Çubukla Derinlik Ölçüleri Nasıl Alınır - Değerli Maden Tespitinde

hepastios

Editör
Benim yöntemim çift kişilik çubuklar da herdefasında teyit ettigim ve 10 15 cm ile yanıldığımı boş çakmakla dır kesin çözümdür daha önce konu açmıştım saygılar

amirali

Yeni Üye
Ustalarım af buyurun benim anlamadığım konu X boşlukta yapılan tespittir. Lakin konunun başlığı tespit edilen gümüş demekte. Bu durumda boşluk olmama olasılığını göz önünde bulundurarak ölçüm yapmamız gerekmiyor mu? Yanlışım varsa düzeltin lütfen. Ayrıca diyelim ki aynı noktada hem boşluk aldınız hem de değerli. Bu değerli boşluk ile aynı yerde mi yani malzeme boşluğun içinde mi yoksa altında mı üstünde mi? Bunun ölçüleri lazım. Ben şöyle yapıyorum. Diyelim değerli tespit ettim. Çubuklar tam açılıp düz durana kadar belirli adımlarla yürümeye devam ediyorum ve attığım adımları 70 cm ile çarpıyorum. Bana derinliği veriyor. Şayet boşluk varsa ve boşluk alt tabanı da aynı sonucu veriyorsa malzeme boşluk içindedir. Boşluk yoksa zaten malzeme ile ilgilenmiyorum.

BulursamKader25
hocam iyi akşamlar
bir sorum daha var.degerli ve ya boşlük derinligi almak için mütlaka yürümekmi lazim? Yani bir kaç adm ilerleyib bir noktada dürüb yeniden çübük tütsak olarmi? Çünki yürürken ellerim biraz titriyor çübüğü sabit ve hareketsiz tütamyorüm biraz titreşim yapyor hüsüsan hava soyük ken
degerli bilgilerinizden dolayi teşekkür ediyorum

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Selamuneleykum.
1-serit metreye bir adet mikntis koyacaksin.cubuk tek olack,tspit edilen yere koyuyorsun cubugu 3-4parmak ustunde tutuyorsun.cubuk serit metre ustunde git geller yapacak ve duracak durdugu yer metreyi verir.mesela 15cm de durdu 1.5metreye denk geliyor....
Merhaba.
Şerit metreyi tespit edilen yerin merkezine,toprağa, dik mi koyuyoruz yoksa yatay mi ?

Trakyalı81

Boşlukta olduğumu düşünüyorum. Tam merkezde yatırdım yere şerit metreyi. Hatta 100 cm kestim. 100 yazan yere de koydum mıknatısi.
Sag eldeki tek cubuğu tuttum üstüne .
360â￾° etrafında boşluk var.
Nasıl metrajı verecek ? Çıkış yolu bulamadım.
Test etmem lazım..

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
Boşlukta olduğumu düşünüyorum. Tam merkezde yatırdım yere şerit metreyi. Hatta 100 cm kestim. 100 yazan yere de koydum mıknatısi.
Sag eldeki tek cubuğu tuttum üstüne .
360⁰ etrafında boşluk var.
Nasıl metrajı verecek ? Çıkış yolu bulamadım.
Test etmem lazım..
bosluk içinde metal tespıtın vardırki çalışmaya değsin.bosluğu çiz metali noktala metalin oldugu yere metreyi koy ölçümü al. daha sonra kablolu sistemlede boslugun ölçülerini cıkar sağlamada yapmış olursun eğerki metalin derinliği aldığın bosluktaki tavan ve taban ölçüleri içindeyse altta birşey olma olasılıgı cok yuksektir..

Meltun

Bilgili Üye
@BulursamKader25
üstadım bende yazayım, belki bir arkadaşa faydamız olur inşallah

çubukların X yaptığı yere minik bir çivi batırıyorum. yanımda bulundurduğum
telin ucunu, yere batırdığım çivinin başına dolayıp
teli herhangi bir yöne doğru uzatıyorum
çubukların X yaptığı yere tekrar çubuk tuttuğumda, teli gösteriyor
telin üzerinde çubuk tutarak ilerliyorum.
çubuklar, telin üzerinde, nerede X yapar ise, aradaki mesafe derinliktir.
bir çok kere teyit edilmiş. kati netice aldığım, alışmış olduğum bir yöntemdir
dileyen arkadaş ta kullanabilir

selametle
Sayın arkadaşım siz tel üzerinde yürümeye devam ederseniz çubuklarınız ikinci kez x şeklini alacaktır.Bu durum size alttaki boşluk ise genişliği verecektir.

