Bu Kristal Kuvars Taşı mı ?

sikke

Engellendi
Selamlar.

Bu görselde ki taş kristal kuvars taşı mı acaba ? Bir kayanın içinden fışkırırcasına çıkmıştı. Bu küçük parçayı kopardım aldım. Kırılgan bir yapısı var.

Her zamanki gibi değerini de merak ediyorum :tongue:

timur964

konularim
bence değil daha az damarlı ve parlak olur bu resimdekilerden Kocaeli bölgesinde çok gördüm orda cam taşı diyor halk . buna çubuklar değerli veriyor

sikke

Engellendi
Tasi sivas bolgesinde buldum. Tskler. Diger ustalarinda yorumlarini bekliyorum.

jeolog

Co Admin
Co Admin
önce tırnak ile sonra çakı ile yüzeyini çizmeyi denermisin. sonucunu bildirirsen bir fikir verebilirim :)

sikke

Engellendi
@jeolog

Tırnak ile çizmeyi denediğimde, aynı cam yüzeyine tırnak sürer gibi kaygan ve çizilme falan yok.

Çakı ile çizmeyi denediğimde ise, sanki cam keseceği ile çiziyormuşum gibi kolay kesiliyor ve taş, çakıyı tutuyor. Hatta aynı yerden 3-5 defa geçersem sanki taşı çakıyla bölebilirim. (resimdeki gibi dikey konumdaki hatları üzerinden çakıyla çizdim.)

jeolog

Co Admin
Co Admin
Çakı çizdiyse kuvars olmama ihtimali yüksek. Fakat kesin emin olmak için bu mineral ile camı çizerseniz kuvars kuvarsdır diyebiliriz.
(Size bu şekilde yol göstererek anlatıyorum ki okuyan diğer üyelerimiz de ilk başta nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini öğrensinler.)

sikke

Engellendi
Cam kavanozu denedim çizmedi. ısı camı denedim yine çizmedi. biraz üzerine fazla bastırdığımda çıtırtı geliyor ama camdan değilde sanırım taştan geliyor bu ses. çünkü taşın en sivri köşesiyle çizmeyi denediğimde taş azda olsa ufalanıyor.

(Bu şekilde detaylı anlatmanız çok daha iyi, bir başkası da artık kolayca kendi testini yaparak sonuca ulaşabilir. Herkese faydalı bir konu oldu)

Teşekkürler.

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
eselamualeykum
bu obsidyen
adı cam peyyaz diyede geçer bunun siyah olanıda var
mübarek

jeolog

Co Admin
Co Admin
Mineralin kuvars olmadığını artık kesin biliyoruz. Mineralin üzerinde ince çizgiler mevcut eksen olarak tek yönde fotoğrafın duruş şekline göre yukarıdan aşağıya doğru, bu çizgilere dilinim denir. Dilinim ise bir minerali rastgele kırdığımızda ilk olarak ayrılacağı yüzey çizgisidir. Yaş bir dalı enine kırdığımızda dikine uzanan lifleri görebiliriz işte dilinim de bunun gibidir ve eğer o dalı dikine ayırmaya çalışırsak bu lifli uzantılardan ayırmamız daha kolay olacaktır.
@Kafkaslı ustam obsidyen demiş. Camsı yapısıyla obsidyen olarak düşünebiliriz fakat obsidyeni kırdığımızda obsidyene has dilinim yüzeyi biraz farklıdır ve genelde istiridye kabuğunu anımsatan şekilde kırılım gösterir ve kenarları jilet gibi keskin olur, eski çağlarda bıçak ve ok ucu olarak kullanılmışlardır.
Ekli dosyayı görüntüle 144228

Şimdi gelelim sizin mineralin çok net görünen dilinimine ki bundan sizde bahsettiniz çakıyla çizerken bu dilinim yönünde daha rahat çizildi diye. Minerali obsidyenden ayırmış olduk.

Bir de minerallerin geometrik dış şekilleri vardır. Doğada bulduğumuz halleridir ve mükemmelden eh işte diyebileceğimiz kalitede olabilirler. Bu şekillere kristal sistemi diyoruz. Aşağıdaki tabloda bu sistemi anlatıyor.
Ekli dosyayı görüntüle 144229

Bu tabloya baktığımızda sizin örneğiniz romboedrik görünüyor.
Buraya kadar fiziksel özellikleriyle ayırt ederek geldik. Ve sizin örneğinizin kalsit olduğu ortaya çıktı. Sonuca hızlı geçtim. Çünkü biliyorum ki bir iki soru olacak ve bu sorularla o hızlı geçtiğim kısmı açıklayacağım :)

Ekli dosyayı görüntüle 144230

sikke

Engellendi
@jeolog teşekkürler araştırmalarınız için. Okulda hocalar sizin kadar detaya girip bir konu anlatmıyor. Helal olsun diyorum !

Taşlar hakkında hiç bilgim yok ancak; obsidyen olmadığını ben ilk bakışta anladım çünkü taşın yapısı çok çok farklı duruyor. Özellikle
obsidyen bir siyah naylonu eritip sertleştirmişsin gibi bir görüntüye sahip, iç damarları daha sık duruyor. Bendeki ise bu şekilde değil kristal kuleler şeklinde görünüyor.

Kalsit örneklerini şimdi inceledim evet, çok benziyor. Bir çok farklı renkte ve yapıda örnek görsel gördüm.

Kullanım alanlarıda güzelmiş, pvc, kağıt, yapıştırıcı vs gibi. Benim bu küçük madenin pek bi değeri olmayacak sanırım (bir kaya yüzeyinde bir kaç kilocuk)
:3:

jeolog

Co Admin
Co Admin
O kayayı bütün haliyle kristalleri üzerinde kalacak şekilde (aynı ametist gibi) alabilirsen dekor olarak satabilirsin.

sikke

Engellendi
Hımm onu bozmadan çıkartmak çok zor olacak, çünkü yüzeyi ve yarığından fışkırırcasına çıkmıştı. Foto baktım ama çekmemişim sanırım. Yeri oldukça uzak bir bölgede hafta sonu o tarafa yolum düşerse bidaha inceleyim çıkacak gibiyse yine bir foto eklerim buraya.