Tepegöz kafatasi

acemibilgin

Yeni Üye
Selam Arkadaşlar,

Forumda yeni olduğum kadar define araştırmasında da yeniyim. Tesadüf eseri yağmur sularınının kaydırdığı toprakta kemikleri gördüm ve biraz eşelediğimde bu tek göz çukuru olan kafatasına ulaştım. Pek bilgim olmadığı için bu konularda herkese güvenmek istemiyorum. Sizce nedir? Yardımcı olur musunuz ?Ekli dosyayı görüntüle 99912Ekli dosyayı görüntüle 99913Ekli dosyayı görüntüle 99914Ekli dosyayı görüntüle 99915Ekli dosyayı görüntüle 99916Ekli dosyayı görüntüle 99917

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
İLGİNÇ FOTOLAR tepe göz dediğin yer bıngıldak deliği değildir umarım ...

acemibilgin

Yeni Üye
Bıngıldak deliği olmuş olsa göz çukurları yok ortada. Çene kemik yapısı çok farklı. Bebeğe çocuğa hiç benzemiyor dişleri var. Boynuz çıkar gibi iki kemik çıkıntısı var. Garip bişey ben anlamadım doğrusu.

hades40

Bilgili Üye
acemibilgin üstad sen olayı aşmışsın :zuhaha: biz mazarda bulduğumuz kemikleri olduğu yerde bırakır üşümesin diye üstünü örteriz sen maşallah hediye paketi yapmış eve getirmişsin ALLAH iyiliğini versin senin koptum gülmekten:72:

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör

Arkeolojik kazılarda bu tarihten çok daha önce yaklaşık 12-13 bin yıl önce yapılmış beyin ameliyatlarının izine de rastlanılmıştır. Anadolu’da en eski ameliyatlı kafatası Aşıklıhöyük’te (Aksaray) bulunmuştur. Yaklaşık 12 bin yıllık 20-25 yaşlarında bir kadın kafatasında çok düzgün biçimde açılmış bir deliğe rastlanmıştır. Kafatasındaki deliğin düzgünlüğü ve görülen iyileşme izleri bu kişinin ameliyattan sonra yaşamını sürdürdüğünü göstermektedir.
Anadolu’da bulunan bir başka örnekte de kafatasının bregma (alın kemiğiyle her iki yan kafa kemiğinin birleştiği yer) bölgesinde gerçekleştirilen ameliyat sırasında, 13 küçük delik açılarak elips şeklinde bir parça çıkarılmış. Çıkarılan parça ameliyattan sonra yeniden aynı bölgeye konmuş. Bu da ameliyatın tedavi amacıyla yapıldığının göstermektedir.

acemibilgin

Yeni Üye
usta valla bırak eve getirmeyi şehir bile değştirdi kemikler. ama yarın gidiyorum yerine götürecem geri. ne olduğunu bi anlasam soru işareti kalkacak :)

acemibilgin

Yeni Üye
tatar üstad teşekkür ederim bilgin için ama ben mızrak falan da gelebileceğini düşünmüştüm. Şimdi paylaştığın konuyla da ilişkili olabilir ama göz çukurları piyasada yok. ve deliğin yapısına kafatasının içinden baktığın zaman sanki delik en başından beri varmış gibi kemik kıvrımları var. Ve o iki boynuz gibi çıkıntı şüpheli.

maksim

Engellendi
bazılarında kafatasını deliyorlar ve kotu ruhu çıkarıyorlar cehalet iste ameliyat ta olabilir işkencede savaş darbesi de

zorluefe

Aktif Üye
usta valla bırak eve getirmeyi şehir bile değştirdi kemikler. ama yarın gidiyorum yerine götürecem geri. ne olduğunu bi anlasam soru işareti kalkacak :)
dostum misafirperverliğine hayran kaldım:) bilgim olmadığı için bilimsel yorum yapamadım :)

wack-bock

Yeni Üye
dostum bulduğun tam olarak tepe gözdür aynısından bende çıkardım. Göz oymaları yok çene üzerinden tek oyma çıktı başka da delik yoktu kafatasında. Buda tek göz olduğunu gösterir.