Açılmış yer nedir sizce .

Bahtsız1

Yeni Üye
Hocam o murç izlerini takip edersen sana yön verir. Aynı murç izini bende buldum ilkinde 4adet vardı 100-150 metre sonra 3 düştü 100-150metre sonra 2ye düştü bu şekilde 1 kadar gitti 1izden sonra 150 metre ilerisinde büyük kaya bulduk kayada su yolları ve yuvarlak oymalar vardı çalışma yapmak için hazırlanmaya gittik bizi götüren çobana birdaha ulaşamadık yeride bulamadık akşam gittiğimiz için bu murç izleri yön verir

Bahtsız1

Yeni Üye
Hocam o murç izlerini takip edersen sana yön verir. Aynı murç izini bende buldum ilkinde 4adet vardı 100-150 metre sonra 3 düştü 100-150metre sonra 2ye düştü bu şekilde 1 kadar gitti 1izden sonra 150 metre ilerisinde büyük kaya bulduk kayada su yolları ve yuvarlak oymalar vardı çalışma yapmak için hazırlanmaya gittik bizi götüren çobana birdaha ulaşamadık yeride bulamadık akşam gittiğimiz için bu murç izleri yön verir

Hacı2609

Member
Bahtsız1 anladım hocam ama bizim izler biraz riskli yerlerde murç izlerini takip ettiğim yerlerde 10-15 metre kare bir alan, dağın en tepe noktasında diğer yerler hep uçurum dik yamaçlar. Buralardan sanırım hep oda yapmak için yapı taşlarını bu murç izlerinin olduğu alanda yani bir dağın en zirvesinde, nereden biliyorsun derseniz dağın en tepesinde odaların yapıldığı yapı taşlarına rastladım.

Ne yalan söyliyeyim en çok merak ettiğimde bu, yapı taşlarını nereye sakladıkları :)

nik

Süper Moderatör
Süper Moderatör

S.A.DEĞERLİ Hacı2609
USTAM İŞLEM YAPILAN YER EĞER YAMAÇ OLUP BATİYA BAKİYORSA MEZARLIK OLMALI YOK EĞER BATİYA BAKMİYORSA DOĞUYA BAKİYORSA YERLEŞİM OLANI OLMALI TEMELDE ÇIKAR İŞLENMİŞ TAŞTA ÇIKAR.

AMA DİKKATIMI ÇEKEN OYMA BENCE BO OYMA MEZARLA ALAKASI YOK BU OYMA YA HAVALANDIRMA YADA TEPEYİ ANLATİYOR DOĞUDA YADA BATIDA BU OYMAYA UYAN TEPE VARSA ORAYA BAK DERİM HEM DOĞUDA HEMDE PATIDA TEPE VARSA OYMAYA BENZİYENE BAK UYAN YOKSA DOĞUDAKİ TEPEYE BAK TERCİHİM O YANDA.

NOT: DEĞERLİ USTAM ÖNCE OYMANIN İÇİNİ GÜZEL BİR ŞEKİLDE TERTEMİZ TEMİZLE OYMANIN İÇİNDE ÇARP,HAÇ,ÇİZGİ MURÇ İZİ VARSA YÖN O TARAF EĞER YOKSA ELİNİ OYMANIN İÇİNDE GEZDİR KAVİS BAK KAVİS VARSA YİNE YÖN O TARAF İÇİNDE YÖN VERİCİ YOKSA BU SEFER OYMANIN DIŞINDA İŞARETLEDİĞİM YERLERE BAK YİNE MURÇ İZİ,NOHUT VEYA CEVİZ GİBİ BİR KABARTMA YADA OYMA VARSA YÖN O TARAFTIR ÖLÇÜSÜ ÇAPINI ÖLÇ 7 İLE ÇARP YÖN VEREN TARAFA GİT NOKTAN ORASIBU TÜR OYMALARIN DERİNLİK ÖLÇÜSÜ 10 CM 2 METRE OLARAK HESAPLA DEDİĞİM YAP HEP BERABER NOKTAYI BULURUZ İNŞALLAH ZATEN GEREKENLERİ ÜSTADLAR SÖYLEMİŞLER ÖNCE ŞUNU ÖĞRENELİM BU OYMA TEPEYİ YADA HAVALANDIRMAYI VERİYOR YOKSA GERÇEKTEN MEZARI YADA MAHSENİ VERİYOR ÖNCE BUNU ÖĞRENELİM BUNU NETLEŞTİRECEK SENSIN USTAM ŞİMDİLİK BU KADAR GELİŞMELERDE HABERDAR EYLE.

SAYGILAR VE SEVGİLER.

Hacı2609

Member
nik hocam öncelijke çok teşekkür eder, sevgi saygılarımı sizlere sunuyorum.

İşlem yapılan yerden kastımız kazılmış dediğim mezar alanıysa bu sununun bulunduğu kayalık dağın yaklaşık 1,5-1,8km doğu veya güney arasında bir yöne denk geliyor. Sununun bulunduğu kayalık dağda ise neredeyse doğal bir kaya parçası bulmak çok zor, her yerden temel taşları çıkarılmış gibi keski izleri gibi nokta nokta izlerle dolu.

Resimde işaretleyip okla gösterdiğiniz yönde o yere yakın bir köyde ‘Beşik’ diye anılan bir tepe var, höyük diye söyleniyorlar fakat ben anlamadığım için bu konuda olabilir-olamaz gibi herhangi birşey söylemem yanlış olur diye düşünüyorum.

Birde hocam sunu fotoğraflarını çekerken bilgisizlikten hiç içini veya etrafını incelememiştim. O bölgeye en kısa zamanda tekrar gidip yazdıklarınızı en ayrıntılı noktasına kadar dikkate alıp inceleyip herhangi bir bulguya rastlarsam fotoğraf ve video kaydı ile konuya yorum olarak ekleyeceğim, bir kusuru olmazsa yeni eklentimin olduğunda sizi bilginiz olması açısından etiketlemek istiyorum.

Tekrardan çok teşekkür ederim hocam, elinize yüreğinize sağlık. Allah gönlümüzden geçenleri nasip eder inşallah, hayırlı geceler dilerim.