Alan tarama yapacak arkadaşlara

kadirkadir

Engellendi
Kadir hocam konu ile bir soruda ben sormak istiyorum.Aranacak arazide altına gitmesi için birer metrelik inşaat demirlerini bir çember oluşturacak şekilde toprağa saplasak frekans kırılması sonucu çubuklar altına gidermi peki?
kardeşim bir biraz detaylı iki farklı resim çizip atayım size değerlendirmenizi yapın ,testlerinizi yapın sistemi benimseyinki arazide ne yaptığınız bilerek çalışma yapın,şimdiden başarılar diliyorum kardeşim saygılarEkli dosyayı görüntüle 150988sol kısımdaki düz ,dağ kısımdaki rampa araziler için çizim yaptım biraz karışık oldum ama bir göz atın işde

Viyuto

Yeni Üye
kardeşim bir biraz detaylı iki farklı resim çizip atayım size değerlendirmenizi yapın ,testlerinizi yapın sistemi benimseyinki arazide ne yaptığınız bilerek çalışma yapın,şimdiden başarılar diliyorum kardeşim saygılarEkli dosyayı görüntüle 150988sol kısımdaki düz ,dağ kısımdaki rampa araziler için çizim yaptım biraz karışık oldum ama bir göz atın işde
Helal olsun sana Kadir hocam.Bilgi budur işte.Bu gerçekten herşeyi çok daha kolaylaştıracak.Bu deneyi en kısa sürede uygulayıp sistemi çalıştıracağım.Sorma nedenim bir bölgede yapılmış bir kazıda bunun gibi bir metrelik demirler gördüm yere çakılmıştı.Demekki o kazıyı yapan kişiler bu tecrübeyi kazanmışlar ve profesyonelce arama yapmışlar.Tekrar teşekkür ediyorum.Kafama değişik sorular fikirler geldikçe sizden yardım ve bilgi paylaşımı isteyebilirim. :)

Viyuto

Yeni Üye
Kadir hocam bir kaç sorum daha var.Deneyeceğim ama bu testin heycanıyla kafamda bir çok soru oluştu şimdiden.Çubuklar bakırmı olmalı yoksa inşaat demiride olurmu?Tam merkezdenmi çubuğu çalıştırmalıyız?Çember içinde minerale gitmiyor ve hiç bir şey bu daire içinde yoksa dışarıdaki mineralemi gidiyor?Çubuk sayılarını artırmak taranacak alanı genişletirmi?Genişletirse çubukların sıralanışı nasıl olmalı?İkinci şemada iki çubuk arasındaki oluşan çapmı taranıyor yoksa sadece eğim olan kısımımı tarıyor bu sistem?Bir çok soru sordum kusura bakmayın lütfen ben bir işe giriştimmi mutlaka en iyi sonucu almalıyım ve bu yüzden ön araştırmalarımı iyi yapmalıyım.Hayat prensibim böyle çünkü.Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkürler.

ragıp

Uzman
Kadir hocam bir kaç sorum daha var.Deneyeceğim ama bu testin heycanıyla kafamda bir çok soru oluştu şimdiden.Çubuklar bakırmı olmalı yoksa inşaat demiride olurmu?Tam merkezdenmi çubuğu çalıştırmalıyız?Çember içinde minerale gitmiyor ve hiç bir şey bu daire içinde yoksa dışarıdaki mineralemi gidiyor?Çubuk sayılarını artırmak taranacak alanı genişletirmi?Genişletirse çubukların sıralanışı nasıl olmalı?İkinci şemada iki çubuk arasındaki oluşan çapmı taranıyor yoksa sadece eğim olan kısımımı tarıyor bu sistem?Bir çok soru sordum kusura bakmayın lütfen ben bir işe giriştimmi mutlaka en iyi sonucu almalıyım ve bu yüzden ön araştırmalarımı iyi yapmalıyım.Hayat prensibim böyle çünkü.Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkürler.
ustam, şuan sistemde değil herhalde
kısmen bu soruya ben cevap vereyim istedim
ustam, çubuğu tuttun, size bir hedef verdi. noktaladınız
o anda bunu denemelisiniz. çubuk çakarak Kadir ustamın taktiği uygulamalısınız
Demir çaktıktan sonra hala çubuk aynı yerde ise
ya allah bismillah
demiri çakınca, çubuk farklı yere gitmiş ise, demiri yeni yere çak derim :)

selamete

Aliömer

Cubuk İle Bosluk ve Metal Tespiti
Kadir ustam çekim aldığımız noktaya inşaat demiri çakarsak bize nasıl bir sonuç verir. İkincisi arazide arama yaparken rasgele bir noktaya demir şiş çaksak ve çubuklarla bu şişin etrafında dairesel dünüş şekliyle arama yaparsak şişe çarpışmaya giren minarel ve metallerin manyetik hatını yakalamazmıyız

kadirkadir

Engellendi
kardeşim ikinci resimde ki kablo olayının nedeni alanı genişletmekdir anlamanız bakımından şöyle izah edeyim
1 yere çakılan çubuğun ucu ne kadar derine inerse örnek 50 cm çaktınız ve çubuğun alt ucu tam 50 cm toprak içinde
50 cm ye kadar minerallerin frekans dağılımı olacağından hiç bir mineral çubuğu çekmez 51 cm de olan çeker

