Dedektör Seçimi 2019

Hostia

Moderatör
Moderatör
Dedektör seçimi yapmakta zorlanan arkadaşlar için bu konunun faydalı olacağını düşünüyorum. Her bir mesaja ayrı ayrı yazmaktansa böylesi daha iyi olur.

Konu anlaşılır olması için önce dedektörleri 3 kategoriye ayıralım, aslına bakarsanız bunu ben ayırmıyorum zaten böyledir bunu pek bilen yok.

• 1- Yeni başlayanlar
  • 2- Orta seviye
  • 3- Uzmanlar, profesyoneller

Evet dedektörler tüm dünyada bu şekilde anlatılır. Biz hemen yeni başlayanlar için en iyi dedektör hangisidir onlara bakalım.

Bounty hunter, evet yanlış duymadınız Bounty hunter her yıl dünyanın en iyi dedektörü seçilir. Nasılmı ? Parasının karşılığını en iyi veren dedektör Bounty hunterdir. 1.000 1.500 TL hangi modeli beğenirsen al verdiğin paranın karşılığını mutlaka alırsın.

Garret ace, buda yeni başlayanlar için Bounty hunterden sonra dünya 2. si dedektördür. Fisher F22, Teknetics Eurotek, Whites Treasure Master, Minelab Go Find böyle sıralanır gider. Bunların hepsi yeni başlayanlar için tavsiye edilen. bizzat benimde tavsiye edeceğim modellerdir. hepsinin fiyatı 1.000 2.000 arasındadır.

Tüm bunlar bilinendir. Şimdi tüm bildiklerinizi unutturacak yeni bir model çıktı, Nokta Makro Simplex +, ileri teknıloji cihazlarda bulabileceğiniz tüm özellikler Simplex + de var. Bana göre yeni 1. budur.

Bunları kullandınız ve artık size yeterli gelmiyorsa artık orta seviye dedektörlere geçiş yapma zamanınız geldi demektir.

Şimdi gelelim orta seviye dedektörlere.

Orta seviye dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen hiç kuşku yokki garret at produr. 2. sırada kim var sizce ? tabiki XP Gmaxx 2. Hemen sıralayalım. Fisher F75, Makro Kruzer, TEKNETICS G2, Detech Chaser, Nokta Anfibio, Whites MX5. Daha varda hepsi aklıma gelmedi aklıma geldiçe eklerim. Bunlar orta sınıf dedektörlerdir. fiyatlar 4-5 bin arasındadır. Bunlar neden orta sınıftır firma bunların üst modelini çıkarında bunlar 2. plana düşer. fiyatlar biraz aşağı düşer böyle durumlar olur.

Bunlarıda kullandığınızı ve artık size yetersiz geldiğini düşünüyorsanız şimdi uzmanların kullandığı modellere geçiş zamanınız geldi demektir.

Şu an vlf alanında bana göre en iyi model xp deus xp35 başlıklarıyla, minelab e trac, Whites Spectra VX3, Garret at max, daha var ama aklıma gelmedi gelince yazacağım.

Bunlarda vlf pazarının en üst modelleridir. daha iyisi çıkana kadar aşağı yukarı en iyiler bunlardır.

Bu dedektör işi böyledir. Ben genel olarak yazdım ama birde bunların ortaları vardır. Şöyle: Yeni başlayanlar ve orta seviyenin birde ortası vardır. Orta seviye ile Uzman arasıda vardır. Bu genel bilgi olsun siz araştımalarınızı genişletin.

Bakın; Ben dedektör alacağım yarın define bulacağım böyle bişey yok. dedektörü ilk aldığınızda ilk bulacağınız şey ya gazoz kapağıdır yada teneke, bunu unutmayın. Eğer bu hobiye gönül vermiş akşama kadar vakit ayırmışsan bir çok parça bulusun, bunların çoğu kurşun ve benzeri olacaktır ama içlerinde iyi parçalarda mutlaka olur.

Genel tahmini sıralamam bu şekildedir. birde sınıflar arasındaki derinlikleri yazalım
  • .Yeni başlayanlar için yazılan dedektörler 25 cm yi geçmez. metal ayrımında hepsi iyidir.
  • Orta seviye dediğimiz modeller 35 cm civarındadır, onlar metali daha iyi ayırır.
  • Uzmanlar için yazdığımız modeller ise 40 cm ve üzeridir.
Birde frekans işini yazalım. her bir dedektörde 12 khz 14 khz isimleri vardır, nedir bu khz hemen onu anlatalım.

khz yani frekans yüksekdikçe metal ayrım kabiliyeti artar derinkik kaybı yaşarsın. khz düşerse derinlik artar metali ayırmada zorluk yaşarsın.

Bizim coğrafyada kullanılabilecek en iyi frekans 10 khz altında olmamalı, 15 khz üzerine çıkmamalıdır. zaten yukarıdaki dedektörlerin çoğu 13 khz civarlarındadır.

