ustalarım,kare -dikdörtgen ne anlatıyor

harmanio

Aktif Üye
dikey yüzeydeki dikdörtgen ölçüleri 31cm-9cm- 6cm derinlik

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Kare oymalar erkek mezarı der dikdörtgen ise bayan mezarı der. Görüldüğü kadarı ile dikdörtgenin girişi işaretin altında muhtemelen toprak altındadır. 2- 2,5 metre toprak altına inildiğinde kendini belli etmesi gerekir. Kare oyma ise zaten yön vermiş. Ustalarımız da baksınlar güzel bir mezarlık alanına benziyor ama köye yakın kolay kolay yedirmezler. Hayırlı forumlar

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Sanırım oda işaretin olduğu düz kayalığın kendisinde önemli olan giriş kapısı doğru tayin edebilmekte ve toyalp ustamın dediği gibi dikdörtgen oymanın alt kısmı muhtemel ama böyle dikkat çekici aşikar bir yerinde bakire kalacağına ihtimal vermek zor. Birde arkadaki bina kalıntıları ve duvarlar tarihi kalıntımı yoksa yakın tarihmi?

malibu_18

Bilgili Üye
kare oyma normalde mezarı gösterir , girişi bulunduğu kayada yada hemen önündedir , @toyalp ustanın dediği gibi kare oyma yönü veriyor fakat ilk resmi büyüttüğümde kare oymanın hemen altında oyuk var , üzüm sıkmak için açılmış gibi duruyor . dikdörtgene gelince , sağ üst köşesinde yönü var , yönü hemen yanındaki çalılığı gösteriyor . mezar çalıları çok yıllık bitkilerdir ve yüzlerce yıl aynı yerde yeniden filizlenebilir , vaktinde dikdörtgen oymanın önü acemi defineciler tarafından açılmış fakat girişi bulamadıkları için geri kapatılmış olabilir veya girişi buldular dönem soygunu yedi fakat bölge mezarlık alanı olduğu için dönemin yaşayanları tarafından kapatıldı . en mantıklısı cihazla değerli tespiti yapmak , kıymetli bir bölgeye benziyor illaki nasibinize birşey çıkar , kolay gelsin .

Adam78

Aktif Üye
Diyor ki ben bu büyük kayanın hemen altında kocaman bir aile mezar odasiyim ve girişim bu kayanin hemen önünde ve merdiven basamaklı aşağı inen bir girişim var diyor... ayrıca bana böyle özenli düzgün bir kaya da mezar odası yaptıkları için, içimde çok değerli malzemeler barindiriyorum diyor... başka da birsey demesine gerek yok... karenin girişi kendine en yakın kenarda dikdortgenin girişi hemen altında lakin ikisinin de girişi merdiven basamaklı koridor şeklinde olabilir. Ayrıca benim üzerimde veya yakinkarimda çalışma yapamazsın cunki ben antik bir kentin ortasindayiz diyor...

Son düzenleme:

Pirana

Bilgili Üye
Vaybe yerin isaretin guzelligine bak hersey o kayanin icindedir buyuk ihtimal.

28karayel28

Moderatör
Moderatör
Arkadaslar gerekenleri söylemişler. Öncelikli hedef kayanın kendileridir. Çubukla rahatlıkla bulunabilirler. Çevrede bu tarz yerler yine olabilir,bakmak lazım ,sonrası yasal girişim. Sağlıcakla

erbay

Member
Usta biri erkek biri bayan 2 mezar var bu mezarlar resme göre sağ tarafta bulunan ağacin altinda ve yanyana

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Oyma işciliği süper.statü denebilir.oymaya dikkatli bakilirsa bir kenari farkli yontulmuş.yontusu farkli olan yer kòse birlesimine yakin durmasi iki haberi verir.birincisi girisin o noktada olmasi anlamindadir.ikincisi oda ici o yonde gizli kasayi anlatir.benden bunlar.kolay gelsin kardeşime.