Bilgi

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
şimdi ben bak bak bak bak bak o mudur bumudur şumudur derken .. 1 de senin çizdiğin haritaya bakıyorum sen çizdiğin şekle baston dediğin olukla ayak ve sunu çukurunu tek kare resim mişgibi çizmişsin .. ben ilk resimdeki soldaki ve sağdaki diye ayrı bakıyorum bunlar ayni yerdeyse tek kareye sığacak şekilde fotosunu iste .... 1 de ayağın içini temizlesin içinde işaret varmı baksın ..... bu çukurlara yakın murç izi varmı onu baksın ....bu şekle göre ben şuraya baksın şu tarafa baksın diyemedim ... saydığım şeyler yok ise ayağın baktığı istikameti ayak boyu kadar hercm 70 cm hesaplayarak ileriye baksın orada ne var.. ayağın ters istikametide olabilir ..2 ci olarkta ayak işareti çukurun 1 ine daha yakın diğerine daha uzak mesafede ... herçukuru ayağa mesafesini ölçsün 1cm yi 70 cm hesaplıyarakta o mesafeyi baksın .... olmaz sa uzun olan çukuru denesin ...orada ne var .... çubuk yok makina yok .. foto yetersiz ... karşı tarafı uğraştırmaktan başka 1 şey olmaz gibi de geldi bana ...ALLAH yardımcınız olsun rast gele

İndiana jones

Editör
şimdi ben bak bak bak bak bak o mudur bumudur şumudur derken .. 1 de senin çizdiğin haritaya bakıyorum sen çizdiğin şekle baston dediğin olukla ayak ve sunu çukurunu tek kare resim mişgibi çizmişsin .. ben ilk resimdeki soldaki ve sağdaki diye ayrı bakıyorum bunlar ayni yerdeyse tek kareye sığacak şekilde fotosunu iste .... 1 de ayağın içini temizlesin içinde işaret varmı baksın ..... bu çukurlara yakın murç izi varmı onu baksın ....bu şekle göre ben şuraya baksın şu tarafa baksın diyemedim ... saydığım şeyler yok ise ayağın baktığı istikameti ayak boyu kadar hercm 70 cm hesaplayarak ileriye baksın orada ne var.. ayağın ters istikametide olabilir ..2 ci olarkta ayak işareti çukurun 1 ine daha yakın diğerine daha uzak mesafede ... herçukuru ayağa mesafesini ölçsün 1cm yi 70 cm hesaplıyarakta o mesafeyi baksın .... olmaz sa uzun olan çukuru denesin ...orada ne var .... çubuk yok makina yok .. foto yetersiz ... karşı tarafı uğraştırmaktan başka 1 şey olmaz gibi de geldi bana ...ALLAH yardımcınız olsun rast gele
Ustam bunlar sordum şahsa iki işarette yanyana şahıs böyle fotoraflamış

İndiana jones

Editör
Ustam çukuları 2 mezar veya 2 gömü olrak düşündüm sizce neyi çağrıştırıyor

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
2 ad çukur varsa 2 mezar diyebilirsin evet ....ama 2 adet gömüdür demek için mezarların içersinde olan şeye bağlı .. boş ta olabilir ....bu tür çukurlar genelde mezarı temsil eder

İndiana jones

Editör
2 ad çukur varsa 2 mezar diyebilirsin evet ....ama 2 adet gömüdür demek için mezarların içersinde olan şeye bağlı .. boş ta olabilir ....bu tür çukurlar genelde mezarı temsil eder
Aynen ustam ilk mezar düşündüm sonra ayakta olunca dedim mal vardır diye düsündüm acaba ayak olmasa orda bu çukurların ucundaki yöne göremi gitmesi lazım

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
ayak olmasa mezarlar çukurdan çok uzakta olmaz kolay bulunur ama makina veya çubuk lazım ...bende ilk ayak işareti olmaz sa sunu çukurlarını temizlememiş ama pek kaliteli gibi gelmemişti ...

İndiana jones

Editör
Üstat hedefler çukurun içindeki yuvarlakların dışına göre belirledim peki doğru seçim yaptım bide kulaç dirsek arşın hesabı yap dedim bunu eğer mağra yakınlarda değilse bu mağrayı solda bulduğun mezara göre hesaplamaya ordan başla dedim 2 hedefe doğru gitdedim mağra bir tane ama asa ucu düz olduğu için 2 hedefe doğru git dedim mezarı bulduktan sonra asala yanındaki ufak çukuru ölç dedim sonra ayak boyuyla çarp dedim buna göre mezarla mağra arasındaki mesafeyi bulursun dedim

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
İndiana jones

Bak güzel kardeşim.

İşaretlerin bir dili vardır önce bunu iyice bilmek gerekir doğru çözüm için, bu dil bilinmeden sadece teoriden öteye geçilmez.
İşaretlerin dili çerçevesinde bazı işaretler tek olurken aynı yerde, bazende bir kaçı bir arada olmak zorundadır.

Silsile ve sıralı dize yada toplu hal denir buna ki anlatmak günler alır, şu an içinde anlatmak içimden gelmiyor belki ilerde.

