Surfer'den Kordinatlara Filtreleme Yaparak Görüntü Elde Etmek

aslanbey

Bilgili Üye
dadas_25 dadas ustam hatayi buldum senin birinci videoda goruntu cikarirken fotograf mak tikliyosun o bende yok bendeki surfer 14 ben nasil yapacagim ustam

Moderatör tarafında düzenlendi:

romAntik

Bilgili Üye
@dadas_25 @saftilki @baye63

ustalar biri açık biri kapalı odası olan bir yerde yaptığım koordinat çalışması ve çıkardığım sonuçlar şu şekildedir:

* sistem kesinlikle boşluğu gösteriyor
*metali bulanlar var ..hatta saflık derecesine kadar(hikaye değil!!)
* en hatasız yöntem arazide gps kullanarak izlek almaktır..!
*sapma dediğniz(izlek uygulaması kullanıldığında) "ters yansımadır" evet sapma var ama bizim dataları işleyiş şeklimizden yada kullandığımız izlek uygulamalarının veritabanlarından kaynaklanıyor olabilir..
*bu sapma verdiğim örnekte (bildiğim ve çalışma yaptığım biryerdir) görüldüğü gibi odalar, birbirlerine mesafeleri ve simetride sorun yok ama ayna efekti gibi sağda olması gereken solda çıkıyor..!!!

OLMASI GEREKEN:

Ekli dosyayı görüntüle 181746 Ekli dosyayı görüntüle 181747

SAPMA:

Ekli dosyayı görüntüle 181748 Ekli dosyayı görüntüle 181749

*Görüntülerden demek istediğim anlaşılıyor sanırım..peki doğru görüntüyü elde edebilirmiyiz?
* evet ben yaptım...excel dosyasında verileri büyükten küçüğe şeklinde ayarladım oldu..başka şeylerde denedim tabi ama sonuç almadım...unutmadan çağırdığım counter dosyasını 180 derece döndürdüğümde herşey yerli yerine oturdu..
*peki görüntüyü düzeltmek sonuca götürürmü? maalesef çünkü hedef noktalara koordinatla bakıyoruz yani görüntüdeki odanın koordinatını alıyoruz haritaya attığımızda sapma( ayna efekti-ters yansıma) devam ediyor..bunun sebebini bilmiyorum bence bu kısma herkes eğilsin..!!!!
*yalnız derinlikle beraber yüzey yükseltilerinide datada işleyebilirsek kanımca koordinat yanlış yere atsada çalışma görüntüsünden anomalinin arazinin neresine düştüğünü bulabiliriz..lakin sadece engebelli arazilerde düz arazide bunu yapma şansımızda yok..

NOT: GPS Geoplaner kullandım...!!!!!

Son düzenleme:

teksigara

Member
Nokta atışı evet zor ama boşluk testi ve metal testi yapıldığı taktirde sıkıntı ortadan kalkar diye düşünüyorum

saftilki

Moderatör
Moderatör
kimmiş saflık derecesine varana dek metal bulan?
mahalle arası asfalt'a bak bakalım büz'leri kabloları altyapı kanalizasyonu bulabilecekmisiniz? metali bulduğu iddiası ciddi bir iddia,
surfer'a modül eklentisi satın aldıysa o başka

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
kimmiş saflık derecesine varana dek metal bulan?
mahalle arası asfalt'a bak bakalım büz'leri kabloları altyapı kanalizasyonu bulabilecekmisiniz? metali bulduğu iddiası ciddi bir iddia,
surfer'a modül eklentisi satın aldıysa o başka
Ustam şu modülün linkini bir versene bakayım nedir. Aradım fakat bulamadım. Metal ve mineral ayrımı hatta sıvı ve katı ayrımı yaptığıda doğrudur ama o iş yılların doçentleri taraından universitelerde özel araştırma olarak yapılmaktadır. Yani bizi aşan bir durumdur. Şuan uni 1 derecesinde ve ezber bir çalışma yapıyoruz.

saftilki

Moderatör
Moderatör
dadas usta o gün 1000 den fazla site gezmişim, pc nin geçmişine baktımda, surfer dem ve tutorial ararken denk geliştim, üniversitelere koltuk başına e kitap graphics ve veri, online destek paketi herhalde, o günkü siteyi bulamadım şimdi, türkçeye de çevirmemiştim, bir sürü paket vardı ama 400 $ ila 4500 $ arasında,

romAntik

Bilgili Üye
bu modül işini jeofizik okuyan yada unide eğitim görevlileri halleder sanırım...

Mektup

Yeni Üye
Ustalar kolay gelsin ya bı sorunum var bu sürede 14 benim lisans isityo key yada başka şey sildim yükledim patch programı var ama yinede girince istiyor napmaliyim bilen biri yardımci olursa çok güzel olucak iyi forumlar