Su arayacağım,nasıl başlamalıyım?

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ben'de arkadaşa yardımcı olmak amacı ile yazdım , Köyü susuzluktan kurtaralım diye fotoğraflar gelirse tespit yaparım. Hatta yakınsa arazide tespit yaparım.
Herkes tanık olur inşallah.
Ustam nasıl bir resim lazım?
Bir sürü arazi var.Parça parça arazinin resmini mi çekmeliyim,yoksa uydu fotoğrafı mı almalıyım?
Bu arada Giresundayım.

@ibrhm

Bilgili Üye
Parça,parça geniş açılı üç, dört tane gibi olur. Gelmek isterdim Baya uzakmış.

kanije

Bilgili Üye
söğüt ağacı veya incir dalı kullanacaksın.kabukları soyulmuş olacak ve y şeklinde olacak çubuk.suya en duyarlı bu iki ağaçtır.

keskinsirke

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar.Köydeki mahallemizde su yok.Var da içilecek gibi değil.
Eskiden beri çubuk sisteminin aslında su bulmak için kullanıldığını hepimiz biliyoruz.
Bende şansımı deneyeyim dedim.Belki temiz bir su kaynağı bulurum da mahallenin duasını alırım.
Öncelikle ne tür çubuk kullanmalıyım?
Aşağıda su olduğundan nasıl emin olacağım?
Derinliği nasıl anlayacağım?
Tavsiyelerinizi bekliyorum.
koskoca türkiye cumhuriyetinde yaşıyorsun su arama için açtığın konuya bak elli tane başvuru yapacağın yer var gardaşım devlet destekli

ragıp

Uzman
@uçanhollandalı
ustam,
böyle bir konuda ben bir kaç kelamda bulunmaz isem bu olmazdı... :)
4lü V çubuk ile 225m derinde termal su buldum...
sontaj yapıldı, evet su var... hali hazırda çalışır durumda

elimdeki 4lüV çubukları, başka bir termal su ile arazide iyice ıslattım
bana yön verdi. sabitledim. ileriye ve geriye doğru bir kaç denememde ise
mevcut suyun,sanki PVC boruyu takip eder gibi,v çubuk takip ettim.
arazi üzerinde en uygun konumu belirledik.sontaj vurduk. 200 metrede çakıl geldi
210 metrede kükürt kokusu geldi
220 metrede ise suyu aldık.

bu benim yaşadığım,ölçtüğüm bir suydu

selametle

kolay gelsin

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
@uçanhollandalı
ustam,

arazi üzerinde en uygun konumu belirledik.sontaj vurduk. 200 metrede çakıl geldi

selametle

kolay gelsin
@ragıp ustam konuyu açmaktaki amacım buydu zaten.Sizin gibi değerli forumdaşlardan gelen her türlü bilgi ve tecrübeyi değerlendirip elimden geleni yapmak.
Sizinde tecrübelerinizi aktarmanıza ayrıca sevindim.:)
4 lü V çubuk şu iki kişiyle karşılıklı tutulan çubuk mu?
Ekli dosyayı görüntüle 287099

ragıp

Uzman
@ragıp ustam konuyu açmaktaki amacım buydu zaten.Sizin gibi değerli forumdaşlardan gelen her türlü bilgi ve tecrübeyi değerlendirip elimden geleni yapmak.
Sizinde tecrübelerinizi aktarmanıza ayrıca sevindim.:)
4 lü V çubuk şu iki kişiyle karşılıklı tutulan çubuk mu?
Ekli dosyayı görüntüle 287099
evet ustam...
bazı konular, beni geçmişte yaşadığım olayların gözümde canlanmasına vesile oluyor,bende mutlu oluyrum.teşekkürler...

rast gelsin
köye su getireceksin. iyi niyetin, bir hayır işi olması konusunda da seni tebrik ederim...

minik bir öneri
zaman olarak şuan tam zamanı... Çünkü; kurak bir dönem geçirdik... bu dönemde bulunacak su, yazın bitmez. bulacağınız su yüzey suyu olmaz. yağmur yağmadan bu işi neticelendirmelisin...

rast gelsin. selametle

Ledun

Bilgili Üye
Kardasim,
Eski ustalar genelde Y agac cubuklarla bulurlar, boyle ogrenmisler. Genelde de yanilmazlar.

