Arazide gezinirken buldugum güneş

jeolog

Co Admin
Co Admin
Yoktur ustam, en muazzam tiyo kusursuz olmasındadır... Aksi halde ülkemizde sıkça görülen fosillere internetten bakıp gözümüzü alıştırmak gerekir... Zaten çoğunluğu deniz canlıları...

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
:) Arkadaşlar sakin
ortalık kızışmış
herkesin fikrine saygı duymak zorundayız
herkes özgürce fikrini beyan etmiş
paylaşım sahibi de yorumlara göre kendi yolunu çizecek
benim @jeolog ustaya bir sorum olacak
ustam;
arazideyim, çok muazzam bir işaret gördüm
bu gördüğüm işaretin, gerçek mi, yoksam fosil mi olduğunu o an
anlamama yardımcı olacak, bir tio varmıdır?

selametle
ragıp ustam buradaki paylaşımda 1. resimdeki şekil kabuğu taştan ayrılmış fosil izi mevcut fakat 2. resimdeki fosilin ta kendisidir. Buna benzer fosiller bana da denk geldi o yüzden yoruma müdahil oldum.

SAHBAZ

Bilgili Üye
poseidon2023 ustam ben gordugumu yazdim her ustamin yorumunu dikkatle okur fikir yuruturum saygi duyarim essiz yetenekli ustalarimiz var bu sitede maksim denen sahis su konuya yorumunu yapsin ben siteyi terk edecem

ragıp

Uzman

arkadaşlar
bu fotoğrafta iki güneş var
hem fikirmiyiz?
EVET
iki güneşe baktığımızda arasındaki tek fark
ortadaki güneşin tam orta kısmının sunak oluşudur
doğrumu?

geçtim
konuyu germek gibi asla bir niyetim yok
bu paylaşım beni iki kere üzdü
1.) es geçtim
2.) bazı üye arkadaşların bir birlerini kırması, restleşmeye varan tavırlar
arkadaşlar
hepimizin burada bulunma amacı aynı
dolayısı ile bu tür ikili münakaşalar
bizleri bulunma amacımızın dışına itiyor
lütfen
işareti elbette tartışıcaz
ama işareti,
bir birimizi rencide etmeye kimsenin hakkı yok
lütfen kendimize gelelim
sitede her üye arkadaş değerlidir

selametle

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Konu gereksiz kırıcı sözler ve tartışma yazışmalarından silinmiştir. Lütfen konu hakkındaki görüşlerimizi açıklayarak konuya devam edelim.

zaz12

Bilgili Üye
Yoktur ustam, en muazzam tiyo kusursuz olmasındadır... Aksi halde ülkemizde sıkça görülen fosillere internetten bakıp gözümüzü alıştırmak gerekir... Zaten çoğunluğu deniz canlıları...
Aslında renk konusunda ele alırsan ordan yakalayabikirsin.fosil toprak altında kalan birseydir o yüzden rengi toprak renginin açık bakır rengi olur. Biraz da böyle toprak doldurmuştur ince toprak. İkinci olarak yıkadığın vakit net anlarsın.

zaz12

Bilgili Üye

arkadaşlar
bu fotoğrafta iki güneş var
hem fikirmiyiz?
EVET
iki güneşe baktığımızda arasındaki tek fark
ortadaki güneşin tam orta kısmının sunak oluşudur
doğrumu?

geçtim
konuyu germek gibi asla bir niyetim yok
bu paylaşım beni iki kere üzdü
1.) es geçtim
2.) bazı üye arkadaşların bir birlerini kırması, restleşmeye varan tavırlar
arkadaşlar
hepimizin burada bulunma amacı aynı
dolayısı ile bu tür ikili münakaşalar
bizleri bulunma amacımızın dışına itiyor
lütfen
işareti elbette tartışıcaz
ama işareti,
bir birimizi rencide etmeye kimsenin hakkı yok
lütfen kendimize gelelim
sitede her üye arkadaş değerlidir

selametle

Fosil ile alakası yok. Yapmayın dostlar. Konu sahibi kardeş senden ricam daha anlaşılir olması için taşı yıka sonra foto cekersen çok iyi . Taşın hepsini on yüzeyuni yıka. Sonra fotola.simdi taş çok işlenmiş yani belki bir rölyef de olabilir. Örnek yukluyorum Ekli dosyayı görüntüle 142102

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
İşaretler hakkında ki düşüncem el yapımı oldugu ve yapıldıkları kaya yada dökme horasan harcından küçük molozları birleştirerek yapılan ve aynı kaya gibi hatta kayadan daha sağlam ve uzun ömürlü.Tamamem murçla yapılabileceği gibi harç kurumadan kalıpla bastırılarak ta yapılabilen işaretler sınıfında olabilir diye düşünüyorum jeolog ustamızda çok güzel bilgilere değinmiş .Bunun ayrımını yapacak olan sizsiniz.
İşaretin neyi anlatmak istediğini çevre resimlerinden de görebildiğimiz kadar tümülüslerin aralarında çekilmiş fotograflar .
İşaret kocaman bir tümülüsü ifade ediyor Çarpı yaptıgım tası araştırmanızı öneririm eğer orası diğer açılan kanalların aksine oraya o taş oturtulmuşsa yönünüzün o taraf oldugu ,yanında ki bir başka tümülüsü veya zemin altından geçen tüneller ,tümülüsün dramos yönü herşey çıkabilir.Bunu araştırıp bölgeye hakim olunması lazım . Basit yapılar değil hiçbiri ..
Merak ettiğim ordaki göçük olarak görüyoz ama neyin nesidir orası neden göçmüş mutlaka araştırılmalıdır.
O oklarla gösterdiğim yerlerde araştırma yapılmalı kayalık alan yüzeye yakın yerlerde de mezar lar olabilir birde medeniyet farklılığıda var sanki bu size +şans getirebilir .Yanlışlıkla biyerde delik açılır içine bi girersiniz o gördüğümüz bütün alanı yer altından dolaşabilen sistem bile çıkabilir karşınıza.

azzem

Bilgili Üye
kazama ustanın gösterdiği tepelik çok ilgi çekici