Aklıma gelmeyipte buraya yazmadığım bir çok önemli modellerde vardır, aklıma geldikçe yazmaya çalışırım.

Bu konuda asıl anlatmak istediğim dedektörleri tanımanız, kendinizi tanımanız, ona göre karar vermenizdir. yukarıdada belirttim gibi, eğer ilk defa dedektör alacaksanız mutlaka yeni başlayanlar için yazılan modellerden giriş yapın. ilerleyen zamanda orta ve uzman olarak sıçramalar yaparsınız.

Katkım olduysa ne mutlu, hepinize iyi hobiler dilerim.

Son düzenleme:

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Nihayet derli toplu güzel bir dedektör başlığı açıldı.Elinize sağlık.Hep VLF'lerden gitmişsiniz.İşe yarar Pulse yok demek ki.Bir iki model haricinde yerli marka da yok.Gerçi hangi yerli marka dedektörünü kendisi üretiyor ki? Ya parça yurtdışından geliyor,ya da tamamen fason yaptırıyor.

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Bu başlığın sonuna vlf eklenip, bir de aynı başlıkla pulse açılırsa daha da bilgilendirici olur..
Araştıranlar, birden fazla kaynağı inceleyip harmanlamalı ve kendi kullanım gerekliliğine göre seçim yaparsa daha mutlu olurlar ..

Hostia

Moderatör
Moderatör
Nihayet derli toplu güzel bir dedektör başlığı açıldı.Elinize sağlık.Hep VLF'lerden gitmişsiniz.İşe yarar Pulse yok demek ki.Bir iki model haricinde yerli marka da yok.Gerçi hangi yerli marka dedektörünü kendisi üretiyor ki? Ya parça yurtdışından geliyor,ya da tamamen fason yaptırıyor.

Pulseleri almadım onu ayrı yazmak lazım birbirine karışmasın. yerli ve yabancı olmak kaydıyla buraya eklenmesi gereken çok modeller var. burada esas anlatılmak istenen kullanıcı önce kendi sınıfını bilsin ona göre hangi grup üzerinde araştırma yapacak bilsin.

Örnek olarak adam çıkıyor 5.000 tl var 2 metre derinlik hangi dedektörü alayım diyor. yaa 5.000 6.000 bu fiyatlardaki derin arama dedektörlere referans olamayız. bu aralıktaki pulselere biz geveze deriz. geveze sözlük anlamını biliyorsunuzdur. çok konuşan, zevzek, çenesi düşük bilmem ne. 5.000 tl lik pusede aynıdır. araziye çıkarsın durmadan gevezelik yapaz.

Son düzenleme:

Hostia

Moderatör
Moderatör
Bu başlığın sonuna vlf eklenip, bir de aynı başlıkla pulse açılırsa daha da bilgilendirici olur..
Araştıranlar, birden fazla kaynağı inceleyip harmanlamalı ve kendi kullanım gerekliliğine göre seçim yaparsa daha mutlu olurlar ..
Buna cevap olarak hemen yeni bi bilgi ekleyelim.

Dedektörler VLF, Pİ şeklinde 2 guruba ayrılmaz. Birde ZVT teknolojisi vardır. Mesela minelab GPZ 7000 VLF veya PI yerine sıfır voltaj iletim (ZVT) teknolojisi kullanır.

şimdi hiç bir pulse 1 metre derindeki metali ayıramaz. hiç bir vlf 50 cm den derine inemez.

Burda zvt devreye girer, zvt, vlf ve pi birlentirilmiş hali gibidir. hem derin arama yapar hemde vlf gibi metal ayırma kabiliyeti vardır.

Son düzenleme:

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
ZVT yi ilk kez duyuyorum.Peki bu iki özelliğin birleşimi verimli çalışıyor mu? Olumlu sonuçlar alınmış mı? Bu arada GPZ 7000'in maşallahı var.60 bin lira.
Hiçbir VLF 50 cm den derine inemez dedinizde,Uğur Kulaç sürekli videolarda,sizi kandırdılar,kim demiş vlf derine inmez diye iddialı açıklamaları var.Hatta bir vlf cihazıyla 1.5 metre derinlik testi var.İnanmayan gelsin arazide test edelim diyor.

Hostia

Moderatör
Moderatör
ZVT yi ilk kez duyuyorum.Peki bu iki özelliğin birleşimi verimli çalışıyor mu? Olumlu sonuçlar alınmış mı? Bu arada GPZ 7000'in maşallahı var.60 bin lira.
Hiçbir VLF 50 cm den derine inemez dedinizde,Uğur Kulaç sürekli videolarda,sizi kandırdılar,kim demiş vlf derine inmez diye iddialı açıklamaları var.Hatta bir vlf cihazıyla 1.5 metre derinlik testi var.İnanmayan gelsin arazide test edelim diyor.
Başlığı büyütülerek derine inebilir, böyle tasarımdarda dedektör mineralden çok etkilenir, sürekli sahte sinyaller üretir. dedektörü daha sallamadan vıyyg vuyyg sesler çıkarmaya başlar. biz böylesi dedektörlere geveze deriz.