Su her turlu cubukla bulunur.
Lakin bilen birisinden egitim almak lazim. 62 metrede deyip sondaj yapilan bir kuyu vardi. Sondaj ekibi 60 metreye kadar burada su yok dediler. 2 metre sonra su cikinca hepsi şok olmustu. Bu su hala kullanilmakta. Bulan usta yasliydi, olduyse Allah cc rahmet etsin.

Ben 50 cm.lik 3.2mm capinda aleminyum kaynak telinden yaptigim L cubukla bakarim. Cubugun ortasinda 6 mm capindaki demire sarip sekil verdigim 13 adet sargi var. Hal bu olunca cubuk boyu iyice kuculmus oldu. Su kaynaginin uzerine geldiginde cubuk ucu asagiya dogru hareket eder. Sanki bir balik misinayi cekiyor gibi. Ceker birakir ceker birakir. Cok rahat hissedersin. Sonra.oda buluyor gibi etrafini belirlersin, taslar koy hareketin basladigi yerlere. Sonra suyun hangi istikametten gelip hangi istikamete gittigini tespit et. En sona da derinligi bul. İste burada illa tecrube lazim. Siya kadar kac katman var hepsini tespit edebilmelisin amma bu is dedigim gibi tecrube ister.
Yapacagin bu islem en azindan nerelerde su var sorusuna cevap olur.
Gelip tespit yapacaklar once buralara bakarlar, zamandan.istifade etmis olursunuz.

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Kardasim,
Eski ustalar genelde Y agac cubuklarla bulurlar, boyle ogrenmisler. Genelde de yanilmazlar.

Su her turlu cubukla bulunur.
Lakin bilen birisinden egitim almak lazim. 62 metrede deyip sondaj yapilan bir kuyu vardi. Sondaj ekibi 60 metreye kadar burada su yok dediler. 2 metre sonra su cikinca hepsi şok olmustu. Bu su hala kullanilmakta. Bulan usta yasliydi, olduyse Allah cc rahmet etsin.

Ben 50 cm.lik 3.2mm capinda aleminyum kaynak telinden yaptigim L cubukla bakarim. Cubugun ortasinda 6 mm capindaki demire sarip sekil verdigim 13 adet sargi var. Hal bu olunca cubuk boyu iyice kuculmus oldu. Su kaynaginin uzerine geldiginde cubuk ucu asagiya dogru hareket eder. Sanki bir balik misinayi cekiyor gibi. Ceker birakir ceker birakir. Cok rahat hissedersin. Sonra.oda buluyor gibi etrafini belirlersin, taslar koy hareketin basladigi yerlere. Sonra suyun hangi istikametten gelip hangi istikamete gittigini tespit et. En sona da derinligi bul. İste burada illa tecrube lazim. Siya kadar kac katman var hepsini tespit edebilmelisin amma bu is dedigim gibi tecrube ister.
Yapacagin bu islem en azindan nerelerde su var sorusuna cevap olur.
Gelip tespit yapacaklar once buralara bakarlar, zamandan.istifade etmis olursunuz.
Teşekkür ederim ustam,çok makbule geçti.
Daha önce define amaçlı pirinç ve bakır çubuk kullandım.Fakat tepkiler çok tutarsızdı.bir türlü çözemedim.su ararken çubuğun suya mı yoksa maden mineral gibi başka şeylere mi gittiğini nasıl anlayacağım?
Veya tam tersi,define ararken suya gidebilir mi?
su ararken küp bulmayalım :giggle:

Neonxy

Member
@uçanhollandalı
ustam,

selametle

kolay gelsin
Derinlik nasıl aldiniz