Değişik Bir Yığma Mezar MEZARLIĞI

deli firat

DOĞACI
Emegine saglık dostum burda iki mesaj verdin konu sunumu nasıl olmalı ve fotolama nasıl yapılır tekrardan emegine yüregine saglık dostum

Feda

Bilgili Üye
Ustacım ben başka bişey sorucam.bu kadar ben burdayım diyen yığmaların ellenmemesini neye bağlıyorsun?yer mi kuş uçmaz kervan geçmez?tarla taşımı sanmışlardır?varmı bi fikrin?

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Ustacım ben başka bişey sorucam.bu kadar ben burdayım diyen yığmaların ellenmemesini neye bağlıyorsun?yer mi kuş uçmaz kervan geçmez?tarla taşımı sanmışlardır?varmı bi fikrin?
Tahminim şöyle kardaşım:
1- Alanın tamamı yaklaşık 200 futbol sahası büyüklüğünde.
2- Bu arazi köyleri birbirine bağlayan ana asfalt yolun üzerinde sağlı sollu.
3- Klasik yığma ve klasik sunak işaretleri olmadığından bu zamana kadar kalmış olabilir.
4- Mevzuyu çok iyi bilenler de uğraşmaya değer görmemiş olabilirler.
Yukarıda arzettiğim gibi geneli gariban mezarı. Belki 12-15 arası oda var. Sadece birisinde hafif bir gümüş sinyali aldım.
Diğer hiçbir maden tepkisi bile yok.
5- Bazı yerlerde bu yığmaları toplamışlar tarım arazisi haline getirmişler.
6- Tosbağ figürünü çok kullanmışlar. Mezarların %40 da irili ufaklı mevcut. Ve kafaları hep sola bakmakta.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Usta buna benzer mezarlar grubu bende birkaç yerde mevcut. Erzurum çevresinde dağlara yakın yerlerde çok sık rastlanabilir. Köylü bunları toplanmış tarla taşı zannediyor :) Çevresindeki otları biçer ama bu taşlara dokunmazlar. Çalışma imkanın olmadı ama böyle bir alana yakın eski köyden 2-3 kazan malı götürdüklerini duydum. Bu mezarlar dediğin gibi köylü mezarları ama yakınlarında bir ibadet yeri veya dua alanı olması gerekiyor. Yanlış bilmiyorsam orasını ulmak yada ağanın odasını bulmak gerekir diye düşünüyorum.

carsambali

Bilgili Üye
eline emeğine sağlık gurbanım,her açıdan faydalı bir çalışma :4:

kabakburgiba

Operatör
değerli ustam.kısa dönem yaşayıp gittikleri bana pek mantıklı gibi gelmedi.neden dersen alanın çok büyük olduğundan bahsettin.altta sadece mezarlarda yok.odalar ve labirentler mevcut.sağ ve sol odaların büyük ortadaki 3 ncü odan küçük.buda bize bir hayli uzun bi yaşanmışlıktan bahseder.hadi bi savaş veya hastalıktan öldüler desem oda alttaki yaşama uymuyor.burda bu yaşam varsa dere nerede.ibadet yerlerinerede.ne yediler ne içtiler.ooo işin baya zor.kafanı kaldırıp,yukarlara baktınya ne gördün.ihtiyarheyetine b i danışmak veya bi çobana gerek.ustam banabu kadar basit olmması gerek gibigeliyor. eğitim için iyi b test alanı.başarılar dilerim.bence kimseyi rahatızetme.

neronero

Aktif Üye
gariban mezarlıgı olunca cevreyi fotolamak daha basit hale geliyor.

BulursamKader25

Usta buna benzer mezarlar grubu bende birkaç yerde mevcut. Erzurum çevresinde dağlara yakın yerlerde çok sık rastlanabilir. Köylü bunları toplanmış tarla taşı zannediyor :) Çevresindeki otları biçer ama bu taşlara dokunmazlar. Çalışma imkanın olmadı ama böyle bir alana yakın eski köyden 2-3 kazan malı götürdüklerini duydum. Bu mezarlar dediğin gibi köylü mezarları ama yakınlarında bir ibadet yeri veya dua alanı olması gerekiyor. Yanlış bilmiyorsam orasını ulmak yada ağanın odasını bulmak gerekir diye düşünüyorum.

:244:Bingo..... Sağolasın Kardaşım....

BulursamKader25

gariban mezarlıgı olunca cevreyi fotolamak daha basit hale geliyor.

Benim için gariban mezarı ile kral mezarı değişmiyor ustam.
Açtığım konuların içinde Kral Mezarı konusu da var.

Herşey aslında çok kolay:
Yer tespiti, değerli tespiti vd.
Şu zamanda tek sorun: Uygun Ekip oluşturmak.
Yahu kazma sallamayı bilen adamlar bile artık yokolmakta. :)))
Kalifiye eleman sıkıntısı her sektörde olduğu gibi bizim sektörde de had safhasında..
Suriyeden iş gücü getireceğiz herhalde böyle gidersek maalesef :)))

neronero

Aktif Üye
Benim için gariban mezarı ile kral mezarı değişmiyor ustam.
Açtığım konuların içinde Kral Mezarı konusu da var.

Herşey aslında çok kolay:
Yer tespiti, değerli tespiti vd.
Şu zamanda tek sorun: Uygun Ekip oluşturmak.
Yahu kazma sallamayı bilen adamlar bile artık yokolmakta. :)))
Kalifiye eleman sıkıntısı her sektörde olduğu gibi bizim sektörde de had safhasında..
Suriyeden iş gücü getireceğiz herhalde böyle gidersek maalesef :)))
ustam konyada suriyeli cevherler var siz daha iyi bilirsiniz.
medeniyet içinde farklı bi kültür kesin
buna benzerr biyer bende var ama okadar büyük bi alan degil medeniyet yine roma bizans hitit lakin taş yıgma oval dikdörtgen degil daire şeklinde caplarıda 3 metre gibi. ve seyrek seyrek

Feda

Bilgili Üye
BulursamKader25 saolasın cevabın için ustacım.allah yardımcın olsun umarım emeğine değer,her zamanki gibi tecrübeni bizlerle paylaşırsan da çok mutlu olurum.