keske herkes duyarli olsa evimde 3 kedim var dukkanda 4 elimden geldigince hepsine yetismeye calisiyorum sokaktaki canlilarada ayni sekilde asiri hayvanseverim bazi insanciklari anlayamiyorum ne istiyorlar dilsiz zararsiz canlilardan anlamiyorum hadi elden birsey gelmiyorsa bile durum yoksa bile yemek artiklari bile onlarin isinmasi icin yeterli hayvan sevmeyen insan sevmez
Yardımlarını Allah kabul etsin.
Bizdede 3 tane kedi var, Bu hanımefendi 2 yıl önce bir arabanın kaputunun içine girmiş, Getiren araba evin önünde duruyor ,kediyi fark edip motordan çıkarıyor kapının önüne bırakıp gidiyor.oğlumda balkondan görüyor, gidiyor yavruyu alıyor , bir avuçtu, daha o akşam bizimle kaynaştı,o gündür bizimle.

Ekli dosyayı görüntüle 231278

Ekli dosyayı görüntüle 231279

Bu iki beyefendiyide Mahallede anneleri terk etmiş, mahallenin çocukları buluyorlar, yavrular 4 taneydi 2 si ölmüş, çok kötü durumdaydılar, 2 haftada zor toparlandılar, 4 aydır bizimle, çok iyi durumdalar,foto 45 gün öncesinin, şimdi çok daha büyükler, evdeki kedi bunları kabul etmedi bir türlü alıştıramadık, anneme ait boş dairede kalıyorlar, sahiplendirmeyi düşündük. arayanlara ikna olmadığım için veremedim. İmkan olsada tüm canlılar sokakta kötü şartlarda kalmasa.

Ekli dosyayı görüntüle 231280

Ekli dosyayı görüntüle 231281

Son düzenleme:

Feda

Bilgili Üye
Açtığın konu için teşekkürler,yediğimizi bırak çöpe attığımız israfın yarısını versek sokakda aç hayvan kalmaz..saolasın...

hepastios

Editör
Bu dünyada yaşamak sadece insanlara mahsuz deyildir hayvanlarına bizim kadar hakkı var olmasaydı zaten yaratılmazlardı bence dünyada hayvanları vurmak cinayet sayılmalı özellikle zararsız hayvanları bende sık sık rastladığım kedi ve köpekleri besliyorum geçen kış bizim bodruma hamile bir köpek sığınmıştı eski bir kilimi dibine serdim çul çaput ne bulduysam getirdim yavruları oldu çocuklarımdan cok onlarla ilgilendim ve hepsi büyüyüp kendileri gittiler kendi evleriymiş gibi hep merdivende karşılaşırdım onlar bodruma ben yukarı keyifli bir hal almıştı onlar giderken belki inanmayacaksınız annesi bana bakarak deyişik bir ulamayla birşey demek istedi buda büyük ihtimal Du aydı hayvanları sevelim ve koruyalım

psh

Bilgili Üye
Yardımlarını Allah kabul etsin.
Bizdede 3 tane kedi var, Bu hanımefendi 2 yıl önce bir arabanın kaputunun içine girmiş, Getiren araba evin önünde duruyor ,kediyi fark edip motordan çıkarıyor kapının önüne bırakıp gidiyor.oğlumda balkondan görüyor, gidiyor yavruyu alıyor , bir avuçtu, daha o akşam bizimle kaynaştı,o gündür bizimle.

Ekli dosyayı görüntüle 231278

Ekli dosyayı görüntüle 231279

Bu iki beyefendiyide Mahallede anneleri terk etmiş, mahallenin çocukları buluyorlar, yavrular 4 taneydi 2 si ölmüş, çok kötü durumdaydılar, 2 haftada zor toparlandılar, 4 aydır bizimle, çok iyi durumdalar,foto 45 gün öncesinin, şimdi çok daha büyükler, evdeki kedi bunları kabul etmedi bir türlü alıştıramadık, anneme ait boş dairede kalıyorlar, sahiplendirmeyi düşündük. arayanlara ikna olmadığım için veremedim. İmkan olsada tüm canlılar sokakta kötü şartlarda kalmasa.

Ekli dosyayı görüntüle 231280

Ekli dosyayı görüntüle 231281
masallah canlara neşe kaynaklari resmen :)

Renix

Bilgili Üye
Köydeyim ben malum şu anda kış evde 6 kedi benim var 10 kadarda misafir köpekte var 1 o kadar burada daha zor şehirden ama Allah veriyor nasiplerini benim yavru kedi var fotoyu koycam diyceksinizki ya dua ediyorsa?

Allahın yaratııgı cana merhamet etmeyen hiç Allah merhamet edermi