Surfer'den Kordinatlara Filtreleme Yaparak Görüntü Elde Etmek

saftilki

Moderatör
Moderatör
çok uzun zaman kaybı olur.google earth tan indirdiğiniz kml yi tcx converter ile değiştirin.excel e aktarın sütünün tamamını tercih edin sağ tıklayın hücreleri biçimlendirin dedikten sonra genel sekmesine inin genel yazısını silip oraya #.##0,000000 yapıştırın.silinmiş olan sayılar anında doldurulacaktır.teke tek uğraşmaktan kurtuldunuz kolay gelsin :)

bende bir sorunla karşılaştım cevabı olan varsa yazabilri mi?
sorun şu:surfer de görünen odayı google earth tan teyit etmek için koordinatları girip aratınca daha önce noktaları aldığım yerin dışarısında bir yer gösteriyor.Doğru noktayı bulmak için ne yapmak lazım üstadlar.

Bu sorumun cevabını buldum:alanın 4 köşesini gezip koordinat alınca surfer da ki görüntü koordinatı ile google earth aynı noktayı veriyor.ancak alanın içini komple noktalayınca en az 50 metre sapma oluyor.ilgili dostlara duyurulur.
sen olayı yanlış anlamışsın, grid reference finder sitesi çalışmıyor onun yerine bu siteyi kullanıyoruz, Where's The Path 3

data pc ye iniyor, datayı exelde manual ayıklayın dedim, bi ara tcx converteri de kullanabilirsiniz demiştim, ama tcx ile kolaya kaçınca herşey değişiyor,

saftilki

Moderatör
Moderatör
Aranızda Excel VBA bilen varmı ? Bir program hazırlamaya çalışıyorum fakat bazı sorunlar çıkıyor. Yardımcı olabilecek varsa işimiz daha kısa sürecektir.
dadas usta var arkadaşım varda bi türlü yanına gidemedim, allaha şükür bu ara işler oldukça yoğun, ama illaki hallederiz, alanında uzman, esnaflara site kuran bu işide halleder, haftasonu gideceğim yanına inşallah

baye63

Member
Ekli dosyayı görüntüle 180259
koordinatlar aynı,sadece yükseklikler değişti.yükseklik değişince görüntü,veride değişiyor.
yükseklik verileri-dadaşın verisi,-1,-20 arası--30,-50 arası--1,-50 arası- -20,-50 arası yapılarak çalışıldı.

orjinal yükseklik,tcx çalışmadığı için olmadı

burası 90 cm eninde,40 m uzunluğunda giriş 7 m den başlayıp,dip kısmı 30 m zemin altıdır.
görüntülerin koordinat yerleri exelde değiştirilmiştir. resimlerin sağ tarafı giriş kısmına denk gelmektedir.

Son düzenleme:

teksigara

Member
kusura bakmayın bu where is the path3 sitesinden nasıl enlem boylam yükselti alcaz anlamadım ben iyi çalışmalar?

Bilal Bey

Member
baye63 ustam TCX çalışmıyorsa;

-KML dosyasını önce bu siteye yükle: GPS Visualizer: Assign elevation data to coordinates
-Ardından Convert&add elevation'a tıkla ve açılan sayfada rakamlarla başlayan sonu .gpx uzantılı bağlantıyı indir
-TCX'i aç ve indirdiğin gpx dosyasını aç, CSV olarak kaydet.
Yükselti sorunu %100 çözülmüş olacaktır.

Görüntülerdeki gölgeyi gidermek ve görüntüyü netleştirmek içinse yan menüdeki "dikey ışık açısı"nı 90 derece yapın:
Ekli dosyayı görüntüle 180417

teksigara

Member
ustalarım kolay gelsin path 3 den save dosyasını indirdikten sonra exceldeki enlem ve boylamdaki sayılar eksik çıkıyor bunun nedeni nedir.

saftilki

Moderatör
Moderatör
@baye63 ustam TCX çalışmıyorsa;

-KML dosyasını önce bu siteye yükle: GPS Visualizer: Assign elevation data to coordinates
-Ardından Convert&add elevation'a tıkla ve açılan sayfada rakamlarla başlayan sonu .gpx uzantılı bağlantıyı indir
-TCX'i aç ve indirdiğin gpx dosyasını aç, CSV olarak kaydet.
Yükselti sorunu %100 çözülmüş olacaktır.

Görüntülerdeki gölgeyi gidermek ve görüntüyü netleştirmek içinse yan menüdeki "dikey ışık açısı"nı 90 derece yapın:
Ekli dosyayı görüntüle 180417
tcx 1 yada 2 gün sonra kendiliğinden çalışmaya başlar