Yalova çobankalesi

Selamlar,36. yanlış oldu sanırım 36. anlamı otuzaltıncı demektir 36 yazarsanız daha uygun düşecektir.Lütfen yanlış anlamayın sadece söylemek istedim.

Yanasip16

Member
Halkalı kayayı arayan abilerin konusuna istinaden bu konuyu canlandırayım dedim. Bence bahsedilen yer yalova altınovadan içeriye girip dağlara doğru ayazma köyü ve taşağlı köyü arasında kalan mevki. Mükemmel yerler. Dibi bağdat yolu harika vadi şelale yamaçlar. Denizin vurdugu dalgalar bile belli yonttuğu taşlar. Halen midye kabugu çıkar topraktan. Buraya ballı kayalar da diyorlar herkes kralın kızının gelinliğine kadar koydugu odayı arıyor..

GUND@R

Aktif Üye
Usta civarını bilmem ama kale resto yapılırken boşaltıldı

Pirana

Bilgili Üye
@Gundar .Nerden biliyorsunuz bosaltildini

Pirana

Bilgili Üye
Bende resmler vardi bukursam koycam coban kayanin oldugu yerden

Y@vuz

Aktif Üye
Meşhur halkalı Kaya ve kale bumu

jeolog

Co Admin
Co Admin
Kazandere diye gecen yer yalakdere
Keci, koyun gibi ufak tefek ceviri farkliliklari olan yerler, yeralti kalesi diye tabir edilen vadinin tabaninda kalan dogal kale, basamaklar olarak anlatilan buyuk kaya bloklari, yani anlayacaginiz sayfalarin bir kisminin anlatildigi bolge burasidir. 7 salkimli uzum cesmesi de bu alan icerisinde bir yerlerde...

Yanasip16

Member
Kazandere diye gecen yer yalakdere
Keci, koyun gibi ufak tefek ceviri farkliliklari olan yerler, yeralti kalesi diye tabir edilen vadinin tabaninda kalan dogal kale, basamaklar olarak anlatilan buyuk kaya bloklari, yani anlayacaginiz sayfalarin bir kisminin anlatildigi bolge burasidir. 7 salkimli uzum cesmesi de bu alan icerisinde bir yerlerde...
Yalakdere de inceleme yapma fırsatınız oldu mu ? Ve evet , 7 salkımlı çeşmeyi babamda arardı bizi de tembihlerdi bir an 8 10 sene geriye döndüm tembih anı gözümün önüne geldi.

GUND@R

Aktif Üye
Usta bildiğimden değil ama arkeologlar orda epey bi çalıştı. Neden acaba. Bu işi bilen ustalarım iyi bilir boşuna çalışmazlar.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Yalakdere de inceleme yapma fırsatınız oldu mu ? Ve evet , 7 salkımlı çeşmeyi babamda arardı bizi de tembihlerdi bir an 8 10 sene geriye döndüm tembih anı gözümün önüne geldi.
Gezip gordum, ama calisma islemi yapmadim hic de kolay bir yer degil. En basitinden 3 gemiler ve halkanin oldugu bolgeyi dusunursek zaten herkese acik hedef olursun.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Usta bildiğimden değil ama arkeologlar orda epey bi çalıştı. Neden acaba. Bu işi bilen ustalarım iyi bilir boşuna çalışmazlar.
Tum eskiya belgeleri icin 1980 ve oncesinde donemin hukumetlerinde bu yerlerin bulunmasi icin ekipler olusturulmus ve cogu sonuca ulasmistir. Bazi baraj projeleri de bu sebeple gelistirilmistir.

anmer

Member
Ekli dosyayı görüntüle 247293Ekli dosyayı görüntüle 247294Ekli dosyayı görüntüle 247295Ekli dosyayı görüntüle 247296Ekli dosyayı görüntüle 247297Ekli dosyayı görüntüle 247301Ekli dosyayı görüntüle 247304Ekli dosyayı görüntüle 247305
ustalarım merhaba konunun hangi noktada oldugunu tam bilmiyorum coğrafyaya yabancıyım biraz ama bildiğim bir noktadan katkı yapmak istedim resimlerde gösterdiğim yerde bir kolduk taşı vardı ve biraz ilerisindede bayır aşağı dogru taştan oyulma mezarlar vardı koltuktaşı karşı daki bölgeye bakıyordu bölge yalova altınova toplu konutların üst kısmı geyik dere köyü yolu üzeri bölgeye hakim arkadaşlar görüp değerlendire bilirler o bölgenin kırk haramiler güzergahı o tarz yaşam alanı olduğunu söylemişti biz orayı gezerken yanımızda bir abi aşagıda dere var zaten o bölge taşıma kervan yolu falanmış diye bahsediyordu