Define haritasi veya lahit yorumu

Egeates

Member
Selam sevgili dostlarim
Bölgenin ve resimlerin kisa hikayesi ;
ilk resimde gorundugu gibi dagli bolgenin yamacinda bulunmus 105x60x30 yaklasik 150 kilo agirliginda bir lahit bulundu ki bikac kisi tarafindan define haritasi olarak nitelendirildi fakat kimse yorumlayamadi,
Tasin bulundugu bolgeye yaklasik 100 veya 150 mt kala ucurumda bir delik var 30 capinda 40 cm derinliginde buna 50 mt mesafede bir mezar bulundu
Alan tarama dogru yanlis daga dogru yonlendirdi fakat fazla yukari cikmadik
Sizlerden ricam bizim icin simdilik onemli olan resimdeki lahit mi harita mi anlayan arkadaslarin yorumlarini rica ediyorum
Simdiden tesekkurler

Yörük ali

Aktif Üye
en üstteki benim bildiğim tuzak işareti 2 halkada var oda tuzak işareti

Son düzenleme:

ölmezada

Aktif Üye
Lahit dediğiniz resimlerden hangisi kardeş? Ben anlayamadım anlatmak istediğini. Lahit benim avatarımdakine benzer bişey olmalı diye biliyorum , eğer yanlış bilmiyorsam.

Pscyhe

Engellendi
Bu malzeme tasindimi yoksa oldugu yerdemi duruyor..bence mezar siteli yani tasi..defineyle alakali oldugunu sanmiyorum..

PiSaGoR

Engellendi
bu mezar sterl tasını buldugunuz yerde nasıl ne sekılde buldugunuz
ne oldugundan daha onem arz eder
buldugunuz yerı ve ne derınlkte
bulundugu yerın uzak cekım resımlerı ve bolge hakkında bılgı
bu ısı netıceye ulaastırır

PiSaGoR

Engellendi
acmış oldugunuz mezarın mezar sevıyesının 80 cm altına gırın yoklamakta fayda var ayak ucundan ılerlersenız daha yerınde olur

PiSaGoR

Engellendi
buranın resmını daha gerınden cekseydın keske

sag tarafyakı yıldız bıraktıgım yerle
gırısın altındakı yerlerı yok
ıcerının genıslıgı nedır
gırısın genıslıgı nedır bu mesafeden bırsey anlasılmıyor ama ıcerde zemını kontrol etmenızde fayda var

Ekli dosyayı görüntüle 124673

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Kardeşim bu ya mezar taşı yada süslemeli bir sütun. 1ve 2 yerde birer desti işlemesi var. 3 kilim e benzettim. 4 makasa benziyor. En anlamsız gelenide 5. yılan sembolu. Bu şifa hane süslemesi olabileceği aklıma geliyor ama diğer süslemeler aklımı karıştırıyor. Benim dikkatimi çeken bunlar diğer ustalardan da gerekli yorum gelecektir.

Ekli dosyayı görüntüle 124674

mucit

Süper Moderatör
Süper Moderatör
evet mezar taşıda olabilir dini mabet yapı süslemeside bu taşların çıktığı yerde aramalısın cihaz şart kemiklerin yanında hiç bişey çıkmadımı cihazla konturol etmelisin veya ettirmelisin bazen gözle gözükmeyen çok şeyler vardır o toprağın altında şişe çıkar ufak eşya takı bu gibi şeyleri göz ardı etmek hem tarihini medeniyetini açığa çıkarır hemde çalışmanın ilerleeyişini değiştirir ras gele der saygı vede sevgilerimi sunarım