Derede bulduğum siyah parlak kuma nitrik asit ekledim

jeolog

Co Admin
Co Admin
ilhan mta (maden tetkik arama) nin sitesine girip orada sizin calistiginiz bolgede hangi madenler varmis ogrenebilirsin. Bu kadar zaman gecti ve hala bulduklarini bir sarrafa goturup altin olup olmadigini test ettirmediysen ya ortak ariyorsun ya da bosa heyecan yapiyorsun. Elinde yeteri kadar ornek var, yaptir kimyasal analizini :)

timur964

konularim
ince pul gibi olanından bir ad al iki trnak arasında sık yamulursa tut kırılısa at

jeolog

Co Admin
Co Admin
ilhan porselen tabagin arkasini bunlardan bir tanesi ile cizermisin. Cizme islemi sonucu bir renk tabagin arka yuzeyinde olustu mu olustuysa ne renk?

İlhan1

Yeni Üye
İlk aldığımda zarrafa götürecek kadar numunem yoktu onun için hafta sonunu bekledim biraz dağa alıp göstermek için iki tırnak arasında sıkınca kırılıp pul pul oluyor

jeolog

Co Admin
Co Admin
Eger bu iki renkten biri ise grimsi siyah - siyah, bu mineral manyetik ozelligi (miknatisa yapismasi) ile kalkopiritten rengi ve sertligi ile piritten ayrilir. Bunlar hidrotermal damarlarda gorulur. Kimyasal Formulu Fe (1-x)S olan demir sulfittir. Mineralin adi ingilizce pyrrhotite turkce pirotindir.
Buna magnetik pirit te denir.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Derede buldugun icin elindeki numunelerden bir sarrafa goturursen (insallah sansina icinde altin tanesi de vadir diye umuyorum) ise yarayacak olan var mi yok mu belli olur.

İlhan1

Yeni Üye
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim arkadaşlar

jeolog

Co Admin
Co Admin
Porselen tabagin ici SIR ile kapli oldugundan mineralin cizgi renginin olup olmadigini anlayabilmek icin arka yuzunu kullaniriz. Ve eger bir cizgi rengi var ise ayirt etmede bize yardimci olur. Kirilmasi kirilgan olmasi altin olmadigini gosterir.

omurcelik

Member
gold yield pyrite pdf - Google'da Ara

bak kardeşim daha öncede yazdım gene yukarıdaki linkten bakabilirsin pirit le altın birçok örnekte yanyana bulduğun piritlerin içinde altın vardır bu dünyada son 20-30 senedir doğru dürüst araştırlıyor zaten... senin yapabileceğin ilkönce elindeki örneği içindekileri anlamak için için analiz ettirmek ... pirit değilde pirotinse oda hidroklorik asitte erir su cam bir kabın içine koy birde öyle dene bu asitle...