2- yere çakılan çubuğun boyu ne ise dairesel yarı çapıda odur buda şöyle oluyor 1 metre çubuk çakarasnız yarı çapı 1 metre tam çap 2 metre dairesel alanı kapsar şimdi biz bunu bir ağacın altında yaptığımızı düşünelim elimizdeki inşşat demirinide 70 cm farzedelim şimdi 70 cm yi kople topraga çaktık 70 cmlik bir derinliğimiz var elimizde 70 yarı çap olursa şimdi 140 cm lik bir diresel alanımız oluşdu bunu artırabilemk için yere çaktığımız demir çubuğun başına bir kablo bağlarsak diğer ucunuda ağacın bir dalına bağlarsak örnek 3 metre yukardaki dala kablo çektik ve dala bağladık
şimdi 3 metre kablo 70 cm de demir çubuk 370 eder yani yarı çapı 3.70 cm tam çapı 7 metre çapında cm çapında ve 70 cm derinliğinde
çubuğun mineralden etkilenmeyeceği bir alan oluşdurduk .kablo kulanmadığımız noktalarda ise mutlak suretle şuna dikkat ediniz
60 cm çubuğumuz var diyelim bunu yere 50 cm çaktık yüzeyde kalan 10 cm yi alan içerisnde geçen bir tümsek veya kaya olmamalı aksi takdirde
frekans dağılımı meydana gelmez sistem işe yaramaz çubuğumuzun başı mutlaka oluşturudğumuz dairesel alan içersinde en yüksekte olması gerekir
bunuda basit bir kablonun ucunu demire diğer ucunuda çıplak bırakarak anten gibi çıta aracılığıyla dik tutmamız bu sorunuda ortadan kaldırı

aklınıza takılan herhangi bir soru bilgim doğrltusunda yardımcı olurum. saygılar

kadirkadir

Engellendi
Kadir ustam çekim aldığımız noktaya inşaat demiri çakarsak bize nasıl bir sonuç verir. İkincisi arazide arama yaparken rasgele bir noktaya demir şiş çaksak ve çubuklarla bu şişin etrafında dairesel dünüş şekliyle arama yaparsak şişe çarpışmaya giren minarel ve metallerin manyetik hatını yakalamazmıyız
şimdi kardeşim dairesel dönüş gibi bir olay manyetik dalğa içerisinde yokdur bazı arkadaşlar bu sistemi uygularlar takdir kendilerinindir birşey diyemem
sizin bahsetiğiniz olay frekansal sekmedir ,buda şöyle olur 1 çubuğun çalışma prensibindeki dönüş noktası sağ elin sap kısmıdır fakat bu sistem işe yaramaz nedeni nedeni ise kırıstalize mineraller ( kuvars ) gibi ve adi maden barındıran mineraller bu adi madenler kayaçlarda sim gibi gümüş ve altın renginde parlarlar çıplak gözle görülürler.
ADİ MADEN BARINDIRAN MİNERALLER: basit bir test yapın evde yere bu mineralden bırakın bir metre sağına soluna bir siğara paketi koyun üzerine
bir parça altın koyun bu altın sadece sağ elinize alacağınız çubuğu değdirip çekin ve çubuğu tutun bura oluşan olay derinlik önceliği mineral daha alta olduğu için çubuk direk minerali görecek çubuk minerale kitlendiğinde gösterdiği yöne yüryün şuna dikkat edin çubuğun tam uç kısmı mineralin kenarına geldiği an çubuğunuz sola dönerek altın frekansının geldiği yöne yani altına kitlenecek çubuğun burda yaptığı frekans takibidir altına doğru yürüyün bu sefer dikkat edin sap kısmı yani avcumuz tam altının üzerine gelip geçtiği an çubuk dönüş yaparak noktayı yani altını geçtin geri dön diyecek burda çoubuğun ucu aynı noktada sabitlenir kalır siz etrafında dönsenizde çubuk ucu noktayı bırakmaz.

aynı mineral noktasına adi madeni alıpda yerne kırısitalize bir mineral koyarsak çubuk altında olduğu gibi avuç kısmının geçtiği noktada dönüş yapacakdır ve noktayı bırakmayacakdır bunun nedeni elektron çarpışması kristalize mineralin tap çekirddeğinde yani içinde gerçekleştiğinden .
adi maden barındıranda ise elektronlar mineralin dış dalğasına çarptığından geri dönüş yani ferekns takibi yapıyor.
yani işe yararmı tabiki yaramaz.
arkadaşar bakın madenler 1 dalğa değil 3 dalğa atar sorun bu zaten alantarama ve çubuklar sadece madenin 2 ci dalğası olan manyetiği yakalarlar
birinci ve üçüncü dalğayı kaçırırlar,buda mineral ve pas demektir

