Çubukla Derinlik Ölçüleri Nasıl Alınır - Değerli Maden Tespitinde

Aliömer

Cubuk İle Bosluk ve Metal Tespiti
GERMO Ustam mıknatısın kullanım amacı tespit etmiş olduğumuz noktadaki manyetik alanı ve parazit sinyalleri en aza indirmek aynı şekilde varsa bir metal obje tam noktalama yapabilmeyi sağlamak. Fakat bu bize kesin sonuçu vermez malesef bazı yerlerde arazi yapısından kaynaklı bu yönteminde yanıldığını biliyoruz. Önemli olan husus mıknatısı gömmeden önce yapılan tespit ile gömüldükten sonra yapılan tespite bir değişiklik olup olmadığını gözlemlemek.
Sizin tespitinize gelirsek farklı Çubuk ve şaküllerin aynı noktada altın sinyali alması bana pek mantıklı gelmedi fakat anlatımınıza bakaraktan söylüyorum tespit etmiş olduğunuz noktada farklı bir metal olabilir.

GERMO

Engellendi
@GERMO kardaşım,

Büyük emekler veriyorsun.
Allah cc emeklerinin karşılığını bahşetsin inşallah.

Elbette bildiğin her yöntemi deniyorsun.
Bu da bir yöntemdir, vakit alıcı da olsa.

Sana tavsiyem şudur:
Derinliği en az olan tespit ettiğin yerlerden birisinde işlem yap.

2 durumla karşılaşacaksınız:

1-Hedefe ulaştığında;
Derinliği ölç.
Hangi sistemin başarılı olduğunu gör;
Hem derinlik olarak hemde metal tespitinde.
Ve bu sistemi kullanmaya devam et.
En azından 2018-2019 yıllarında.
Diğer sistemleri beklemeye al.
Bu sistemler de uzmanlaş.

2-Hedefe Ulaşamazsanız;
Herşeyi bir kenara bırak.
Sadece mineral elemede uzmanlaş.

Teşbih de hata olmaz:
Arif Sağ, bağlama ustasıdır.
Keman çalamaz.
Çalsada gıy gıydan öteye gitmez, zevk vermez.
Amma bağlamada mest eder dinleyeni.

Kolay Gelsin.
@BulursamKader25 ustam rahimu Rahman siz ve diğer ustalarımdan razı olsun, 35 yaşında tekavit ve malül oldum, kosturmayı uğraşı sabretmeyi araştırmayı seviyorum, hedefe ulaşamasakta hiç değilde yöntem ve usulleri öğreniyoruz ustam, çaba verilmeden ter dökülmeden rızk kazanılmyor, Rabbim helal olan rizkla, razı olduğu kulları olarak bizlerin kaderini ömrünü yazsın inşallah, ustam alüminyum ve pirinç çubuk ve mineral eleme sistemini denedim yine metal ve numunesiz numune li altın işareti verdi, Civiye zil kablosunu bağladım batıdan doğuya serdim, 6x9 mt bir boşluk aldım ve bu boşluğun içinde 4 mt karelik bir çalı var, U şeklinde bir çalılık alan, U agzi guneye bakiyor, metal tesbiti çalının önünde sağda solda birde sol arkada 3 yerde, sol arkadan başladım, burdaki boşluk testi ise 1,5 mt kare civarı, demir caktim mıknatıs bağladım, 7 gün içinde mıknatıs bıraktım hem elim boşken hemde altın varken 4-5 metreden yine burayı gösterdi, hangi yöne dönsem sağ çubuk titreyerek atım yaparak buraya çekti beni, şakül tutuyorum yine burayı gösterdi, ya Allah Bismillah dedik 140 cm Derinlik var diye başladık kazmaya, dibi yumuşak toprak beyaz taş karışımı, saat 11 den 16 ya kadar 120 cm kazabildik, çalılık olduğu için çalışma alanı dar, yorulduk ve yarına bıraktık, yine her yönden bütün ölçümler de altın işareti, gümüş bakır demirde oynama yok sadece sallanma var birkaç saniye, içi dolguya benziyor, ustalarimin ve kardeslerimin görüşünü almak isterim, tamammi devammi, şimdiden teşekkür ederim hepinize. Cam Şakülde sola 22 tur 92 atım var, @kabakburgiba @Mhmt82 @bozoklu @Mal bulanındır ustalarım, sizce tamammı devammı

Son düzenleme:

