Değişik Bir Yığma Mezar MEZARLIĞI

jeolog

Co Admin
Co Admin
Kıymetli Ustam,
Alan çok büyük, yüzlerce belki binden fazla yığma mezar var. Bu nedenle göçebe bir topluluğa ait olabileceğini düşünmüyorum.
Bizim bildiğimiz 15 civarında da oda var. Odaların varlığı göcebe olmaları ihtimalini azaltıyor.
Odanın tavanı 3 metre aşağıda. 2 metrede kilitli taş örgüsü mevcut araları horasanlı ve üstüne de 25-35 cm kalınlığında horasan harcı dökmüşler.
Kepçenin ağızı yırtıldı, dişleri kırıldı. Kısaca çok emek verilmiş odalara. Basit yığmalarda da derinlik 3 metre veriyor. Bu kadar derin olmasının sebebi; ya gelenekleri böyleydi
yada dediğin gibi bir felaket yaşamış olabilirler.

Aklıma yeni geldi: @jeolog ustam taşların yapısına bakarak birşeyler söyleyebilir belki.
Ustam tarihte bu bolgede yasanmis bir meydan savasi bilgisi mevcutmudur?
Bu mezarlarin hepsi ayni yil icinde yapilmis ayni kisiler tarafindan ve bu denli iri kayalari yuzeyde nereden bulmuslar bellimidir ve ya bir mezar icin toprak seviyesi altinda kalmis kaya parcalarinin rengini ve ebadini inceyebildiniz mi?
Fazla soru sordum ama ilk aklima bu bilgileri bilmem gerektigi geldi. Kolay gelsin.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Ustam tarihte bu bolgede yasanmis bir meydan savasi bilgisi mevcutmudur?
Bu mezarlarin hepsi ayni yil icinde yapilmis ayni kisiler tarafindan ve bu denli iri kayalari yuzeyde nereden bulmuslar bellimidir ve ya bir mezar icin toprak seviyesi altinda kalmis kaya parcalarinin rengini ve ebadini inceyebildiniz mi?
Fazla soru sordum ama ilk aklima bu bilgileri bilmem gerektigi geldi. Kolay gelsin.
Arastirip doneyim kiymetli Ustam.
Cogunu bende bilmiyorum.

Polonez

Member
Herseke oncelikle s.a uzun zamandir bende bir sey yapmiyorum araziye cikamiyorum ama su forumda bulunan isaretlere yerlere bakmak bile insana keyif verirmi veriyor mash :) ben bulmus gibi keyif aliyorum allah herkesin gonlune gore versin ins amin ayrica ustamin actigi konu lise 1 tarih dersi gibi o kadar guzel anlatim sunum yapmiski tarih hocam aklima geldi iyi resim kaliteli resim herseyi anlatiyor cevre resmi inan ustam kendimi arazide hissetim emegine terine saglik bu arada simdiki donemin fakiriyle eski donemin fakirini bir tutmiyalim enflasyon simdi cok yuksek :))

BulursamKader25

Herseke oncelikle s.a uzun zamandir bende bir sey yapmiyorum araziye cikamiyorum ama su forumda bulunan isaretlere yerlere bakmak bile insana keyif verirmi veriyor mash :) ben bulmus gibi keyif aliyorum allah herkesin gonlune gore versin ins amin ayrica ustamin actigi konu lise 1 tarih dersi gibi o kadar guzel anlatim sunum yapmiski tarih hocam aklima geldi iyi resim kaliteli resim herseyi anlatiyor cevre resmi inan ustam kendimi arazide hissetim emegine terine saglik bu arada simdiki donemin fakiriyle eski donemin fakirini bir tutmiyalim enflasyon simdi cok yuksek :))

Aleyküm Selam Kardaşım,
Güzel düşüncelerin için teşekkür ederim.
Allah cc razı olsun.

BulursamKader25

Turko

Kardaşım nerelerdesin sen...?
Dedim kardaşım da benim açtığım konuya bakar.
İsmini göklere yazıp da bir süpriz yapayım dedim.:200:

Ne sen ne de diğer kardaşlarım ismini bulutlarda göremedi şu ana kadar. :S:

BulursamKader25

Ekli dosyayı görüntüle 171608

Senin için panoramik çekim yaptım aslan abim göklerdeyim aşağı bir insem bakacağım konulara ama fırsat bulamıyorum , resim senin için özel çekildi:D

Bende yükseklik korkusu var.
Sadece uçurumların kenarında dolaşabiliyorum.:3:

Allah cc kolaylıklar versin kardaşım. Aman dikkatli çalışın. Tedbiri elden bırakmayın inşallah.

Turko

Uzman
Bende yükseklik korkusu var.
Sadece uçurumların kenarında dolaşabiliyorum.:3:

Allah cc kolaylıklar versin kardaşım. Aman dikkatli çalışın. Tedbiri elden bırakmayın inşallah.
Amin abi . Sen tekrar bir bak resme :D 5+1 var +1 uzak bizim japon gücü 5 cide çalışıyor.