kadirkadir

Engellendi
ustam, şuan sistemde değil herhalde
kısmen bu soruya ben cevap vereyim istedim
ustam, çubuğu tuttun, size bir hedef verdi. noktaladınız
o anda bunu denemelisiniz. çubuk çakarak Kadir ustamın taktiği uygulamalısınız
Demir çaktıktan sonra hala çubuk aynı yerde ise
ya allah bismillah
demiri çakınca, çubuk farklı yere gitmiş ise, demiri yeni yere çak derim :)

selamete
evet ragıp ustam akşamları 17 00 dan sonra bu sıralar pek giremiyorum ama ertesi gün göz atıyorum,soru soran
arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyorum

ragıp

Uzman
evet ragıp ustam akşamları 17 00 dan sonra bu sıralar pek giremiyorum ama ertesi gün göz atıyorum,soru soran
arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyorum

allah razı olsun be ustam
haddim olmayarak sizin yerinize cevap vermeye çalıştım

kusura kalma

selametle

Aliömer

Cubuk İle Bosluk ve Metal Tespiti
Kadir kadir ustam verdiğiniz bilgiler için çok teşekürler ederim. Lakin bir konuda size katılmayacağım arazide arama yaparken dairesel dönüşle yarama yapmak diğer arama şekillerine oranla daha başarılı sonuçlar verdiği bizatihi tarafımca denenmiş olup doğruluğu teyit edilmiştir. Burada elbetteki kullanınılan çubuk çok önemli. İyi bir kulanıcı çubuğun hareketlerinde sonuç çıkarabilir. Arazide arama yapan bir çok çubukçu yüzeyden gelen sinyal ile derinden gelen sinyallerin azizliğen uğrayıp yanlış yerde noktalama yapar. Yüzeye yakın sinyallerin çıkış noktasını yakalamak çok zor değil ama derinden gelen bir sinyali çubuk uzak mesafeden algılar fakat kulanıcı sinyalin geldiği merkezi yakalama sorunu var. Yani asıl hedef 40 m ilerde olmasına rağmen çubuk hedefin yaydığı manyetik hatta girdiği an hedef hemen önündeymiş gibi tepki verebilir ve kulanıcı hedefi yakaladığını düşünüp işlem yapar sonuç koca sıfır. Kimi kulanıcılar S cizerek hedefin üzerine gitmeye çalışır kulanıcı uzaktan doğru noktayı yakalayabilir ama sinyalin geldiği noktaya doğru S çizip giterken hedefe varmadan önüne çıkacak ilk yüzeye yakın bir metal veyahut yolu üzerinde bulunan bir mineral oluşuma takılıp gerçek hedeften sapar.

ragıp

Uzman
Kadir kadir ustam verdiğiniz bilgiler için çok teşekürler ederim. Lakin bir konuda size katılmayacağım arazide arama yaparken dairesel dönüşle yarama yapmak diğer arama şekillerine oranla daha başarılı sonuçlar verdiği bizatihi tarafımca denenmiş olup doğruluğu teyit edilmiştir. Burada elbetteki kullanınılan çubuk çok önemli. İyi bir kulanıcı çubuğun hareketlerinde sonuç çıkarabilir. Arazide arama yapan bir çok çubukçu yüzeyden gelen sinyal ile derinden gelen sinyallerin azizliğen uğrayıp yanlış yerde noktalama yapar. Yüzeye yakın sinyallerin çıkış noktasını yakalamak çok zor değil ama derinden gelen bir sinyali çubuk uzak mesafeden algılar fakat kulanıcı sinyalin geldiği merkezi yakalama sorunu var. Yani asıl hedef 40 m ilerde olmasına rağmen çubuk hedefin yaydığı manyetik hatta girdiği an hedef hemen önündeymiş gibi tepki verebilir ve kulanıcı hedefi yakaladığını düşünüp işlem yapar sonuç koca sıfır. Kimi kulanıcılar S cizerek hedefin üzerine gitmeye çalışır kulanıcı uzaktan doğru noktayı yakalayabilir ama sinyalin geldiği noktaya doğru S çizip giterken hedefe varmadan önüne çıkacak ilk yüzeye yakın bir metal veyahut yolu üzerinde bulunan bir mineral oluşuma takılıp gerçek hedeften sapar.
@
Aliömer
ustam, peki sizinde deneyimlerinizden faydalanalım sizin öneriniz nedir?
arazide arama nasıl olmalı?
nelere dikkat etmeliyiz?
nelerden sakınmalıyız?
derinden gelen sinyal ile yüzeysel sinyali nasıl ayrıt etmeliyiz?
tuttuğumuz çubuğun metalinin önemi nedir?
minerali elemek için bir öneriniz var mı?
bu konuda ustalara, üye arkadaşlara, çubuk işine hevesli olan arkadaşlara başka değişik deneyimlerinizden bahsederseniz bizleri berhudar edersiniz usta

selametle

ragıp

Uzman
@Aliömer

ustam, cevap vermediniz

amacımız doğruyu bulmak
arkadaşlara yardımcı olmaktan gayrı bir niyetimiz yoktur

selametle