GERMO

Engellendi
@GERMO Ustam mıknatısın kullanım amacı tespit etmiş olduğumuz noktadaki manyetik alanı ve parazit sinyalleri en aza indirmek aynı şekilde varsa bir metal obje tam noktalama yapabilmeyi sağlamak. Fakat bu bize kesin sonuçu vermez malesef bazı yerlerde arazi yapısından kaynaklı bu yönteminde yanıldığını biliyoruz. Önemli olan husus mıknatısı gömmeden önce yapılan tespit ile gömüldükten sonra yapılan tespite bir değişiklik olup olmadığını gözlemlemek.
Sizin tespitinize gelirsek farklı Çubuk ve şaküllerin aynı noktada altın sinyali alması bana pek mantıklı gelmedi fakat anlatımınıza bakaraktan söylüyorum tespit etmiş olduğunuz noktada farklı bir metal olabilir.
@Aliömer ustam cevabınız için teşekkür ederim, size ve diğer usta larimada iyi niyetleri için teşekkür ederim, bu baktığım alan yüksek bir sıralı tepede, eskiden kardeşimiz komşumuz olan Ermeni kardeslerimizden kalma bağ bahçe alanı, özellikle bu iki ayda 25 e yakın tesbit yeri var, bu baktığım yerede izmirde bir Ermeni hemşerimiz demiş, git ordaki çalının etrafını kontrol et diye, şu an tarlada bizim, buralara önceden gelen giden çok oluyordu, niyetleri anlaşıldığında biraz gençlerimiz kızınca bunlara gelen giden yok şimdilik, ustam bugünde yaptığım kontrolde yine aynı şekilde sadece pirinç ve alüminyum çubuk ve cam şakülde aynı altın işareti, hangi yöne dönsem çubuklar ve şakül beni o yöndeki en yakın olana titreyerek ve sağ çubuğun atım yaparak yönlendirmesi, cam şakül de ise altın dönüşü 22 tur, 92 atım yapması, 150 cm civarı mesafesiyle vurduk gazmayı, toprak belliki dolma toprak, içinde beyaz Çakmaktaşına benzer yumruk büyüklüğünde taşlar sanki sıralı dizilmiş gibi, 120 cm e geldik bıraktık ustam yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim. Noktalama yani tam metal tesbiti için ne yapabilirim ustalarım, @kabakburgiba @Mhmt82 @bozoklu @BulursamKader25 @Aliömer @HİTİTLİ @Mal bulanındır ustalarım tekrar 50 lik abi ve kardeşinizden ve tekavit çırağınızdan sevgiler saygılar ve teşekkürler diyorum.

Son düzenleme:

GERMO

Engellendi
QUOTE=kabakburgiba;522268]haa şunu unuttum.22 tur yaptı ya.o arada hemen şakülü 3 kere yere toprağa vur.olduğun pozisyonu bozmadan.sonra bekle.en verdi durunca tekrar 3 kere vur.boy verdi tekrar 3 kere yere vurmayı unutma.aynı uygulamayı boşluk tesbiti yaparkende uygula.elin yine boş olacak.ne yaparsan yap.önce şunu yap.şakülle odanın enini boyunu bul.22 tur yapsın,en boy yapsın.ondan sonra 2 nci aşamaya geç.kuzey güney doğu batı sınırlarını noktala. ilk aldığın atımlarla en boy doğrumu bunları teyit et.daha sonra gümüş çubuklarla ve diğerlerine geç.ama bunlarıda not et haaaa.[/QUOTE]

@kabakburgiba ustam sizede teşekkür ederim ilgilendiğiniz için, ustam bugün cam şakülle test ettim, 22 tur 92 atım yaptı, ustam birde alüminyum tek çubuğu başımın üstünde tuttugumda aynen şakül gibi sola 22 tur sonra 15 bir dönüş yapıyor, alan çalılık olduğu için sadece Doğu yönünden test yapılıyor, çivi ucunda kabloyla derinlik 140 cm, çalı ların üstünden kuzeyden yine aynı altın işareti verdi, kurşun sürüp alüminyum çubuk çelik yüzük ve elde altın yokken yine hedefe götürüp altın işareti verdi, sol çubuk sabit, sağ ubuk sol çubuğun sonunda duruyor bir iki hafif git gel yapıyor, 3-4 mt geriden celik yuzukle ayni yone isaret ve altin isareti yapiyor, elime altin aldigimda isaret ayni, hedef uzerinde sakule gumus tuttugumda veya bakir demir tuttugumda sabit kaliyor,
Ustam dün belkide çok yoruldugumdan olabilir, sakulle şu sonuçlar çıktı ustam
Derinlik 140-150 cm arası, 1,5 mt kare bir boşluk elektrot çubuk ile aldım
Cam şakül----------(sola dönüş)= 22 tur, 27-58 atim
Pirinç şakül---------(sola dönüş)= 22 tur, 33-60 atım
Kurşun şakül-------(sağa dönüş)= 45 tur, 23-42 atım
Neodium şakül-----(sağa dönüş)= 22 tur, 30-62 atım

Bugün kafa karışmasin diye sadece cam şakülde
Sola dönüş-22 tur-89 atım yaptı

Son düzenleme:

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
GERMO calısma fotoları eklemen iyi oöur aslında en azından bir işcilik var ise bir arkadasın dıkkatını cekebilir..calısma olarakta zzten az kalmış ne olursa olsun sonucu görmek gerekli...daha once sormuştum odanın yüksekliği nedir?

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
GERMO üstadım BulursamKader25 ustamın da söylediği gibi burayı sonuca varana kadar çalışın. tespitlerinizin doğruluğunu test etmiş olursunuz. inşallah gönlünüze göre sonuca ulaşırsınız. Azminize hayran kaldım. Allah emeklerinizi zayii etmesin.

