Surfer'den Kordinatlara Filtreleme Yaparak Görüntü Elde Etmek

Adam78

Aktif Üye
Adam78 doğrudur benim tanıdığım birçok bayan arkadaşım var bu işler ile ilgilenen bu arada ismim mihriban çanakkaleliyim , eşim manisalı
Isminizi merak etmedim söylemenize gerek yoktu ben sadece o arkadas olabileceginizi düşündüm sormanın sebebi de bu, sizin neden bu açıklamayı yaptiginizin farkindayim lakin dedigim gibi farkli bir dusunce ile degil o internette tanidigim arkadas olabileceginizi dusunerek sordum çünkü bizim ülkede bayanlar bu isten nefret ederler o sebepten o kisi olabileceginizi dusundum ve ozelliklede adinizin bas harfinin g mi oldugunu sordum , ayrıca o arkadasimda adanaliydi. Yani rahatsızlık vermek amacıyla değil. Ilaveten sizin tekniklerinizi ve kullandığınız programlar hakkında bir video cekseniz de bizde fezlensek, zira bu konularda en ufak bir veri bile fazlası ile yardımcı olabiliyor.

Nil

Engellendi
Adam78 :) ismim sır değil beyefendi benim için bir sorun yok

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Adam78 kardeşim öncelikle yükseklik dediğimiz olay rakım oluyor. Surferde x y z sütunları olarak işlem görür ve Latitude (X) Longitude (Y) Altitude(z) olarak geçmektedir. Bizler z sütunu bilinmeyince 0001 gibi değerleri atayarak bakıyoruz ve bu şekilde bakınca doğal olarak derinlik alamıyoruz fakat boşlukları görübiliyoruz. Belki madenleride görüyoruz fakat hangi renk skalasına tekabul ettiğini bilmiyoruz. Siz hangi yöntemi uyguluyorsunuz bilmiyorum ama bizler bu işin henüz başındayız ve kendi imkanlarımızla geliştirmeye çalışıyoruz. Şimdi size şunu söyleyeyim 210bin nokta almak sorun değil iş aldığınız bu koordinatları surerde işlemek kısmında patlak verecek ve bunun dışında programın yapacağı sapma bir o kadar da artacak. Bu yüzden benim yaptığım koordinatör programı 1 metre aralıklarla 101 x 101 alanı kapsamaktadır. Programın tek eksikliği rakım değerlerini alamıyor olmamız. Eğer kendi tekniğini paylaşırsan bizde neler doğru neler yanlış kıyaslayarak daha ileriye taşımış oluruz.

Adam78

Aktif Üye
Adam78 kardeşim öncelikle yükseklik dediğimiz olay rakım oluyor. Surferde x y z sütunları olarak işlem görür ve Latitude (X) Longitude (Y) Altitude(z) olarak geçmektedir. Bizler z sütunu bilinmeyince 0001 gibi değerleri atayarak bakıyoruz ve bu şekilde bakınca doğal olarak derinlik alamıyoruz fakat boşlukları görübiliyoruz. Belki madenleride görüyoruz fakat hangi renk skalasına tekabul ettiğini bilmiyoruz. Siz hangi yöntemi uyguluyorsunuz bilmiyorum ama bizler bu işin henüz başındayız ve kendi imkanlarımızla geliştirmeye çalışıyoruz. Şimdi size şunu söyleyeyim 210bin nokta almak sorun değil iş aldığınız bu koordinatları surerde işlemek kısmında patlak verecek ve bunun dışında programın yapacağı sapma bir o kadar da artacak. Bu yüzden benim yaptığım koordinatör programı 1 metre aralıklarla 101 x 101 alanı kapsamaktadır. Programın tek eksikliği rakım değerlerini alamıyor olmamız. Eğer kendi tekniğini paylaşırsan bizde neler doğru neler yanlış kıyaslayarak daha ileriye taşımış oluruz.
Dadaş usta burdaki incelik sizin metre olarak aldığınız koordinati ben enlemde ve boylamda cm olarak alıyorum.. yani detay su şekilde
Or: önce tarama yapacağım bölgeyi noktaliyorun ve sağ çapraz üstüne bir nokta daha koyuyorum rakamsal olarak su şekilde oluyor.
Enlem 37483650 boylam da 32359100 sonrada enlemi taramak istediğim bölgede taranacak en alt bogeyi seçiyorum yani 37483350 diyorum ve 37483650 den 1 er 1 ar düşerek 37483350 ye kadar iniş yapıp bu rakamları alttan tersine tekrarlayarak başlangıç noktasina geri dönüyorum. Boylami ise eylemin üst noktasından taban noktasına kadar sabit kiliyorum. Enlem in yükselmeye başladığı noktada ise boylami 1 artirarak üst noktaya kadar sabitliyorum bu süreç hedef bölgenin tüm koordinatlarini tamamlanıncaya kadar devam ediyor. Bu işlem taranacak yer ne kadar küçük olsada bir kac gun sürüyor. Ama bu şekilde en detaylı sonucu alabiliyorum. Bu isin uzun olmasından dolayi da şimdi bir program hazirlatiyorum bu işi birkaç dakikaya düşürecek. Inşallah yarın program hazır olacak ve Allah nasip ederse burada sizlerle paylasacagim. Surferde kordinatlarin işlenmesine gelince düzgün hazırlanmış bir programda koordinatlar hatalı çıkmaz o sebepten herhangibir sorun olmaz, sadece surfer biraz fazla kasar ve pc yi yavaslatir.