Bu taşın ne oldugunu bilen varmı

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Yasanmisliklarla alakali boyle konular az cikiyor .gelince bildiklerimizi aktarmak gerekiyor.arkadasimiz cok net bir gomu noktasinda.

Adam78

Aktif Üye
Ekli dosyayı görüntüle 166222
Ilk fotodaki tas havan tokmagi gibi kullanilmistir. Kaya uzerinde sunak tipi oyma havan olup tokmagida elinizdekindendir.
Size kesinlikle katılıyorum ve arkadaşın bulduğu taş kesinlikle havan taşı, bu taş örneğini mezar veya define işareti olarak yorumlamak yanlış olur zira geçmiş çağlarda bazı aletlerin tek bir amacı vardır ornek teki alet gibi.

definecik

Member
Definecik kardesim kolay gelsin.bu oval taş ile söylenecek cok şey var.35 yillik deneyimlerim ve yaşadiklarim adina oval taşin bulundugu nokta altta 2.5 mt lik kaya icine horasan kullanilarak kapamasi yapilmis statusu olan bir bayan mezarina ait girişin tam üst noktasi.eger bu noktayi derinleştirmek isterseniz altta kesinlikle yine buyuk bir sabit kaya kutlesine geleceksiniz.işte bu kayayi bertaraf ederseniz alttaki girisin tam üstunden oda agzini bulacaksiniz.ayrica bu taşin ilk ciktigi tam o noktayi net olarak temizleyip gorunumune çok iyi bakin.neye benzeteceksiniz.lutfen o noktayi tekrar fotolayin.ayrica oval tasin ciktigi noktada durun .sirtinizi doguya döndürün solunuzsa kalan 2 mt lik mesafedeki kaya yuzeylerini iyi inceleyip temizleyerek fotolayin.yine baska bir nokta solunda kalan beş veya alti mt lik mesafedeki yontusu kalp gorunumlu kayayi gorebilirseniz lutfen fotolayip sitemize atin.eger soygun yemedi ise süpper bir noktadasiniz.bu oval taslarin kullanildigi mezarlar pagan ve hristiyanligim ilk yillarına ait.alttaki degerler kalite.sizin konunuzla alakali ve cok benzerlik ğosteren taş yúzeylerin benzerleri arşivimde mevcut.şu anda cepten atamadım.lutfen devam edin.inaniyorum ki bu işin arkasi gelecek.kolay gelsin.

Tşkler yorum için ustam.

Oval taşın cıktıgı tam nokta dan söylediginiz gibi sırtımızı doguya verirsek solumuzda kaya yok, fakat sağımızda hemen 1 metrede kaya var ama kayada mihrap var Resimlerde gördügünüz kaya mihrabın hemen önü sayılır. 1 -2 metre ile

Aşagı yukarı tam noktanın yukarıdan görünümü

Ekli dosyayı görüntüle 166230

Ekli dosyayı görüntüle 166231

Ekli dosyayı görüntüle 166232

Ekli dosyayı görüntüle 166233

Ekli dosyayı görüntüle 166234

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Fotolari gonderdiginiz iyi oldu.oncelikle size cizimle gostermek istedigim noktalar var.fakat masa ustumun tus sorunu var.ceptende birsey yapamadim tek nokta soyleyecegim.gonderilen 1. Fotoda kanal yazip başinizin gölgesinin düstugu kaya yüzeyi ayni kayadan kesilerek onceden altta gomusu yapilan noktada tonajli bindirme yapilarak tapalanmis alan olarak goruluyor.yani mihrabin tam arkasindaki kaya.

Son düzenleme:

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
O noktadan oncelikle cihazlarinizla veri almaya bakin.cubuk kullanarak bosluk bakin.ayni kayanin çatlak aralarini iyi kontrol edin.genış çatlak aralarinda kaya yuzeyinden farkli horasan olabilecek noktalari bulmaya bakin .ayrica fotolsr uzerinde çizim ve yazi yazarken zit renkler kullanin.cepten yazi ve resimler buyumuyor.lutfen yeni arastirma sonuclarini yeni ve yakin fotolarla aktarin.her zaman yorumlara sagligimdan dolayi katilamiyorum .fotolayinca lutfen msj yazarak beni bilgilendirin

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Son fotoda tam buradan cikti yazili topragin altinda satıhı düz bir taş yüzey çiktimi.ayrica hemen 50 cm lik solda gurulen kesimli kayalarin zemine varisi kac cm.

