Define haritasi veya lahit yorumu

Egeates

Member
Kardeşim aşağıdaki resimde siyah alanın içinde insan başları görüyorum nereye baktıklarını tespit et tabi imkanın varsa. Sarı ile daire içine aldığım yerlerde mağara yada bir giriş varmı kontrol et. Kırmızı alandakiler nişaneye benziyor. Karşı taraflarında ne var resimlersen oradanda birşeyler çıkacağını düşünüyorum. Onlarıda detaylandırma imkanın varsa burada işin çok ve senin şuan bulunduğun alanda kervansaray gibi biryer olabileceğini düşünüyorum. Ustalarımız bu konuda sana daha çok yardımcı olacaktık.

Ekli dosyayı görüntüle 124722
Sayin dadas kardesim oncelikle yardimin icin cok tesekkur ediyorum en yakin zamanda isaretlediyin yerleri fotolayip yardiminiz,icin paylasacagim.

deli firat

DOĞACI
Bak kardeşim anlayacagın bir zamanlar orda bilge çok gövenilen bir saglık cı yani doktor hemde kral gibi saygı duyulan birinin mezarı vardı yani şimdi yok başka yerlere bak selametlen

Emre24

Yeni Üye
Etrafındaki süslü işlemelerden bariz belli lahit olduğu

mucit

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Oncelikle yorumunuz icin cok tesekkur ederim
Sayin ustad bu tasi yolun kenarindan acilmis mezardan baya uzakta buldum.topragin ustundeydi ve sanki,yillar once birisi getirip oraya birakmis. Mezara gelince sadece cubuk ile yoklama yaptim belki yeninde baska mezar bulurum diye, ama hic bi tepki yoktu ve nasilsa acip birseyide varsa almislar diye cihazi kullanmaya gerek duymadim ama siz dostlarim bunu soyleyince keske diyorum ve kesin tekrar cihazla yoklama yapacagim.
böyle açılmış bi mezarda çok şeylerin bırakıldığını gördüm kesin bak derim

Asil

Aktif Üye
Malesef mezari baska birileri açmış ben osekilde buldum ve kemikleri mezara dizip ustunu kapattim
bunu boyle yapanada baya bi saydim.
Yılın belli aylarında gecelerinde kutsal ayinler düzenlenmiş bir bölge ve ayinde kullanılan anahtar taşı. Üzerindeki halkaların aralarında eşit paralel kesikler bu dünyadan diğer dünyaya açılan kapı anahtarı da kayada çizilmiş haldedir. Kayanın kenarındaki uzun merdane gibi olan boşlukta ise ayinde kullanılan can alan kılınç kama herneyse durduğu yerdir. Orda olan kemiklerde bu ayinde ki kurbanlara ait. Üstü yatık kurban edilen canlının kanı o kabartmalardan gecer. altta gördüğün ok 2 aynı yön oku ise geçişin tek yöne olduğuna işarettir...gördüklerim bunlar. Harita yada stell değilEkli dosyayı görüntüle 124766

Egeates

Member
Yılın belli aylarında gecelerinde kutsal ayinler düzenlenmiş bir bölge ve ayinde kullanılan anahtar taşı. Üzerindeki halkaların aralarında eşit paralel kesikler bu dünyadan diğer dünyaya açılan kapı anahtarı da kayada çizilmiş haldedir. Kayanın kenarındaki uzun merdane gibi olan boşlukta ise ayinde kullanılan can alan kılınç kama herneyse durduğu yerdir. Orda olan kemiklerde bu ayinde ki kurbanlara ait. Üstü yatık kurban edilen canlının kanı o kabartmalardan gecer. altta gördüğün ok 2 aynı yön oku ise geçişin tek yöne olduğuna işarettir...gördüklerim bunlar. Harita yada stell değil
sevgili kardesim harika yorumun icin tesekkur ederim bolge zaten bi acayip bolge alan tarayici arasira oraya buraya yonlendiriyor yonlendirdigi yerlerde entresan kayalar sekiller delikler vs. Mevcut fakat yoruldugumuz icin fazla devam edemedik
Tabiki onceligimiz baska bir bolge oldugu icin askiya aldik sanirim 1 veya 2 haftaya tekrar gideriz daha detayli resimleme icin
Bu surecte siz degerli ustadlarin yorumu cok onemli ve aydinlatici herkese sonsuz tsk ederim

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
kemikleri gömerseniz seviniriz birde bu taş mezar steli olmalı halkalar tuzak anlamına gelir çevreyi iyi incelemek lazım tek olmamalı..

tufan

Yeni Üye
hocam bu bir tür anahtar görevi gören bir taş,altındaki sürgü işçiliği ve üstündeki anahtar figürü tescilliyor anahtar olduğunu, bir kapı anahtarı mahsen yada mezar odasını açıyor, yanlız taşın üstündeki diğer figürleri çözmek lazım tuzakları anlatıyor, değerli ustaların yorumları elbette yol gösterecektir.... Allah işini rast getirsin