Yakalanma Anında Haklarımız Nelerdir

samizel

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar geçen sene jandarmaya yakalanmıştık. Kazı yaparken falan da yakalanmadık aslında yolda arabayla giderken yakalandık. Kazı yapmadığımız bir sit alanında kazı yaptık diye ihbar etmişler. İlk kez başımıza geldiği için jandarma da çok baskı uyguladı içimizde ki bir kişi kazı yapmışız gibi ifade verdi ben kazı yapmadık diye ifade vermeme rağmen mahkemeden hapis cezası aldık ancak ertelendi. Televizyonda çıkan Yargı diye bir dizi var her hafta bakarım diziyi izledikçe ne kadar salakça ifadeler verip korktuğumuzu öğrendim. Bu konuda beni aydınlatabilecek biri var mı? Olaki yakalandık ne yapmamız lazım veya ne tür haklarımız var ve nasıl bir ifade vermemiz lazım

BayKuSs

Kader Yakışanı Yaşatsın.
Moderatör
Ben yakalanıpta hapis yatanına denk gelmedim genellikle para cezası uygulandığına şahit oldum ama söz konusu sit alanı olunca konu biraz değişiyor haklarından bahsetmişsin hiçbir hakkın yok kaçak kazı yapmak cihaz bulundurmak tamamiyle ‘YASAK’ kaçak kazıdan uzak duralım arkadaşlar ben herzama. Söylerim bu işleri yapıcaksanız kesin garanti gözüyle bakıp gerekli teknolojiden faydalanıp tespit edip izinli kazı yapmanızı öneririm.

samizel

Aktif Üye
Ben yakalanıpta hapis yatanına denk gelmedim genellikle para cezası uygulandığına şahit oldum ama söz konusu sit alanı olunca konu biraz değişiyor haklarından bahsetmişsin hiçbir hakkın yok kaçak kazı yapmak cihaz bulundurmak tamamiyle ‘YASAK’ kaçak kazıdan uzak duralım arkadaşlar ben herzama. Söylerim bu işleri yapıcaksanız kesin garanti gözüyle bakıp gerekli teknolojiden faydalanıp tespit edip izinli kazı yapmanızı öneririm.
Kaçak kazı yasak onu biliyorum sormak istediğim mesela jandarma bizi 12 saat sorguda tuttu telefonlarımızı falan aldı hiçbir yere haber veremedik. Bize ne yemek ne su vermediler kendimiz alalım dedik aldırmadılar. Karakolda birbirimizle konuşmamıza dahi izin vermediler. Birde ellerinde bahsettikleri olay yerinde kazı yaptığımıza dair hiçbir kanıtları yoktu. Sadece jandarmaya çalışan bir muhbirin bizi ihbar etmesi sonucu yakaladılar. Yani bizim köyde yıllardır kaçak kacıdan sürekli yakalanan bir adam var . Adamı kazı yaparken dahi yakalasa jandarmalar ben kazı yapmadım diye ifade veriyor hiç ceza aldığını da görmedim

atasdibi

Bilgili Üye
Telefonla haber verme hakkınız vardır, aynı suçtan yakalananlar veya hasım olanlar yan yana getirilmezler, yiyecek ve tuvalet işini oradaki görevlilerin sağlaması gerekir. Süre 24 saati geçemez. Kimlik bilgilerinizi vererek susma hakkınızı kullanmak ve avukat isteme hakkınız vardır.

toprak2525

Member
geçmiş olsun yapacak bişe yok Bu durumda aynı şucu verilen erteleme süresi içinde tekrarı olursa hapis kesin onaylanır yada duruma göre para cezasına cevrilir en iyisi o bölgede dolaşma.
en büyük sıkıntı çelişkili ve yalan beyanda bulunmak, korkunuz başınıza bela olmuş.
tedbirli olcan her yerde gezilmez bazı sit alanları 1. derecedir üztünde gezmesi dahi yasak
yeri geldimi alacan piknik malzemeni hem karnını doyuracan hemde doğa turuna çıkacan ,ortalıkda defineci kafası ile dolaşmayacan ki yakalandığında panik yapmayasın.