Demek istediğim o bir ayak işareti olamaz benzese dahi!

Yada o bir ayak izi ise hemen yanındaki iki oyma olmaması gerekir.

Bunlar el isciligimidir evet diyebiliriz kiiii , zaten o uzun şekilde kanal tipi kesin bir işaret.

Neyse sadede gelelim. Konuyu sadece üç oyma bir kanal olarak ele al. Bu durumda oyma ile kanalın alakasıda yok.

Kanal başlıbasına ayrı şey bir mezar iken oymalar yine mezar veriyor.

Kanalın şifre verip vermedigine bakma hangi ucu diye çözüme bakma aşağı topraktır noktası.

Oymalar ise sunu yeri yani yön veren tip değil mezarı gören cinsten hemen o taşın çevresi veya altı.

Ayrıca konudaki sunular güzel bir örnek teşkil ediyor. Sunular sadece oval oymalardan yada kare üçgen gibi lerden ibaret değildir. Lapya ilede tabi karıştırmamak gerekir.

Bu sunu ve nişlerin biçimleri ve bir arada kullanılma şekillerine görede az çok tarih tahmin edilebilir.

Son düzenleme:

İndiana jones

Editör
İndiana jones

Bak güzel kardeşim.

İşaretlerin bir dili vardır önce bunu iyice bilmek gerekir doğru çözüm için, bu dil bilinmeden sadece teoriden öteye geçilmez.
İşaretlerin dili çerçevesinde bazı işaretler tek olurken aynı yerde, bazende bir kaçı bir arada olmak zorundadır.

Silsile ve sıralı dize yada toplu hal denir buna ki anlatmak günler alır, şu an içinde anlatmak içimden gelmiyor belki ilerde.

Demek istediğim o bir ayak işareti olamaz benzese dahi!

Yada o bir ayak izi ise hemen yanındaki iki oyma olmaması gerekir.

Bunlar el isciligimidir evet diyebiliriz kiiii , zaten o uzun şekilde kanal tipi kesin bir işaret.

Neyse sadede gelelim. Konuyu sadece üç oyma bir kanal olarak ele al. Bu durumda oyma ile kanalın alakasıda yok.

Kanal başlıbasına ayrı şey bir mezar iken oymalar yine mezar veriyor.

Kanalın şifre verip vermedigine bakma hangi ucu diye çözüme bakma aşağı topraktır noktası.

Oymalar ise sunu yeri yani yön veren tip değil mezarı gören cinsten hemen o taşın çevresi veya altı.
Ustam dediğin doğru şahısta çubukyok resim yetersiz dedektörde yok ben dedimki ilk o işaretlerin olduğu bölgeyi kontrol et olduki konrol etti yok harbidende işte burda 2 plan giriyor bazen oluyor işaret var super bulamuyor defineciler adam 180000 milyarlık makinayı sokuyor mağraya bulamıyor ustam şimdi gelsenle beyin fırtinası yapalım sen benim ustam ol bundan sonra bende çırak sen benden yaş olarak bilgi olarakta büyüksün senin 1 dedine ben zate 2 diyecek değilim sen bilgi ve yaş olarakta büyüksün benden sen şimdi ayağın yanında oyuk olmaz di yosun doğrudur senin bilgi daha fazla gel şimdi sen orda 1 asa 2 oyuk 1 ufak oyuk oyunu çevirelim inanki hergün 5 yeri böyle hesaplasak senle ağa oğlunu geçeriz böyle yaparsak çözümü ben illaki bulurum sonra senle değit ederiz yerler açılır mağra bulunur sonra bu yerlerin fotoları gelir bakarız neyi eksik yaptık neyi doğru söyledik buluruz

Sedegor

Engellendi
Kanalın olduğu yerde bir küçük oyuk var bunun zaten çözümünü bilirsin ayakların olduğu yer adamın arkasında toprak varsa Giriş için bak, yok toprak değil kaya devam ediyor ise kanalın altından adama doğru olan istikamet kapaktır. Yön yok mezar üssü orası. Mezarın kendisi bizzat.

Son düzenleme:

Sedegor

Engellendi
Güzel cizmişsin de kardeş bu işaretler varmı? İnsan olmayan yada varsayılan isaretlere göre yorum yaparmı ? :) gerçekten asa dediğin şeyi varsa bulamadım kanalı ASA olarak görüyorsan bana göre o bir sunu yeri!

Haçlar ve magra cizmişsin görmeden bir şey söyleyemem çünkü ben tek bir Haç işaretine 6 yıl uğraştım bundan çok önceleri. Bakmak gerek Haç nasıl bir şey.

Ayrıca kafanda cözdügün bir şeyi tekrar çözüme sunmak doğru bir şey değil. Ayrıca vesaire dediğin şeyler nedir?

İşin içinde orda yazdıgın birde Ayı varsa bu konuyu başlıca tekrar ele almak gerek.

Sana göre oyma ASA haç ayı bunlar ne ifade eder?

Son düzenleme: