Yılan Benzeri Kaya Üstü Oymalar

jeolog

Co Admin
Co Admin
Bu iskele gibi duran kayanin altindan gecen su yatagi egiminin asagi yonunde bittigi yere ait fotograf var mi? Ve mumkunse kuzey guney dogu bati yonlerini fotolara ekleyerek tekrar paylasirmisiniz.

Soterleon

Member

jeolog

Co Admin
Co Admin
Cevresel fotolarini gordum, ciziminizde guzel ama yonler eksik olunca hatali yorum gelebilir.
Simdi soyle dusunun bu kaya uzerinde baharin gelisi ve urunlerin verimliligi icin derenin suyunun bol olmasi ve cok urun elde edebilmek icin bu kayanin uzerinde bir ayin ile kurban adaniyor olabilir. Ya da suyun aktigi istikamette yer alan bir mezara veya baska bir yapiya bu kaya uzerinden kurban sunulmus olabilir. Bu mantikla bakarsaniz sorumu cevaplamaniz daha kolay olacaktir.

Soterleon

Member
Cevresel fotolarini gordum, ciziminizde guzel ama yonler eksik olunca hatali yorum gelebilir.
Simdi soyle dusunun bu kaya uzerinde baharin gelisi ve urunlerin verimliligi icin derenin suyunun bol olmasi ve cok urun elde edebilmek icin bu kayanin uzerinde bir ayin ile kurban adaniyor olabilir. Ya da suyun aktigi istikamette yer alan bir mezara veya baska bir yapiya bu kaya uzerinden kurban sunulmus olabilir. Bu mantikla bakarsaniz sorumu cevaplamaniz daha kolay olacaktir.
Hocam sizin düşündüklerinizi düşündüm çıkış yolu bulamadım sular sonradan yükseliyor bu noktada eskiden bu su bu kadar değil özünde, çok eskiden bir dere yatağı varmıdır onu bilemiyorum tam olarak. üçgene farklı mesafelerde olan yuvarlak oymalar işi iyice çıkmaza sokuyor üçgenin içerisinde uçta bir yuvarlak oyma arka kısmında aynı şekilde yuvarlak oyma ve kayanın ucunda yuvarlak oyma var ayrıyeten belli belirsiz kayanın tam giriş kısmında oyma benzeri yuvarlaklar var. Çözemedim.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Kardeşim bana bu üçgenin karşıdan çekilmiş resmini eklermisin. Tam alt tarafı görünmeli. Yakın resmi varsa oda olur.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Kardeşim benim görüşüm mezar odası sunağın tam altındadır. Fakat girişi çok güzel kapattıklarından bu resimlerde bir türlü göremedim. Müsait bir zamanda daha detaylı bakıp bilgi veririm.

Soterleon

Member
Kardeşim benim görüşüm mezar odası sunağın tam altındadır. Fakat girişi çok güzel kapattıklarından bu resimlerde bir türlü göremedim. Müsait bir zamanda daha detaylı bakıp bilgi veririm.
Çok teşekkür ederim hocam ilginizden dolayı.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Bulursamkader hocam istediğiniz verileri topladım. Yuvarlak oymanın olduğu kısım 80 diğerleri 74 uzunluğunda dikkat çeken en önemli nokta üçgen içerisinde yuvarlak oyma var üçgenin ucunda. yuvarlak oyma istikametide gördüğünüz gibi düz arazi.Ekli dosyayı görüntüle 182258Ekli dosyayı görüntüle 182259Ekli dosyayı görüntüle 182260

Selamün Aleyküm,
Kardaşım bu ölçüler sıradışı.
Klasik manada odanın yeri aşağıdaki 1 ve 3 nolu yerdedir.
Buraları kontrol ediniz. Şayet boşsa karşımıza çıkan durum şudur:

Bu şekiller "bir sistemin parçasıdır" oda/mezar vb. ile alakası yoktur.
Belli bir hendese ile yapılmıştır. Bu tahminim doğru ise; burayı ancak bu sistemi bilen kişi çözdürebilir.

Burası patlatılmadan önce tek parça imiş. Epey patlatmışlar kayaları bu hale gelmiş.
Patlatanlarda birşey bulamamış. Bulsalardı etrafda emarelerini görürdük.

Ekli dosyayı görüntüle 182377

Esteban74

Editör
Ekli dosyayı görüntüle 182354Esteban hocam Üçgenin karşıda gösterdiği yığma alanda sağ tarafta çatlak bir alan var derinlemesine gidiyor. Bu resimde görünüyor.
Ustam büyük yılanın arka tarafında uzak mesafede su mu var , yanı nerden geliyor?
Bu kayalığın ön tarafında boşluk bak. Yüksek ihtimalle yılan dinlenmek ve , uyumak için serin bir yere girecek . Odaya yüksek ihtimalle burdan gidilecek.
Birde birşey sormak istiyorum ustam. Kuzeybatıda yarığın başlangıç yerinde , yağmur sularının yukardan süzülmesiyle oluşmuş şelale veya şarlak gibi biyer varmı?
Kolay gelsin..

Esteban74

Editör
Giriş içi burası uygun gibi araştırmak gerek...