Tarladan çıktı

R00T

Profesyonel
Co Admin
ekelntiyi silip tekrar yükleyın ki foto açılsın.

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
yerin cok eski ve bu kilise geniş bir bölgeye hitap ediyormuştu kalıntılar varmı

R00T

Profesyonel
Co Admin
Şimdi abim yüzeyde alamet işaret ve diğer nişaneler tahrip ve kıyıma uğradığından bir çok şeyi bulamıyoruz.
Kaynak usta olsun diğer ustalar olsunlar hepsi çok değerli bilgileri sahipler lakin.Aradıkları yerinde olmayınca çaresiz kalınıyor bazen.

kaynak

Kilisenin mihrabı k.doğu bakar imiş bu yer sağında kalıyor , peki resimin üst tarafı kuzeymidir?

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Yer Gariban mezarlıgı.
Bu taş ise mezarın baş tarafından topraga gömülü şekilde çıkar.
kare oyma, üçgen gibi şekiller öncesi yuvarlak daha öncesi kanal şeklinde oyma yada kabartmalar mezar işaretleridir. Tabiiki statü baz alınır esasta.

Çizgiler kanallarla ayırt edilmelidir. Kanal başka ifade iken konudaki daha başka şeydir.
Her bir ölmüş aile ferdi için çizilen bir çizgi vardır. Bu mezar öncesinde bir eksik bu mezar sonrasında bir fazla.

Bu Külte ait bölgedeki Statülü mezarlar deredeki suyun yanındadır. Konu sahibi tarif et dersen ederin ama gidip gezdigin gördügün yer tarlanın güney batısındaki dereye in.

Her işaret define işareti olsaydı, memleket zenginden geçilmezdi.

Dini semboller inanç töre Kült miteoloji bunları ayıramayan kafayı boşuna yorar.

Her kesin Ramazanı Mübarek olsun. Nefsinizin terbiyesi Hayır getirsin.

Son düzenleme:

findicak

Yeni Üye
Yer Gariban mezarlıgı.
kare oyma, üçgen gibi şekiller öncesi yuvarlak daha öncesi kanal şeklinde oyma yada kabartmalar mezar işaretleridir. Tabiiki statü baz alınır esasta.

Çizgiler kanallarla ayırt edilmelidir. Kanal başka ifade iken konudaki daha başka şeydir.
Her bir ölmüş aile ferdi için çizilen bir çizgi vardır. Bu mezar öncesinde bir eksik bu mezar sonrasında bir fazla.

Dini semboller inanç töre Kült miteoloji bunları ayıramayan kafayı boşuna yorar.
Sedegör hocam haklısınız,
Ancak binlerce yıl bakır madeni ile uğraşılıp, her türlü ticaretin ana merkezi olan bir bölgede bir şeyler mutlaka vardır. Bu taş için söylemiyorum, bu belliki mezar taşı konuyu açtığımda söyledim, bu ritüeli kullanan medeniyet acaba zenginleri için farklı bir yöntem kullanmış mıdır, onu merak ediyorum.
Sizin de Tokat'lı olduğunuzu bir konudan hatırlıyorum, bu bölge Horoztepe'nin amcasıdır diye düşünüyorum :)

kaynak

Aynen hocam, kuzey bölgesidir.
Şimdi burada bir araştırma yapacaksan bu tepenin g.batı istikametine doğru inmen lazım elit tabaka muhtemel orada ve yine kıble aynı yani g.doğudur , mezarlar haç sistemine göre ya yatay yada dikey konumdalar

findicak

Yeni Üye
Yer Gariban mezarlıgı.

Bu Külte ait bölgedeki Statülü mezarlar deredeki suyun yanındadır. Konu sahibi tarif et dersen ederin ama gidip gezdigin gördügün yer tarlanın güney batısındaki dereye in.

Her kesin Ramazanı Mübarek olsun. Nefsinizin terbiyesi Hayır getirsin.
Sedegör Hocam,
Kayalık alan mı kullanılmıştır.

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Sedegör hocam haklısınız,
Ancak binlerce yıl bakır madeni ile uğraşılıp, her türlü ticaretin ana merkezi olan bir bölgede bir şeyler mutlaka vardır. Bu taş için söylemiyorum, bu belliki mezar taşı konuyu açtığımda söyledim, bu ritüeli kullanan medeniyet acaba zenginleri için farklı bir yöntem kullanmış mıdır, onu merak ediyorum.
Sizin de Tokat'lı olduğunuzu bir konudan hatırlıyorum, bu bölge Horoztepe'nin amcasıdır diye düşünüyorum :)
konuya eklenti yaptım oku. Tarlanın yani fakir mezarlıgın güney batısındaki su akan dereye in Orda ugraş!