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Yorumlarımız, tecrübelerimiz resmi izinli kazılar için geçerlidir. Kaçak kazıya müsaademiz ya da özendirmemiz yoktur. Sevgilerimle..

samizel

Aktif Üye
Telefonla haber verme hakkınız vardır, aynı suçtan yakalananlar veya hasım olanlar yan yana getirilmezler, yiyecek ve tuvalet işini oradaki görevlilerin sağlaması gerekir. Süre 24 saati geçemez. Kimlik bilgilerinizi vererek susma hakkınızı kullanmak ve avukat isteme hakkınız vardır.
Aradığım cevap böyle birşeydi teşekkür ederim. Jandarma telefonumuzu hiçbir şekilde vermedi kimseye haber edemedik. Saat 18:00 ile sabah 09:00 arası jandarma karakolundaydık hiçbir şekilde yemek su vs de vermediler. Resmen bize terörist gibi muamele yaptılar gerçekten bende anlamadım.

samizel

Aktif Üye
geçmiş olsun yapacak bişe yok Bu durumda aynı şucu verilen erteleme süresi içinde tekrarı olursa hapis kesin onaylanır yada duruma göre para cezasına cevrilir en iyisi o bölgede dolaşma.
en büyük sıkıntı çelişkili ve yalan beyanda bulunmak, korkunuz başınıza bela olmuş.
tedbirli olcan her yerde gezilmez bazı sit alanları 1. derecedir üztünde gezmesi dahi yasak
yeri geldimi alacan piknik malzemeni hem karnını doyuracan hemde doğa turuna çıkacan ,ortalıkda defineci kafası ile dolaşmayacan ki yakalandığında panik yapmayasın.
Aslında sit alanına kazı için gitmemiştik. Sit alanının asagilarin da kendimize ait tarlalar var. Bu tarlanın birinin dibinde kaya mezarı vardı daha önce işareti falan vardı o kaya için gitmiştik. Yine bizim köyden tanıdığımız bir kişi bizi aradı o esnada yukarıya sit alanına çağırdı bizi daha önce kazılan bir kaç yere baktık biraz inceledik vs daha sonra oradayken jandarmayı aramış yani jandarmsya çalışıyormuş. Bizi resmen tuzağa düşürdü. Olay bu şekilde oldu, aslında jandarmanın elinde hiçbir kanıt delil yoktu bizim kazı yaptığımıza dair ama bizim ifadeler ortalığı karıştırdı

atasdibi

Bilgili Üye
Aradığım cevap böyle birşeydi teşekkür ederim. Jandarma telefonumuzu hiçbir şekilde vermedi kimseye haber edemedik. Saat 18:00 ile sabah 09:00 arası jandarma karakolundaydık hiçbir şekilde yemek su vs de vermediler. Resmen bize terörist gibi muamele yaptılar gerçekten bende anlamadım.
Telefonunuzu vermez ama tanıdığınız bir kişiye orada olduğunuzu bildirmek için 1 telefon hakkı vermek zorundalar. Ayrıca tuvalet ve yemek ihtiyacınızda karşılanmak zorunda. Bunun için şikayetçi olabilirisiniz. Suçlu durumda olmanız yasal haklarınızın engllenmesini haklı göstermez. Maalesef yakalanma anında bazı görevliler bunu gözardı edebiliyor, yakalananda suçluluk duygusu içinde hakkını arayamayabiliyor veya haklarını bilmiyor. Siz bence şikayetçi olun. en azından oradaki görevliler başkasına da aynısını yapmasın.

fatih7979

Süper Moderatör
Süper Moderatör
cumuk diye birşey var kardeş komutan bıraz çakallık etmiş sizde korkmuşsunuz ben olsam ortalıgı ayaga kaldırırdım çünkü ortada kazı yok yolda gıderken durdurdu diyorsun hiç bir şey yapamaz yolda gitmek suç degıl bu sızden olmuş

edirne22

Editör
ifadeleriniz
1- nasıl yakalandığınıza
2- hangi ekipmanlarla yakalandığınıza
3- nerede (sit alanı ve sair yer) yakalandığınıza
4- yanınızda üstünüzde tarihi obje bulunup bulunmadığına
5- kazı sırasında tarihi eserlere zarar verilip verilmediğine
..... göre değişir.
a- telefon hakkı yok, tutuklanınca tutuklandığınızı yakınlarınıza haber vermek için anayasadan kaynaklı hakkınız var.
b- aç, susuz, aşırı karanlık veya aşırı aydınlık (gözünüze ışık tutulması), çok sıcak, çok sıcak ortamlar vb. yasaktır, işkenceye veya kötü muameleye girer.
c- şüphelileri bir birleriyle konuşturmazlar. çünkü en önemli delil çelişik ifadelerdir. genelde hiç bir şey yapmadan önce "....... yakalanırsak ........ şeklinde ifade vereceğiz" diye konuşup anlaşmaktır ki, çelişkili beyan olmasın.
d- avukat isteme hakkınız var. avukatla konuşmadan hiç ifade vermeyin. avukat gelene kadar susun. CMUK avukatı gelince, dinlenilmeyen kayıt edilmeyen bir odada konuşma hakkınız var.