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Evet bende merak ediyorum gelişmeleri ama dağınık halde çıkan kesme taşlardan dolayı buranın bu ilk açılışının olmayabileceği şüphesi var bende

definecik

Member
Fotolari gonderdiginiz iyi oldu.oncelikle size cizimle gostermek istedigim noktalar var.fakat masa ustumun tus sorunu var.ceptende birsey yapamadim tek nokta soyleyecegim.gonderilen 1. Fotoda kanal yazip başinizin gölgesinin düstugu kaya yüzeyi ayni kayadan kesilerek onceden altta gomusu yapilan noktada tonajli bindirme yapilarak tapalanmis alan olarak goruluyor.yani mihrabin tam arkasindaki kaya.

Ustam yazınızdan şunu anladım ben . Alttaki 1. fotodaki Taş ve aynı zamanda 2 fotodaki işaretli taş. Yeri değiştikten sonra bu foto cekildi.

Ekli dosyayı görüntüle 166593

Aynı zaman da oynatmadan önceki yeri burasıydı. Böyle buşekilde birbirlerine yaslanmış şekildeydi.
Ekli dosyayı görüntüle 166594

Bu son fotodaki yerden mi kesilmiş demek istediniz. Taşın şeklini aklıma getirince olabilir diye düşündüm.

Ekli dosyayı görüntüle 166595

definecik

Member
O noktadan oncelikle cihazlarinizla veri almaya bakin.cubuk kullanarak bosluk bakin.ayni kayanin çatlak aralarini iyi kontrol edin.genış çatlak aralarinda kaya yuzeyinden farkli horasan olabilecek noktalari bulmaya bakin .ayrica fotolsr uzerinde çizim ve yazi yazarken zit renkler kullanin.cepten yazi ve resimler buyumuyor.lutfen yeni arastirma sonuclarini yeni ve yakin fotolarla aktarin.her zaman yorumlara sagligimdan dolayi katilamiyorum .fotolayinca lutfen msj yazarak beni bilgilendirin

sık sık mihrabın üzeri dikkatimi cekiyor ama. Kazmayla falan vurunca normal bildigimiz kaya gibi geldi bana. Yoksaki şüphelenecek kadar da var yani bence

En net önden görünüşü bu. Tekrar gidince yeni fota atarım

Ekli dosyayı görüntüle 166596

definecik

Member
Son fotoda tam buradan cikti yazili topragin altinda satıhı düz bir taş yüzey çiktimi.ayrica hemen 50 cm lik solda gurulen kesimli kayalarin zemine varisi kac cm.

Son resimde bahsettiginiz yerden aşagıya inilmedi henüz belki 40 - 50 cm daha gidilebilir, yoksa yok :))

diğer küçük kaya yaklaşık 40 cm kadar. Cok nizami kesilmiş kaya gibi görünüyor. Dogallık ile işlenmişlik arasında şaşırdım kaldım. Bu yan duran taş kalktı. pek hafif değilmiş. altında normal toprak vardı 5 yada 10 cm alındı.

Diğer Uzun boylu olan taşın belki 10 cm daha uzzntısı var. ama onu kaldırmam cok zor tek kişi. Bilemedim acaba konma taş mı oryaa o şekilde konulmuş bir taş mı yoksa hemen üst taraftan bir yerden kopup orda durmuş bir taşmı. Kopup düşse diyorum, o kadar nizami düşebilirmi, Konmuş bir taş olsa diyorum, niye böyle koysunlar kayaya iyice yaklaştırırlar yani, arada boşluk bırakmazlar.

lagardel

Aktif Üye
Selamlar;
o bulduğun taş benim kanaatimce hani bazen oymalara denk geliyoruz o oymalar benim bildiğim kullanim amaçli yaprak ve ya başka bişey dövülür içinde. Işte bu bulduğun taş da bence bu tahil türü şeyleri dövmede kullaniliyor.