Tünel ile ilgili bilgi

aslanbey

Bilgili Üye
Arkadaşlar bir yığma bulduk tünel ile giriş var tünelin uzunluğu 5 m falan eni bir adım geliyo bir adım eninde tünel olurmu bunu soracaktım şimdiden herkese tşkl

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Olur....

Tünelin üzerinde devam etmişiniz ve anladığım kadarıyla bu boşluk 5 metre devam etmiş.
Derinlik alın her bir metre de. Önemli bir gösterge olur.

Ayrıca oda ölçüsü alabildiniz mi..? Ölçüleri nedir...?
Oda ölçüsüde alınız, almadıysanız. Derinliğini de unutmayın odanın, ölçüleri alırken.

Kolay Gelsin.

aslanbey

Bilgili Üye
Oda ölçüsü aldım 4 adım uzunu 3 adım eni mt yoktu derinlik tünelin bitişinden aldım 5 adımda çarpı yaptı iki oda var odanın kapısı açık gibime geldi çünki iki oda arasındaki bölme duvarda bir adim boşluk verdi altın aldım elime ikinci odada 5 veya 6 yerde çarpı yaptı ilk odada 1 yerde çarpı yaptı gümüş aldım elime giriş odasında çarpı yaptı ikinci odada yapmadı

aslanbey

Bilgili Üye
Tünelin basında yastı bi kaya var altı toprakta altı ne şekil bilmiyorum işlem yapmadım ama yüzeyi düz ve yıgma yukarda düzlükte tünel rampa bir yerde şimdi ben buraya işlem yaparken ne ile karşılaşacağım bu düz kayayı kaldıracağım altından başka kaya çıkarmı yani ne gibi emareler çıkacak ben tünele yaklaştığımı nasıl anlayacağım ustam BulursamKader25

aslanbey

Bilgili Üye
Çok eski bi medeniyet oda çökmüş olabilirmi boşluk verdiğine göre ben çökmemiştir diyorum tünelde aynı şelil 2 veya 3 bin yıllık var diye düşünüyorum bu yığmanın tarihi

aslanbey

Bilgili Üye
Alooo nerdesiniz ustalar ama böyle olmazki sabah beri cevap bekliyorum

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
S.A değerli kardeşim, BulursamKader25 üstadımız boşuna derinlik aldın mı diye sormamış :) Bu soruda ayrıca senin sorduğun bütün sorulara mantıken cevap bulunmakta. Birincisi derinliği almışsan kayaların altında kaya çıkma ihtimalini kayanın enine ve boyuna göre az çok tahmin edersin. İkincisi çökme ihtimali olsa bile oda sağlamsa en fazla bir ayını alır sonrası kısmetin ile baş başasın. En önemlisi ise sen tüneli zaten yakalamışsın kayaya neden işlem yapacaksın onu anlamadım. Oradan daha avantajlı başlarım diyorsan her türlü emare ile karşılaşman normaldir. Bunlar ne olabilir mesela; kaya katmanları ve aralarında, çakıl, kil, kül, dövme toprak, balçık, kızıl toprak ve en kötüsü de horasan yapı vb. katmanlar olarak örneklenebilir. Bence sen kafandaki canlandırdığın olayı netleştirmemişsin. Tekrardan gidip iyi bir yüzey araştırması yapmanı tavsiye ederim. Çökmeler çatlaklar vb. emareler var mı detaylı incele. Sonrası da sana kalmış bir şey. Allah Azze ve Celle muvaffak etsin inşaEllah kazasız belasız. Selametle

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Oda ölçüsü aldım 4 adım uzunu 3 adım eni mt yoktu derinlik tünelin bitişinden aldım 5 adımda çarpı yaptı iki oda var odanın kapısı açık gibime geldi çünki iki oda arasındaki bölme duvarda bir adim boşluk verdi altın aldım elime ikinci odada 5 veya 6 yerde çarpı yaptı ilk odada 1 yerde çarpı yaptı gümüş aldım elime giriş odasında çarpı yaptı ikinci odada yapmadı
Ya tespitinde hata var
Yada tespit usulunuzde.

Bu hesaba gore odanin tavanundan tabanina olan mesafe 5 metre. Boyle oda olmaz.

Burasinin duzgunce acele etmeden krokisini cukar en-boy-derinlik bilgilerini hem oda icin hemde tunel icin yaz. Once verdigun bilgilere gore ciz. Siteye yukle, belki hesabin dogru yazisin hatali oldu.
Bunu gorelim. Garabet varsa tekrar o mekana gitmen lazim. Gidup gitmeme gerekliligini ilk krokini gorunce soyleriz. Ayrica bu krokide Kuzeyi de belirt. Yondw cok onemlidir, oda da tunelde.

Son yazdigin hitabet usulunu de begenmedim.
Kimse burada maasli eleman degil. Siz boyle yaptikca ustalari kusturursunuz, sonra sorularinizi soracak usta bulamazsiniz. Genel Allah cc rizasi icin yardimci olmaya calisiyor. Bu tur siteleri normal chat odalari gibi gormeyin. Usta kalfa cirak hiyerarsisi icinde degerlendirip buna gore davranin. Dogrusu budur. Yok ben kafama gore takilirim dersen bu kararina da birsey diyemeyiz. Karar sizindir.

aslanbey

Bilgili Üye
Ustam şimdi 1mt eni 1.50 uzunu üçkene benzer kaya ve 1 mt üstünde balapsar bilirsen buna benzer kaya ve üstünden yıgmanın kayaları başlıyor ve tünel devam ediyor 5mt falan işte ben bu iki kayanı arasından başlasam ikisinden biri üstümüze kayar bilmiyorum ama senin görüşünü alayım nerden başlayım ha birde tünelin başlangıç yerinin 4 mt altında bi tane taş var toprakta gömülü altından bakınca nişane gibi bu taştan bakınca tüneli ortalayıp tünel başlangıcındaki taşı ve balapsar dediğim taşı ortalıyor ve yığma sonuda toyalp

aslanbey

Bilgili Üye
BulursamKader25 ustam o yazdığım şaka babında bu sitede bayağdır varım yeni olsam haklısın ustam derdim ben hepinizin yardım babında bu işi yaptınızıda vesselam ben öylesine yazdım onu hem güncel olsun diye kusura bakma ustam

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
İşte derinlik ölçüsü bunun için önemli kardeşim. Derinlik ölçüsünü alıp bir alt kademeden mi yoksa üst kademeden mi başlayacağına ona göre karar verirsin. Üsttekilerin düşme tehlikesini ise tedbirsiz asla önleyemezsin. Bu nasıl olur kalas ve ya destek ile önleyebilirsin. Önce bir derinliği al sonra başlayacağın noktayı belirle sonra tedbir alıp ya Allah Bismillah diyeceksin. Tabii izin konusunu halletmiş sayıyorum.

aslanbey

Bilgili Üye
Ustalar şimdi yön kuzey ve dogu arasında tünel dediğimiz yer veya kuzey de olabilir pusula yoktu dağın arasında yönü pek bilemedim doğuyada yakın kuzeyede ustam uzaktan bakınca yığma hüyük gibi belli tlf giriyorum resim çizerim atarım ama tlf atamıyorum