• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Tepegöz kafatasi

acemibilgin

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Selam Arkadaşlar,

Forumda yeni olduğum kadar define araştırmasında da yeniyim. Tesadüf eseri yağmur sularınının kaydırdığı toprakta kemikleri gördüm ve biraz eşelediğimde bu tek göz çukuru olan kafatasına ulaştım. Pek bilgim olmadığı için bu konularda herkese güvenmek istemiyorum. Sizce nedir? Yardımcı olur musunuz ?ıphone4 627.jpgıphone4 628.jpgıphone4 629.jpgıphone4 630.jpgıphone4 631.jpgıphone4 632.jpg

tatar26

Super Moderator
Süper Moderatör
İLGİNÇ FOTOLAR tepe göz dediğin yer bıngıldak deliği değildir umarım ...

acemibilgin

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Bıngıldak deliği olmuş olsa göz çukurları yok ortada. Çene kemik yapısı çok farklı. Bebeğe çocuğa hiç benzemiyor dişleri var. Boynuz çıkar gibi iki kemik çıkıntısı var. Garip bişey ben anlamadım doğrusu.

hades40

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=11566]acemibilgin[/MENTION] üstad sen olayı aşmışsın :zuhaha: biz mazarda bulduğumuz kemikleri olduğu yerde bırakır üşümesin diye üstünü örteriz sen maşallah hediye paketi yapmış eve getirmişsin ALLAH iyiliğini versin senin koptum gülmekten:72:

weejas

Moderatör
Moderatör
Ateş etmişler kafasına sanki ucaksavarla

tatar26

Super Moderator
Süper Moderatör

Arkeolojik kazılarda bu tarihten çok daha önce yaklaşık 12-13 bin yıl önce yapılmış beyin ameliyatlarının izine de rastlanılmıştır. Anadolu’da en eski ameliyatlı kafatası Aşıklıhöyük’te (Aksaray) bulunmuştur. Yaklaşık 12 bin yıllık 20-25 yaşlarında bir kadın kafatasında çok düzgün biçimde açılmış bir deliğe rastlanmıştır. Kafatasındaki deliğin düzgünlüğü ve görülen iyileşme izleri bu kişinin ameliyattan sonra yaşamını sürdürdüğünü göstermektedir.
Anadolu’da bulunan bir başka örnekte de kafatasının bregma (alın kemiğiyle her iki yan kafa kemiğinin birleştiği yer) bölgesinde gerçekleştirilen ameliyat sırasında, 13 küçük delik açılarak elips şeklinde bir parça çıkarılmış. Çıkarılan parça ameliyattan sonra yeniden aynı bölgeye konmuş. Bu da ameliyatın tedavi amacıyla yapıldığının göstermektedir.

acemibilgin

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
usta valla bırak eve getirmeyi şehir bile değştirdi kemikler. ama yarın gidiyorum yerine götürecem geri. ne olduğunu bi anlasam soru işareti kalkacak :)

acemibilgin

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
tatar üstad teşekkür ederim bilgin için ama ben mızrak falan da gelebileceğini düşünmüştüm. Şimdi paylaştığın konuyla da ilişkili olabilir ama göz çukurları piyasada yok. ve deliğin yapısına kafatasının içinden baktığın zaman sanki delik en başından beri varmış gibi kemik kıvrımları var. Ve o iki boynuz gibi çıkıntı şüpheli.

maksim

Engellendi
bazılarında kafatasını deliyorlar ve kotu ruhu çıkarıyorlar cehalet iste ameliyat ta olabilir işkencede savaş darbesi de

zorluefe

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
usta valla bırak eve getirmeyi şehir bile değştirdi kemikler. ama yarın gidiyorum yerine götürecem geri. ne olduğunu bi anlasam soru işareti kalkacak :)
dostum misafirperverliğine hayran kaldım:) bilgim olmadığı için bilimsel yorum yapamadım :)

wack-bock

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
dostum bulduğun tam olarak tepe gözdür aynısından bende çıkardım. Göz oymaları yok çene üzerinden tek oyma çıktı başka da delik yoktu kafatasında. Buda tek göz olduğunu gösterir.

edirne22

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
böyle esrarengiz şeylerin piyasası var. fakat sadece amerikada...
eğer böyle bir forum sitesi bulup daha güzel anlaşılır fotoğrafları o forumlara koyabilirsen
10.000 $ bile satabilirsin.
böyle garip şeylerin koleksiyonlarını yapanları bulman gerek...

arasmetin

Member
Kayıtlı Kullanıcı
bence bulduğun yeri cok dikkatli bir şekilde araştır hatta elek al yanına ve etrafındaki toprağı ele belki elbisesinden yada takılarından bir şeyler kalmıştır. mezar olmadığını düşünüyorum rast gele gömülmüş de olabilir yada olduğuu yerde ölmüş ve zamanla toprak altında kalmıştır bu kadar kolay gün yüzüne cıktığına göre bence hiç gömülmedi ve kalıntıları daha etrafda kalmıştır. bir şey bulsan bile belki tarihi hakkında sana ışık tutacaktır. belkide cinayettir... kim bilir bıraz araştıramya değer. bölge neresi yerleşim alanı uzak mı biraz daha bilgi verirsen sevinirim. madem geri götürüceksin birazda foto ceki ver topraktan nasıl cıkmış bizde görelim

wack-bock

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Ben mezardan çıkardım iki tane cam bilezik çıktı fakat değeri yok. Etrafında dan da birkaç tane mezar açtım onlar boş çıktı fakat kafa tasları bu gibi tepe göz değil. Bir tane oda mezar açtık. Ve lahitim üçgen olan köşesi çıktı galiba o dönem soygununa uğramış bulamadık onu yüzeyden aldık üçgen kısmını