Bulunan malzeme hakkında çok acil bilgi ...

Problem

Yeni Üye
Arkadaşlar selam..

Çok güzel bir yerde bulunan bir malzemem var, Fakat bu işi resmi yapmak istiyorum. Ama herkes farklı şeyler söylüyor.

Yok mal Osmanlı Lirası çıkmazsa payına düşeni vermezler.
Yok malı sen görmeden alırlar.
Yok Çok masraf oluyor.

Açık söyleyeyim. Malzemem dere kenarında, Bir taşın altında. Şimdi de ( Dere kenarları SİT alanı vermezler diyorlar.)

Ben bu işi nasıl yaparım kardeşlerim?

Metehan0770

Aktif Üye
dere kenarı nasıl sit alanı oluyor muş? bunu diyen arakadaş bir sorsak?
arkadaşım bu iş gerçekten çok zor, maalesef yasalarımız bu konuda yoruma çok açık, hep kısıtlayıcı, defineciyi haksız çıkartan ve de üzülerek söylemeliyim ki bulanları yasa dışı işlere mahkum etmekte.
önce şunu sorayım, mahsuru yoksa, malzemen sarıkız mı? eğer öyle ise işin biraz kolay, tarihi değerinden ziyade maden değeri işini görebilir.
yada önce al küçük bir kısmını, götür en yakın müzeye, nasıl bir tavır ve sonuçla karşılaşacaksın bir dene. olmadı başka yöntemler denenir, şimdi yazamayız burada ama.
seni bilmem ama, ben bugüne dek resmi kazı yapıpta sonuç alan hiç ama hiç kimseye rastlamadım, tamam mazleme bulunduktan sonra ilgili yerlere götürüp biraz bişeyler alma olayı doğru, fakat kazı aşamasından itibaren resmiyet işin içine girince sana pek bişey kalmıyor

Problem

Yeni Üye
Aynen kardeşim Sarık kız. Fakat beni aşan bir boyutu var. O yüzden resmi yapmak istiyorum.

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
tam olarak ele geçmeyen malzemeye bulunan demeyin.

sarıkayalar

Bilgili Üye
Sarı her turlu gider de arkadas neden beni asar dedi anlamadim sarıdan baskası varsa onu bilmem derken cevren yoksa sorun

Problem

Yeni Üye
Beyler anlatılmak istenilen malzeme fazla. O yüzden sıkıntı. Malzeme bir araba bagajına anca sığar. Fakat resmiyet yapmak istiyorum. Ama herkes farklı birşey diyor.
O yüzden ne yapacağımı bilmiyorum.
Not: Malzemeyi bulan da, gözüyle görende benim. İşçiliği de fazla değil aslında yarım gün sürer. Ama resmi yapmak istiyorum.

Şanslı1

Yeni Üye
İçinden ne geciyorsa onu yap kardeş istersen bir kısmıyla kendini güvenceye al istersen git hepsini devlete ver lakin çıkan bir malzemeyi gösterirsen bizleride mutlu edersin malzeme bulupta sıkıntı yapma kendine neşeli ve rahat ol ben bırak malzemeyi bulmayı bir işaret görsem bir macera daha baslıyor diye mutlu oluyorum sen bulmussun sıkıntı yapıyorsun

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
bulan da gören de benim diyorsunuz. bi fotosunu atsanız görelim şunu.ona göre karar verelim açılışın resmi veya gayrı resmi oluşuna.kültür mirasımı külçe mi ,yakın osmanlı sarısı mı GÖRÜLMESİNDE fayda var.

D

deniz_efe

Misafir
Beyler anlatılmak istenilen malzeme fazla. O yüzden sıkıntı. Malzeme bir araba bagajına anca sığar. Fakat resmiyet yapmak istiyorum. Ama herkes farklı birşey diyor.
O yüzden ne yapacağımı bilmiyorum.
Not: Malzemeyi bulan da, gözüyle görende benim. İşçiliği de fazla değil aslında yarım gün sürer. Ama resmi yapmak istiyorum.
Malzemenin hacmine varana kadar tahmin yapabiliyor olupta
tek bir tane fotoğraf paylaşmıyor olmana bir anlam veremedim.
Aleni paylaşımda problem varsa özelden numune fotoğraf at, rahat ol problem çıkmaz.

Problem

Yeni Üye
Malzemenin şekli : Üst taraf lira alt taraf ufak külçe. Yakın Osmanlı'ya ait. Sene 1900 başları.
Ama alt tarafında daha fazla şeyler çıkabilir. Tarihi değeri olan. Malzemenin fotosunu atma gibi şansım yok. Sebebi o bölgede yaşayan biri anında yeri tespit eder. Çok basit bir yerde.
Eşkiya çalınmasına benziyor. Güzel işçilik yapmış. Ufak bir tünel yapmış. Kimsenin aklına gelmeyecek şekilde.
İçinden bir malzeme almaya kalkma gibi bir şansın yok. Girişi açtın mı kapatma şansın yok. Ben ufak bir delik açtım ve üzerinde kaşara benzer yumuşak bir madde var. Resmi yapmak istiyorum. Ama Müze müdürlüğü direk daha birşey yapmadan nerede diye soruyor. Yeri söyledim mi bir anlamı kalmıyor.

odin

Editör
Kazi izini almak icin yerini belirtmek zorundasin. Icerde ne oldugunu bilsende bilmiyormus gibi yapabilirsin burada sorun olmaz. Ha yok ben guvenmem diyorsan kendi yaginda kavrulacaksin. Kendine yeteri kadarini sahiplen kalani birak kalmiski resmi kazida da eline birsey gecmiyecek. Gecsede buyuk bir kismi devlete kalacak. Kalani devlete birakiyorum dusuncesiyle ayril mekandan.