Son düzenleme:

Meltun

Bilgili Üye
Ustalarım af buyurun benim anlamadığım konu X boşlukta yapılan tespittir. Lakin konunun başlığı tespit edilen gümüş demekte. Bu durumda boşluk olmama olasılığını göz önünde bulundurarak ölçüm yapmamız gerekmiyor mu? Yanlışım varsa düzeltin lütfen. Ayrıca diyelim ki aynı noktada hem boşluk aldınız hem de değerli. Bu değerli boşluk ile aynı yerde mi yani malzeme boşluğun içinde mi yoksa altında mı üstünde mi? Bunun ölçüleri lazım. Ben şöyle yapıyorum. Diyelim değerli tespit ettim. Çubuklar tam açılıp düz durana kadar belirli adımlarla yürümeye devam ediyorum ve attığım adımları 70 cm ile çarpıyorum. Bana derinliği veriyor. Şayet boşluk varsa ve boşluk alt tabanı da aynı sonucu veriyorsa malzeme boşluk içindedir. Boşluk yoksa zaten malzeme ile ilgilenmiyorum.
Sayın arkadaşım, hedef noktadan itibaren siz yürümeye çubuklar paralel hale gelene kadar devam ettiniz,adımlarınızı saydınız 70 cm ile çarptınız derinliği bulduğunuzu ifade ediyorsunuz da aklıma takılan Genelde bu tür uzaklaşıldığında çubuklar belirli bir mesafeden sonra hedef noktanın geride kaldığını işaret eder gösterir. Sizin yürüme mesafenizin çubukların son hareketine göre olması gerekmiyormu?

Son düzenleme:

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
BulursamKader25 oncelikle kusurabakma ustam dedigin gibi 50 cm bir anlik aklin gidip gelmesiyle 5 cm yazdim..arama yapacagimiz derinlige gore metrenin boyu uzaltilabilir.bana 5 metre yeterli geliyor.resimdeki gobi neodyumu sona tututturuyoruz olcume hazirdir.tespit yaptigimiz yerde topraga bu duzenegi koyuyoruz cubugumuzu ustune getirdgimizde git gel yapip bir noktada sabitlnir.sabitlendigi nokta tespit yaptigimiz maddenin derinligini verir. 10cm 1metre olarak degerlendirilir.
Ekli dosyayı görüntüle 163472
Buda sakulle aldigim derinlik metodudur.sakulle tespit yaptigimiz zaman maddenin ustune geldigin donus yapar,bu donus bellinbir alan icerisinde olur.ilk donus azdir mwrkeze yaklastikca cogalier.4 taraftan ilk donus yaptigi yeri isaretleriz.resimdeki gibi A noktasindan B noktasina kadar olcum alinir..C ile de D noktasina kaadar olcum alinir.bunlar carpilip elde edilen sayi 6 ile carpilirsa maddenin derimligini bulmus oluruz . Ekli dosyayı görüntüle 163473
Ustam 3×2 bi oda tespit ettik diyelim bu şerit metreyi odanın içine açıp öylemi alıyoz ölçüyü ? Yoksa oda sınırları dışınamı açıyoz ? Bu hususta biraz daha açıklama yaparsanız memnun olurum. Çizimli olursa daha iyi olur :) Şimdiden tşk. Ediyorum

CooL

Bilgili Üye
Buradaki amaç insanların birbirine yardımcı olmasıysa neden işi bilen çubuk ustaları insanlara yardımcı olmuyor peki.makinası olan makinaya çökerler diye korkuyor çubuk ustalarıdamı çubuklara çökerler diye korkuyor.amaç yardımlaşmaksa her şekilde yardımlaşma olması gerekmiyor mu

Trakyalı81

Ustam 3×2 bi oda tespit ettik diyelim bu şerit metreyi odanın içine açıp öylemi alıyoz ölçüyü ? Yoksa oda sınırları dışınamı açıyoz ? Bu hususta biraz daha açıklama yaparsanız memnun olurum. Çizimli olursa daha iyi olur :) Şimdiden tşk. Ediyorum
Dostum az önce ilk defa bu sistemi denedim.
Boşluğun için de metal tespiti yaptım. Nokta belli.Noktanin hedef merkezine yatırdım şerit metreyi (100 cm den kesmiştim.100 yazan yerde 1 adet neodyum mıknatıs var. Hedef merkezine 1 yazan başlangıç yeri koydum.) Sarıkız işareti olduğu için, sadece sağ elime çubuğu aldım. Avucumda da minik bir sarikiz. Şerit metre yerde yatıyor,yere paralel. Çubuğu tam ortasına diklemesine tuttum. Bıçağı eline aldinda , somon ekmek kesecekmişsin gibi düşün. Ama tam ortasına. Elimi yere degdirdim hatta destek aldım. Hafif sola yalpa yaptı pek bi hareketlenmedi . Sonra 60 cm ye dik tuttum. Sağa sola hareket yaptı,sola hafif acı oluşturdu 48 e doğru saldı kilitlendi. Kaldırdım 40 a tuttum. Bu defa sağa hareketlendi yone 48 E açı yaptı durdu. Aldım tam 48 e koydum diklemesine. Milim kıpırdamadı kilitlendi.
Odanin derinligini ve ic olcusunu ozellikle almamistim.
Sonrasında odanın iç ölçüsünü ve derinliğini aldım. Ki yer sıkıntılıydı. Kot farkı vardi vs vs.
Işin garip tarafı gerçekten doğru verdi..
Böyle tarif verdiler böyle ölçtüm.
Metal testi yapmadan boşluğa şerit metreyi yatırıp ölçü alabilir miyim ? Bilmiyorum. Ama boslukta illa bir metal olmak zorunda zaten ..