Metali ayırmasıda mümkün değildir. Bu zor işte değildir. 5 khz frekans kocaman bir başlıkla her firma 1,5 metreye inecek dedektörü yapabilir. önemli olan metali ayırmaktır. aksi durumda akşama teneke kazarsın.

dephunter ve garret gtı 2500 başlık büyütülüp derine inen en iyi modellerdir. onlar bile kullanırken adamı yorar. düp düz arazi ister. kullananlara sorsan hiç biri memnun değildir.

Buna hemen bi örnek verelim, whites köklü bir firmadır, cihaz üretirken derinliğe önem verir, whites dedektörler 45 cm den parayı alır. hemde bundan 5 sene önce alırdı. metal ayrımda ortadır. ayrıma değil derinliğe önem vererek cihaz tasarlar.

Garret ise tam tersidir. garret dünyada metal ayrım kabiliyeti en yüksek dedektörleri üretmiştir derinlik olarak whitesten hep 10 cm arkadan gelir.

Bu iş firmaların çizgileriyle alakalıdır. çeşitlilik iyidir. tüketicide değerlendirir uyarsa alır.

Son düzenleme:

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Başlığı büyütülerek derine inebilir, böyle tasarımdarda dedektör mineralden çok etkilenir, sürekli sahte sinyaller üretir. dedektörü daha sallamadan vıyyg vuyyg sesler çıkarmaya başlar. biz böylesi dedektörlere geveze deriz.

Metali ayırmasıda mümkün değildir. Bu zor işte değildir. 5 khz frekans kocaman bir başlıkla her firma 1,5 metreye inecek dedektörü yapabilir. önemli olan metali ayırmaktır. aksi durumda akşama teneke kazarsın.

dephunter ve garret gtı 2500 başlık büyütülüp derine inen en iyi modellerdir. onlar bile kullanırken adamı yorar. düp düz arazi ister. kullananlara sorsan hiç biri memnun değildir.

Buna hemen bi örnek verelim, whites köklü bir firmadır, cihaz üretirken derinliğe önem verir, whites dedektörler 45 cm den parayı alır. hemde bundan 5 sene önce alırdı. metal ayrımda ortadır. ayrıma değil derinliğe önem vererek cihaz tasarlar.

Garret ise tam tersidir. garret dünyada metal ayrım kabiliyeti en yüksek dedektörleri üretmiştir derinlik olarak whitesten hep 10 cm arkadan gelir.

Bu iş firmaların çizgileriyle alakalıdır. çeşitlilik iyidir. tüketicide değerlendirir uyarsa alır.
Garrett gti 2500 kartal başlığa sahibim. Söyledikleriniz uyumlu ve gerçekçidir.
Düz bir arazi ister ve toprak ayarı inim inim inletir.
Şöyle bir yararı vardır. Çubuk ile noktayı koyarım.
Derinlik 180 cm olduğunu düşünelim.2x2 m 80 cm acarım. Içine girer son 1 m kala sinyal var mı diye bakarım. Is gucunden tasarruf sağlar. Emin olamadim mı? 1x1 m , 30 cm daha acarim. Normal buyuk başlıkla all metal modunda bakarım.
Herkes çalışma şekli,prensibine ve imkanina göre gardını alir..

fkaratas61

Yeni Üye
Uğur kulaç ın videolarını bende izledim. Ve adam diyor ki ;
Kendileri yapamadıkları için vlf derine inmez diyorlar. Ben 43 cm başlıkla onların hayalini bile kuramadıkları derinliklere iniyorum. @Hostia üstadım derine inerse ayrım olmaz diyor ama. 1.70 cm den 1 küp (17kg) altın testi videosu var. Ayrım da yaptığını gösteren.
Ve bunun gibi bir sürü videosu var youtube de.
Varsa bu işin içinde bir dalga dümen bilen arkadaşlar söylesin. Bence yok. Ama bu kadar insan vlf derine inmez diyor. Birtek o iner diyor. Kafa karışıyor.

fkaratas61

Yeni Üye
İşin içinde dümen var mı asla bilemeyeceğiz.Ama gayet güzel reklam,ürün tanıtımı,pazarlama var.Bizim için satıcının değil kullanıcı yorumları önemli.Uğur Kulaç sattığı cihazların sadece iyi yönünü anlatmıyor,handikaplarını,karşılaşılabilecek muhtemel olumsuz yanlarını da anlatıyor.Bu yönden takdir ediyorum.
Aynen öyle. Tam gold finder i almaya karar verdim. Gittim üsküdar a. İki tane yeni cihaz çıkarmış. Kafam karıştı geri döndüm :))
Özellikle golden rain çok hoşuma gitti.
İnşallah birgün bir tane alırım.