zemin altı mezar

hanan

Member
slm saygı değer ustalar. resimsiz konu bölümünü bulamadığımdan buraya yazıyorum. bahçemizde daha önce bakır çubukla dolaşırken çubuklar bilmediğim şekiller yapmıştı daha sonra forumlardan çubukların boşluklara verdiği tepkileri öğrenince bahçemizdeki yerin boşluk olduğunu anladım. daha sonra tekrar bakır çubuklarla baktığımda yan yana 3 adet aynı ebetta boşluk olduğunu gördüm. elimde sadece çubuklar varken boşluk sınır hatlarında çubuk beni gezdirirken elime kemik aldığımda çubuklar boşlukların ortasına dönüyor. boşluk ortasından yürüyünce 3 boşlukta da çubuklar bir insan boyu kadar çarpı yapıyor. enlemesine boşluk içerisine gelince her boşlukta çubuk çarpı yapıp 30 -40 cm de açılıyor. her boşlukta bir iskelet olduğunu düşündürüyor bana bu hareketler. elime çakmak aldığımda çarpı yapıyor çubuk 3 bölüm de de. elime demir parçası aldım çubuk tepki vermedi. altınla denediğimde bir boşluğun baş köşesinde çarpı yaptı. çubuklarla derinlik ölçtüğümde 2.5-3 metre derinlik gösterdi. boşluğun birinde 1 metre derinliğe kadar dar bir kazı yaptım topraktan küçük parçalar halinde küp parçaları çıktı . toprağın tamamına yakınında dahada küçük küp kırıkları var. 1 metre kazdıktan sonra içine demir kazık çaktım 1.5 metreden aşağısı toprak çamur kıvamında ve taşsız gibi. ayrıca çıkan küp parçalarının içinde parlayan yaldızlı gibi birşeyler var. arazi düz bir yer işlenmiş tarla fındık bahçesi etrafta bir işaret yok il trabzon .çok uzun oldu kusura bakmayın değerli görüşlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Arazi kendinizin ise çalışmakta sıkıntı olmaz sanırım. en azından tespitlerinizin doğruluğunu test etmek ve aklınızda soru işareti kalmaması için ilk çalışma yaptığınız yeri tespitinizin yarım metre daha ilerisine kadar devam ettirmenizi tavsiye ederim.

Pscyhe

Engellendi
Cubuk kullanimi zor istir cok yaniltir tecrube isteyen bir konu..eger uzun zamandir kullaniyorsaniz sikinti yok ama burda deneme yaptiysaniz cok yaniltir.kup parcalari cikti demissiniz buda kullandiginiz cubugun bublara sinyal vermesini saglar degisik ve bir cok testler yaparak cubuk kullanin bu alanda.kup parcalarina cubuklarin tepkime vermesi cok fazladir yaniltir sizi.benim tavsiyem iyi bir cubukcuyla deneyin sansinizi olmazsa cihaz kullanin.birde bolgenin resimlerini ekleyin kontrol edelim anlattiklariniza gore yasanmislik olmus bolgede daha guzel seylerle karsilasilabilir incelemekte fayda var.

H. Y. Ş

Member
Ustalarımızın da dediği gibi küpler çubuğu mutlaka etkiler, neyin ne olduğunu anlamak için tecrübe lazım. Küplerin resimlerini yükleyin içindeki yaldızlarla beraber.

hanan

Member
peki ustam çubuk nasıl olur da 3 boşluğun köşelerini simetrik olarak verir. yani şöyle çubuklar kapanınca çubuğun birini indirip diğerinin arkasına geçiyorum dikdörtgen çiziyor bana çubuk. yanyana böyle 3 boşluğuda çiziyor bana çubuk ve yaklaşık üçününde boyutları aynı. demek istediğim küp parçası yanıltıyorsa böyle şekil çıkarmasına sebep olurmu

ragıp

Uzman
@hanan
ümit kalacağına emek kalsın.
demir çubuğun ucuna bulaşan çamursu tabaka,
mezar kapak taşı üzerndeki kildir.
anlaşılan, kil şuan yumuşak
kuruduğunda, kayadan sert olur
zaman kaybetme derim

rast gelsin

hanan

Member
ragıp ustam kil tabakasının kalınlığı değişkenmidir yoksa aşağı yukarı bir ölçüsü varmıdır. mezar kapağı üstüne kaç santim kil örtülür anlamında soruyorum

hanan

Member
ragıp ustam birde şunu sormak istiyorum aldığım boşluk derinliği boşluğun tabanımıdır tavanımı. çubuklar kapattığı yerden dışarı doğru yürüdüğümde yaklaşık 2.5 metrede arkaya döndü. yaptığım işlem doğrumudur doğruysa 2.5 m boşluğun tabanına kadar olan derinlikmidir tavanına kadar olan derinlikmidir. çok sordum kusura bakma

ragıp

Uzman
ragıp ustam birde şunu sormak istiyorum aldığım boşluk derinliği boşluğun tabanımıdır tavanımı. çubuklar kapattığı yerden dışarı doğru yürüdüğümde yaklaşık 2.5 metrede arkaya döndü. yaptığım işlem doğrumudur doğruysa 2.5 m boşluğun tabanına kadar olan derinlikmidir tavanına kadar olan derinlikmidir. çok sordum kusura bakma

ustam, sadece isim yazdığında bizlere mesaj gelmez
bize mesaj gelmesi için, ismin başına @ işareti koymalısın hanan gibi
gelelim soruna,
benim kullandığım derinlik ölçümü kablo ve çivi ile
senin aldığın derinlik ölçümü yanlış değil.
aldığın boşluk, toprak zemin ile, oda tavanı arasındaki mesafedir.

ben, çubukların boşluk verdiği yerin tam orta noktasına bir çivi batırıyorum. çivinin başına PTT cilerin kullandığı
o renkli ince tellerden bağlayıp, müsait bir yöne doğru teli uzatırım.
çivi batırdığım yere çubuk tuttuğumda, çubuklar kabloyu gösterecektir
10 cm ara ile çubuk tutarak telin üzerinde ilerlerim. çubuk nerede X yapar ise
X yaptığı yer ile, çivi arası derinliktir. bu bir çok kez tarafımca kullanılmış, kati bir ölçüm şeklidir
alışkanlığım bu olduğu içinde farklı bir teknik denemedim.

selametle

hanan

Member
ragıp ustam çok teşekkür ederim. zeminden kastınız benim ayağımı bastığım yer sanırım yani yukarıdan alttaki yapının tavanına kadar olan derinlik umarım doğru anlamışımdır. yoksa yapının zeminini mi kastediyorsunuz