GERMO

Engellendi
@GERMO calısma fotoları eklemen iyi oöur aslında en azından bir işcilik var ise bir arkadasın dıkkatını cekebilir..calısma olarakta zzten az kalmış ne olursa olsun sonucu görmek gerekli...daha once sormuştum odanın yüksekliği nedir?
Mhmt82 tesekkur ederim ilginiz icin ustam, doğru diyorsun ustam bir sonraki kontrolde resim eklerim inşallah, çalılık olduğu yerde 7x10 mt bir oda, çalı U şeklinde açık ağzı güneye bakıyor, metal tesbit yeri boşluğu 1,5 mt kare civarı, metal derinlik 1,5 mt

Aliömer

Cubuk İle Bosluk ve Metal Tespiti
GERMO ustam gayretinizden dolayı sizi kutluyorum. 1.50 cm işlem yapmışsınız dolgunun nekadar derine indiğini anlayabilmeniz için noktayı uzun bir şiş ile şişleyin dolgu devam ediyorsa şişeleme ile rahat anlarsınız. Ona göre çalışmalarınıza devam edersiniz.

GERMO

Engellendi
@GERMO üstadım @BulursamKader25 ustamın da söylediği gibi burayı sonuca varana kadar çalışın. tespitlerinizin doğruluğunu test etmiş olursunuz. inşallah gönlünüze göre sonuca ulaşırsınız. Azminize hayran kaldım. Allah emeklerinizi zayii etmesin.
bozoklu ustam Allah cc hepinizden razı olsun, inşallah siz ustalarımın desteğiyle sonuca varacagima inanıyorum, selam sevgi ve saygılarımı sunuyorum hepinize.

GERMO

Engellendi
@GERMO ustam gayretinizden dolayı sizi kutluyorum. 1.50 cm işlem yapmışsınız dolgunun nekadar derine indiğini anlayabilmeniz için noktayı uzun bir şiş ile şişleyin dolgu devam ediyorsa şişeleme ile rahat anlarsınız. Ona göre çalışmalarınıza devam edersiniz.
Aliömer ustam teşekkür ederim iyi dilekleriniz için, inanın bu el değmemiş yerlerde yaptığım 25 civarı test yerinde düzgün bir sonuç alırsam inşallah, çünkü bütün yöntemleri tek tek her alanda deneyerek not etmek ve sonucu burda yazıp arayış yöntem usûl peşindeki bir kardeşime yardımcı olursam ne mutlu bana derim, onun için siz bütün bu yöntem metot araştırmayı bilen ustaların yardımını istedim, sevgi ve saygılarımı sunuyorum hepinize ustam.

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
Mhmt82 tesekkur ederim ilginiz icin ustam, doğru diyorsun ustam bir sonraki kontrolde resim eklerim inşallah, çalılık olduğu yerde 7x10 mt bir oda, çalı U şeklinde açık ağzı güneye bakıyor, metal tesbit yeri boşluğu 1,5 mt kare civarı, metal derinlik 1,5 mt
şöyle sorayım çiviyi caktın,kabloyu serdin, ilk kapanma hangi metrajda oldu...dewam ettin daha sonra kapanma oldumu..ayrıca altın oldugunu dusundugun yerde nokta belli..giderken yanında bir miktar altın al...tespitinin 4-5metre uzagına koy aralarından gec egerki getırdıgın altına donerse topla malzemeleri başka yere bak arkadaşım...kolay gelsin.rabbim yardımcın olsun.

GERMO

Engellendi
şöyle sorayım çiviyi caktın,kabloyu serdin, ilk kapanma hangi metrajda oldu...dewam ettin daha sonra kapanma oldumu..ayrıca altın oldugunu dusundugun yerde nokta belli..giderken yanında bir miktar altın al...tespitinin 4-5metre uzagına koy aralarından gec egerki getırdıgın altına donerse topla malzemeleri başka yere bak arkadaşım...kolay gelsin.rabbim yardımcın olsun.
@Mhmt82 ustam, kabloyu serdim ilk kapanma 140-150 civarı çıktı, sadece Doğu tarafı açık olduğundan 3 mt doğu tarafına karton üzerine yüzük bıraktım, yine metal olana döndü yüzüğü görmedi, onun icin ustalarimdan metal tesbit yontemi icin yardim istemistim, cunku cok guzel bir test alani var, kısayoldan düdüktörle tesbittense, emekle çabayla uğraşla deneme ile yöntemle usulle ve sizlerin metal tesbit yöntemleriyle çorbada benimde katkı olsun isterim, amin inşallah ustam, size ve tüm ustalara teşekkür ediyorum. @BulursamKader25 @ÜstaD @Türk @kabakburgiba @Mhmt82 @bozoklu @Mal bulanındır HİTİTLİ Aliömer ve diger butun ustalarım, inşallah RABBELALEMİN yolunuzu bahtinizi açık rast eyler.

Son düzenleme: