çubuklarla tecrübe ettiklerim

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Gönül_Eri ustam valla bi dahakinde azar isiteceksin, senin yerinde olsam yazmadan önce 2 defa düşünürüm, BulursamKader25 yazdiklarini tam, anlayarak, sindire sindire okumamışsin:174:

Bak ben hic elime almıyorum, ne zaman elime cubuk ve sakul alsam hep düşündüğüm yone gidiyor, pes ettim
Canı sağolsun :) eskiden çırak olarak ustaya teslim edilen bireyin babası eti senin kemiği benim derdi. Ustalar ne derse o :)

sef_er

Operatör
Gönül_Eri bence Turko usta gayet dogru söyledi, cubukla yeri tespit edip gpr ile toprak altı kontrolü, bu iş ancak boyle olur

OsiriS

Moderatör
Moderatör
Gönül_Eri kardesim kullanim sekli ve verdigi tepkime cok uygun bosluga girdigi zaman kapanmasi cikinca acilmasi lazim ki asafidaki boslugu ve varsa duvar sinirini giris cikislarini tespit edelim..gelelim tespit ettiginiz alana kucuk bir mahzende olabilir baska biseyde..ama sunu unutmayalim ki asagidaki minarelli kaya katmani killi toprak hatta camurlu toprak yapisi varsa bunlara bile nizami sekilde tepkime verir cubuklar..ben arazide tespit olayinda su anlik 3 cesit cubuk kullaniyorum..oncelik porincle baslayip tespite yoneliyorum belli testlerimi yaptiktan sonra bosluk icin ve bosluga emin olmak aleminyum cubuk kullaniyorum..bunuda kullanirken belli basli tespitlerimi yapiyorum..en son olarak degerli tespitine yonelip bosluk olan alanin icinde degerli varmi diye bakiyorum.bundada tepkime aliyorsam islem yapmak icin planlar yaparim.isleme basladiktan sonra genelde her 1 mt yakin acilmada tespitlere devam eder sapma varmi yada en basta aldigim tepkimeler devam ediyormu diye bakarim..ustalarimiz aciklamalar tapmislar ozelliklede BulursamKader25 ustaamin konularini okumak size cok fayda saglayacaktir..defalarca okuyup aklima kazidigim halde bilgi tazelemek adina tekrar tekrar okurum her zaman icin..

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Gönül_Eri kardesim kullanim sekli ve verdigi tepkime cok uygun bosluga girdigi zaman kapanmasi cikinca acilmasi lazim ki asafidaki boslugu ve varsa duvar sinirini giris cikislarini tespit edelim..gelelim tespit ettiginiz alana kucuk bir mahzende olabilir baska biseyde..ama sunu unutmayalim ki asagidaki minarelli kaya katmani killi toprak hatta camurlu toprak yapisi varsa bunlara bile nizami sekilde tepkime verir cubuklar..ben arazide tespit olayinda su anlik 3 cesit cubuk kullaniyorum..oncelik porincle baslayip tespite yoneliyorum belli testlerimi yaptiktan sonra bosluk icin ve bosluga emin olmak aleminyum cubuk kullaniyorum..bunuda kullanirken belli basli tespitlerimi yapiyorum..en son olarak degerli tespitine yonelip bosluk olan alanin icinde degerli varmi diye bakiyorum.bundada tepkime aliyorsam islem yapmak icin planlar yaparim.isleme basladiktan sonra genelde her 1 mt yakin acilmada tespitlere devam eder sapma varmi yada en basta aldigim tepkimeler devam ediyormu diye bakarim..ustalarimiz aciklamalar tapmislar ozelliklede BulursamKader25 ustaamin konularini okumak size cok fayda saglayacaktir..defalarca okuyup aklima kazidigim halde bilgi tazelemek adina tekrar tekrar okurum her zaman icin..
Ustam Allah razı olsun. Geçen konuları okurken sizin bi video paylaşıp açtığınız konu vardı oda baya bi fayda sağladı bundan sebep ayrıca teşekkür ederim :) şimdi şöyle bi sorum olucak BulursamKader25 ustam ve sizler başta olmak üzere diğer ustalarımıza yönelik, konuları okurken bazı arkadaşların ısrarla sarıkızın olduğu oda yada mahzenin boşluğunu çubuklar mümkün değil yakalayamaz diye ısrarla vurgulamışlar.! Gerçekten böylemidir? Böyleyse alakası nedir? Keşke o arkadaşların isimlerini hatırlasamda şuraya dahil etsem:D

Apollon01

Moderatör
Moderatör
Sorma sebebim minerale takılınca boşluk gibi ölçüler verir. Çok 8-10 mt ye indim mineral yüzünden , Ya kist çıktı ya da kristalize olmuş katman.
Turko ustam maaşallah 7-8 metre nasıl indiiniz, bende yakalandım minerale ama 1,5 - 2 metre ben şanslıyım o zaman, birde ustam burda gömüler çok derin, 3 metre indim sıkıştırılmış toprak ve kum katmanı devam ediyor, adres doğru amaarzın merkezine yolculuk devam bakalım, hayırlısı olsun

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
OsiriS ustam farzedelim 3×2 bi boşluk tespiti yaptık ince eledik sık dokuduk değerlide v.s var akabinde yarım mt kazdık üstten aşşa 20 dk. Ara verdik çubuk tuttumuzda aynı tepkiyi vermesi gerek doğrumu ? Bazı arkadaşlar işlem görmüş toprakda çubuk tepki vermez gibi sözler söylemişlerde bunu sizlerden teyit etmek istiyom boşa çalışmamak adına:)

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Şimdilik son sorumda şu olsun. Çubuklarla sarı kızın olduğu odayı tespit edip muvaffak olan ustalar varmı içimizde ? Vallahi miktar mekan sormuycam :D varsa yanıtlarsa memnun olurum :)

Apollon01

Moderatör
Moderatör
Ustam neodyum mıknatıslı gümüş çubuk neden temin edebilirim ve kalınlığı nasıl olmalı teşekkürler
@Demirdağınkurdu abim burdan her türlü çubuk sipariş edebilirsiniz, gümüş çukuk en fazla 2 mm. var ondan alırsınız, 2 tane 50 cm. çubuk yeterli, güçlü olmasını istiyorsanız 5 tane alıp birleştiririz, Sanal Metal Marketiniz ; ama neodyum mıknatısı başka yerden alıp kendiniz yapmanız lazım, mıknatıslar bunlar olursa uygun 10 Adet 20mm X 10mm X 2mm K Neodyum Mıknatıs - GittiGidiyor size şeklini resim atarım bunları sipariş edin, başarılar ustam

Son düzenleme:
@Demirdağınkurdu abim burdan her türlü çubuk sipariş edebilirsiniz, gümüş çukuk en fazla 2 mm. var ondan alırsınız, 2 tane 50 cm. çubuk yeterli, güçlü olmasını istiyorsanız 5 tane alıp birleştiririz, Sanal Metal Marketiniz ; ama neodyum mıknatısı başka yerden alıp kendiniz yapmanız lazım, mıknatıslar bunlar olursa uygun 10 Adet 20mm X 10mm X 2mm K Neodyum Mıknatıs - GittiGidiyor size şeklini resim atarım bunları sipariş edin, başarılar ustam
Yapılışı bildiğimiz basit yöntemdir değilmi L şeklinde büküp mıknatıslı nasıl kullanacam??? Altını sağ elimde tutacak??

Apollon01

Moderatör
Moderatör
Yapılışı bildiğimiz basit yöntemdir değilmi L şeklinde büküp mıknatıslı nasıl kullanacam??? Altını sağ elimde tutacak??
evet abiciğim, 50 cm. çubuk aldık ölçüyoruz 12 cm. den büküyoruz her ikisinide, yani tutulacak yeri 12 cm, diğer anten tarafı 38 cm. kalacak, iki tane mıknatıs alıyoruz çubuğa ve mıknatıslar birbirine değmeyecek şekilde araya yalıtım malzeme koyacağız ama bu malzeme çok kalın olmayacak yani, mıknatıslar birbirini çeken taraftan takılacak, 12 cm, büktüğümüz yerin 5-6 cm anten tarafına altta 1 tane mıknatıs ve üstte bir tane mıknatıs koyup araya yalıtım koyduk (kürdan,sert köpük,plastik olabilir) üzerini bantla kapatıp sarıyoruz ve sabitliyoruz hepsi o kadar, ister tek çubuğa ama sağdaki kullanacağına ister her iki çubuğada uygulanabilir, ustam kolay gelsin