Yığma Taş Tümülüs?

Sevimlimanyak

Member
Burda tuzak olacağını düşünmüyorum ama yaparim dersen sana kalmis.Genelde romalılar böyle tarz gomu seklinde olmuştur.
Tümülüsler konusunu okuduğumda Bizans ve Roma dönemlerine ait olduğu kanısı oluştu. Oradan da tünel olmayacağına ikna oldum gibi. Çeyrek dilim yöntemi ile Güneybatı yönüne doğru bir bakacağım.

Jeosonar1

Yeni Üye
Tümülüsler konusunu okuduğumda Bizans ve Roma dönemlerine ait olduğu kanısı oluştu. Oradan da tünel olmayacağına ikna oldum gibi. Çeyrek dilim yöntemi ile Güneybatı yönüne doğru bir bakacağım.
Nette örnek videolarina bakın aklınızda bir sekil plan oluşur.Zaten gerekli bilgi ve teknik verilmiş teknolojik aletleriniz varsa burda kullanabilirsin yoksa cubuklar bile kâfi.

Sevimlimanyak

Member
Nette örnek videolarina bakın aklınızda bir sekil plan oluşur.Zaten gerekli bilgi ve teknik verilmiş teknolojik aletleriniz varsa burda kullanabilirsin yoksa cubuklar bile kâfi.
Üstadım teknolojik aletlere (özellikle detektörler) şahsen güvenmiyorum. Yani bir tecrübem yok bu konuda ancak detektörler para tuzağı gibi geliyor. Çubuk var. Onu da geçen gün seyrettiğim videolar sonucunda yanlış kullandığımızı tespit ettim :)

Jeosonar1

Yeni Üye
Üstadım teknolojik aletlere (özellikle detektörler) şahsen güvenmiyorum. Yani bir tecrübem yok bu konuda ancak detektörler para tuzağı gibi geliyor. Çubuk var. Onu da geçen gün seyrettiğim videolar sonucunda yanlış kullandığımızı tespit ettim :)
Bahsettigim resiztive granyometreler piyasada cok kotuleri var ama vlf pulse bahsetmedim :) Sen çubuk kullanmaya alış aliminyum yada kaynak elektroru yeterde artar max. 20 30 tl.

Sevimlimanyak

Member
Selamunaleykum üstadlar hayırlı geceler. Bu konuda bahsettiğim yere bugün bazı alakasız aksaklıklar nedeni ile gidemedim. Ancak tek cepheden uzaktan fotoğraf çektim. Bir de earth fotoğrafı ekliyorum. Ayrıca yığmanın yaklaşık batı veya güneybatı istikametinde uçurum gibi dere yatağına bakan bir cephesi mevcut. Orada Urartuca olduğu değerlendirilen yazılar olduğunu öğrendim. Sanırım bölgede Urartu uygarlığı hüküm sürmüş ve bu yığma da onlardan kalmış. Daha detaylı fotoğrafları ilk fırsatta ekleyeceğim. Saygılarımla.
Ekli dosyayı görüntüle 215687
Ekli dosyayı görüntüle 215688
Ekli dosyayı görüntüle 215689
Ekli dosyayı görüntüle 215690