yardım lazım

jeolog

Co Admin
Co Admin
Bu tip boşluklu yapılar genelde volkanik kayalarda görülür ve lavların veya mağmanın soğuması sırasında meydana gelir. Şöyle düşünelim lav akarken soğumaya başlar ve bu da akışkanlıktan sert bir yapıya dönüşmesini sağlar bu sırada akan lav içinde ortaya çıkan karbonmonoksit ve su buharı soğuyan lavın içinde bir boşluk oluşturacak şekilde hapsolur ve zamanla bu gaz dışarı çıkar. Ve bu esnada da soğuma hızına göre içindeki silikat mineralleri diğer minerallerle etkileşir ve kuvars, ametist gibi bilindik iç yapıyı oluşturur.
Yine lavlar deniz altında soğumaya başlarsa malum önce dış kısım soğur ardından iç kısım soğur fakat bazen dış kısım soğuyup kayalaşınca içerdeki sıcak kısım taşı kırıp dışarı akar ve o zaman da iç kısımda bir boşluk oluşur. Yine benzer şekilde soğuma hızına göre kristallenmeler görülür. Bazen içi boş bile çıkabilir. Yada tamamen dolu ama rengarenk desenlerle karşılaşabiliriz.
Son olarak ta kumtaşları ve kireçtaşlarında görülebilir, bu yapılar ise bir canlı veya zamanla çözülüp kaybolan bir madde ile birlikte oluşan tortul kayaç bu maddeyi sarar ve taşlaşma süreci başlar zaman içinde içine hapsettiği bu madde yok olur ve kayanın içi boş kalır bir nevi kabuk gibidir, ve yine bir şekilde bu kristallenmeler oluşur, bizler bu tip yapılarda biliriz ki kireçtaşı veya kumtaşı içte oluşmuş yapıdan daha yaşlıdır.

seyit4545

Yeni Üye
magmatıc olamaz hocam marmara ege sınırındayız hanı volkanık faalıyet cok yok ancak tas elle yapılmıs o kesın tasın degerı olmaz ama ısaret gıbı geldı bana

jeolog

Co Admin
Co Admin
Benim açıklamasını yaptığım Geode Taşıydı ve onu anlattım size.
Sizin paylaştığınız yer hakkında biraz araştırma yapmam lazım. Sizin taşlar sedimenter (tortul) kayaçlardan oluşmuş. Ben arada kaldım çünkü İnsan yapısı olma olasılığını duvar gibi durmasından ve çok net bir genişliğe sahip olmasından, ama taşların yuvarlaklığı ve birbirlerine olan bağı ise aynı kayaca ait olup rüzgar, yağmur gibi doğal etkenlerden dolayı oluşmuş izlenimi veriyor. O bölgede yapılmış jeolojik çalışmaya ait bir kopya ilgili belediyede mevcut olur, varsa bu yapıdan bahseder eğer yoksa insan yapısı ihtimalini arttırır.

seyit4545

Yeni Üye
size bi iki fotografda atarsam belki yardımı olabılır

seyit4545

Yeni Üye
bunlarda en kösedekıler uzerınden düsürülmüş bir kactene özellkle murc ıle düzlenmıs altı üstü tam yuvarlak degıl yanı ortadakıler alt ve üstü düz

seyit4545

Yeni Üye
pekı bu baska bır yere ısaret edıyor olabılır mı yanı burası bos olabılır mı

maksim

Engellendi
oldukça ilginç detaylı fotoğraflarsanız iyi olur hiç birsey diyemedim ......

seyit4545

Yeni Üye
detay derken yani her acıdan foto koydum yakın uzak dört yön olarak yanı benzerını daha önce nette hıc görmedım bende etrafında anormal bıseyde yok

maksim

Engellendi
detay derken yani her acıdan foto koydum yakın uzak dört yön olarak yanı benzerını daha önce nette hıc görmedım bende etrafında anormal bıseyde yok
bilmiyorum elimden gelse söylerdim bir bent yapılmış doğal gibide duruyor , askeri siper gibide duruyor enteresan bir konu.