tümülüs höyük oda mezarı ve küp mezar

Feda

Bilgili Üye
poseidon2023 ustam eline emegine saglık.cok guzel olmus.bu cizdiklerini bulmayi nasip etsin sana rabbim.tekrar tesekkurler.

reflektor11

Member
poseidon2023 hocam höyükler mezarmıdır yoksa yerleşim yerlerinin toprakla kapatılmış halimidir bilgilendirirmisiniz.

poseidon2023

Uzman
tümülüsler den başlar küçük olamdan bunda iki küçük oda olur birinde erekek mezarı diyerinde kadın ve çoçuk mezarı bir birine gecmeli tümülüsün büyükleride vardır üç odalı bunlarda erkek bir odada kadın çoçuk aynı odada üçünçü oda da deyerli mazemelerin bulundugu oda daha büyükleri höyük olur höyük olur bunlarda da üç odadan başlar beş odaya kadar cıkar kıral kıralıçe ve çoçuk olarak ayrı höyükler olur ve tümülüslerde üçlü sıralı olur yan yana olan tümülüsler bizanstır saç ayagı yani üçgen olanlar roma dönemidir ayrıyeten roma taş öbeklerinide kullan mıştır bu tümülüs höyük anlatmak ile bitmez

göbekli tepe var diçen bu çooook eski medeniyet reflektor11 genelde üstte yazılanlar

DİVANE

Moderatör
Moderatör
poseidon2023 emeğine sağlık agam güzel bilgiler ben en zor olanı kaburgalı tümülüs olarak düşünüyorum her yer kapalı tünel dahi hiç denk geldinmi ustam

poseidon2023

Uzman
kaburgalı tümülüs söyleyiş tarzı farklı dır her hal yatay tümülüs gördüm genişlik normal uzunluk farklı buysa bunlatda da tünel oluyor aga DİVANE

LabarNa

Bilgili Üye