Araziden altın fışkırıyor :)

Melleibrahim

Member
Merhaba arkadaslar arazide dikkatimi çeken hatta dikkatimi çekmekle kalmayıp bir an gözümde baska hayaller kurduğum bu görselleri sizle paylasmak istedim.
İlk gördüm parıl parıl parlıyor :) arazi zaten akropol her yer yaşanmışlık nekropol alanı dedim ki köstebekler iş başında taa ki elimi uzatıp canım yanana kadar :) .Belki çok yaygın bir bitkidir belkide birşeylere habercidir ben ilk defa karşılaştım kayanın içinden böyle bir bitkiyle ..

:106:
Ustam belli bir rakım ustunde genelde kayalik alanlarda cokca karsilasilan bitkidir cok nadir düz ovalarda da denk gelme ihtimali oluyor. Ege bolgesinde cokca karsilastim ancak isminin ne oldugunu bilmiyorum. Genelde insanlarin pek ayak basmadigi yerlerde denk geliyor

H. Y. Ş

Member
Deve Dikeni
Deve Dikeni Hakkında Genel Bilgiler
Ak kız, Eşek dikeni, Kenger otu ve Kansa isimleriyle de bilinmektedir. Uzunlukları 1 metreye kadar ulaşır. Anavatanı Afrika olup Akdeniz de yayılma göstermiştir. Marmara ve Egede oldukça yaygındır.
Genel olarak yazın çiçek açar, çiçeklerinin rengi beyaz ve sarı olur. Kendisine özgü hoş bir kokuya sahiptir.

Deve Dikeni’ nin Yararları (Faydaları)

• Deve dikeni karaciğerin dostu olarak bilinir. Karaciğer hücrelerini yenilenmesini sağlar, Karaciğeri arındırıp temizler. Toksin attırıcıdır.
  • Midedeki ve bağırsaklardaki sorunlara faydalıdır Deve dikeni. Kabızlığı önler.
  • Deve Dikeni emzikli bayanlarda sütü arttırıcıdır.
  • Safra kesesi rahatsızlığına da iyi gelir Deve dikeni.
  • İştahsızlık çekenlerin iştahını açar Deve dikeni.
  • Deve dikeni prostata iyi gelir.
  • Alkolün yarattığı yüz kızarıklığına iyi gelir Deve dikeni.

Deve Dikeni’ nin Zararları
Deve dikenini herhangi bir zararı yoktur. Aşırı tüketim halinde ishal yapabilir. İştah açtığı için diyet yapanlar fazla tüketmemelidir.
Deve Dikeni’nin Kullanımı
Deve Dikeni çayının hazırlanışı; Bir bardak kaynar suda, yarım yemek kaşığı ezilen tohumlar kaynatılır ve üzerine kapak kapatılarak 15 dakika demlenip, süzülür. Gün içerisinde 3 bardak taze demlenerek içilir. Sabah aç, öğle yemekten 30 dakika önce ve gece yatmadan 30 dakika önce bir bardak olarak soğutmadan içiniz.
Deve Dikeninin tohumu ve yaprağıyla çayının hazırlanışı; 1adet yaprağı,1 ufak kökü veya 3 tutam kadar tohumunu 1 litre kadar suyun içerisinde kaynattıktan sonra gün içerisinde 3 sefer olmak üzere 1 çay bardağı içiniz.
Ustam ben de çok ilginç bir bilgi paylaşmak istiyorum DEVEDİKENİ hakkında. Aslında paylaşıp paylaşmama hususunda epey tereddüt yaşadım çünkü söyleyeceğim terkip, kocakarı ilacı gibi algılanabilir ve gereksiz bir polemik açmak istemiyorum. İnanmayan inanmaz saygı duyarım ama alay edilmesine alınırım diye tereddüt yaşadım işin doğrusu.
Neyse efendim, bir zaman bir kitapta aynen şu terkibi okudum (o zamanlar ben, beyaz tuvalet taşını kıpkırmızı kana boyayacak kadar BASUR/HEMEROİD den muzdarib idim) ; " Her kim basurdan muzdarip ise 3 gün boyunca sabah ve akşam kerahet vakti (sabah güneş doğduktan sonraki 45 dk ve akşam ezanından evvelki 45 dk içi) bir deve dikeninin başına gidip" sen falanca (anne ismi) oğlu filanın basurusun dedikten sonra Bismillah deyip o devedikenini koparıp atsın. 3 gün sabah/akşam bunu yapsın. Mütercimdir (tecrübe edilmiştir) . "
Çok şükür bugün benim basur sıkıntım yoktur... Kitabımız ile sabitken cinlere inanmayanların olabildiği ortamda elbette İtiraz edenler olacaktır doğaldır. Ancak, rica ediyorum kurusıkı klavyeden müdahele etmeden hele bir denemesini yapsın sonra desin" ben denedim, olmadı" başım üstüme...

Acemi_ gezgin

Engellendi
İyi geceler

Selamün aleyküm ustalar ben bi çay alayım demli (yağlı) olsun

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
Selamün aleyküm ustalar ben bi çay alayım demli (yağlı) olsun
Aleykum selam @Acemi_ gezgin kardesim hoş geldin safa getirdin .
İstediğin çay olsun buyur gardeşim bende onu diyordum .Bizde tam şimdi onun muhabbetini yapıyorduk :)
Buralar çok soğudu montla dışarı çıktım , burnum elim ayağım dondu o derece yani .Böyle günlerde Allah'ım kalbimizi sıcak tutsun .
Yağlı tarafından olsun , sinirlerimi alsın diyon yani :23: .Bizim burda çayın dumanı hep tüter ..
Tüm değerli dostlar buyursun . Çorum leblebiside var yanında .

Son düzenleme:

deli firat

DOĞACI
Çay deminde ama hiç bir şey arazide kapkara çobon çaydanlıgında demlenmiş çayın yerini tutmaz