Edirne

danqerioustyle

Yeni Üye
Usta çok değişik isimler var çiftlikler bile isim değiştirilerek Edirne'de köy haline getirilmiş ayrıca yer verilip herkese eşit şekilde köyün gideri karşılanmaa başlanmıs

danqerioustyle

Yeni Üye
Üsküdar nahiyesinde bu köyü göremedim ne eski adı ne yeni adı başka nahiyeye ait sanırım okuyorum daha 4 nahiye mevcut ancak 1 nahiyeyi internet ortamı es gecmiş bunu gördüm. Adamlar gül sapından mumuna içliğine kadar ferman yazmıslar yemin ediyorum. Aranızda var mı Osmanlı turkcesi bilen? Kafam esiyor Arnavut ve dağlı eşkıyalarını buldum arşiv araştırdım biraz Ali mollaya çıktı. Gasplar falan yazıyor eşkiyaların aldıkları paralara kadar Şaşkınım :)

edirne22

Editör
hangi kitap o, ben de okumak isterim.
Edirne Valiliğinin bastığı "Edirne Vilayet Salnamesi" kitabı var. Miladi 1901 yılını kapsıyormuş.
bir de bu var Edirne Merkez Vilâyet Sâlnâmesi H.1319-M.1901 | Edirne Tarihi

ikisini de okumak isterim. çok acayip bilgiler varmış.
1898 yılında Edirne Vilayetinde tam 50331 tane canavar olduğu kayıtlara geçmiş kahkaha
Canavardan kasıt kurt, nasıl saymışlarsa....

DÜRÜST39

Yeni Üye
Bu dediğiniz kalkansöğüd dediğin köy edirne çöke nahiyesine bağlı.benim dediğim üsküdar nahiyesi söğüt köy.+ arkadaşım internet üzerinden bulamazsın yuans arkadaşım.sadece kayıtları görürsün.:)

mayhem

Co Admin
Co Admin
DÜRÜST39 bu dediğin köy'de neler var bu konuda bilgi varmı mesela çeşme cami kilise dere böyle şeylerden bahsetmiyormu bu belge hadi buldun köyü ne arıyoruz ?

mayhem

Co Admin
Co Admin
Bu aradığımız mekanın dilaver bey'ile bir alakası yoktur değilmi DÜRÜST39

mayhem

Co Admin
Co Admin
Köy büyüklerinden alınan bilgilere göre, bu köyde önceleri büyük bir çiftlik varmış.1898–1903 ve 1907–1910 yılları arasında Edirne Belediye Başkanlığı yapan ve 1318 (1899) yılında Paris Belediye Binasının bir benzeri olan Edirne Belediye Binasını ve Belediyenin karşısındaki Dilaver Bey Parkını yaptıran ve 1855–1918 yılları arasında yaşayan Dilaver Beye ait bir çiftlikmiş.Dilaver Bey önceleri çiftlikte gayrı müslümleri çalıştırılmış. Bir süre sonra onlara çalışmaları için topraklar vermiş. Kısa zamanda bir köy oluşmuş ve Dilaver Beyi rahatsız etmeye başlamışlar. Dilaver Bey tarlalarının tümünü bunlara vermiş, ortak etmiş ancak bunlarda çıkardıkları maldan Dilaver Beye çok az miktar vermişler. Bu köylü böylelikle çok zengin olmuş.Bu köy Kapıkuleden hemen sonraki, Çayırtarla mevkiinin altındaki Bulgar Köyü olan Verenttekke diye tabir edilen köydür. Bunun üzerine Dilaver Bey çiftliğin bitişiğine bir Müslüman köyü kurdurmuş. Önemli görevleri bunlara vermiş. Bunun üzerine gayri Müslimler ayaklanıp Dilaver Beye saldırmışlar. Kâhyası tarafından zor bela kaçırılmış. Ondan sonra Dilaver Bey Edirne’deki tüm malını Hazineye veriyor. Devlet bu araziyi göçmen gelen bugünkü köylülere dağıtıyor.Fakat Balkan Harbi çıkınca köydeki Türkler Edirne’ye kaçıyor.Harp bittikten sonra köye döndüklerinde köydeki evlerinin yakılıp yıkıldığını görüyorlar. Köylü bunun üzerine Bulgarların bulunduğu evlere yerleşip oturmaya başlıyor.Bu yerleşme üç basamakta gerçekleşmiş. 1)1912 2)1938 3)1951 1900’lü yıllarda köyümüzde Bulgarların ve Tatarların (Köyün üst tarafındaki koru yanı) oturduğu bilinmektedir. Köyümüze ilk önce 1900-1912 yılları arasında aşağıki mahallede oturanlar yerleşmiş.1938 Yılında Silistre’den yukarıki mahallede oturanlar yerleşmiş.Yine 1951 yılında Bulgaristan’dan 4-5 aile daha köye yerleşmiş. Kapıkule yanındaki Bulgar köyü (Verentekke) ile Üsküdar köyü arasının yerleşim yeri olduğu söylenmektedir. Rivayete göre Verentekke’ de dama çıkan kedi damdan dama atlayarak Üsküdar köyüne kadar geliyormuş.Yine Üsküdar Köyü ile Verentekke köyü arasında Taş Yol varmış.Bu taş yol 1950-60 yılları arasına kadar bozulmadan kalmış.Daha sonra sürülerek tarla yapılmış.Ayrıca 1800’lü yıllarda Budakdoğanca-Ahi Köy arasında Osmanlıların büyük bir esir kampı olduğu belgelerden anlaşılmaktadır.Kampta Fransız ve İtalyan esirler bulunmaktaymış. Köye gelenler , Köy kütüğüne göre 214 hanedir. Hatta bunların birçoğu soy isim almadan ya geri dönmüşler ya da başka yerlere göç etmişlerdir. Zaten büyüklerden aldığımız bilgilere göre yerleşenlerin bir kısmı tekrar Bulgaristan’a dönmüş, bir kısmı yurdun çeşitli yerlerine dağılmış, bir kısmının ise nereye gittiği bilinmemektedir.Toprak İskâna geçtikten sonra köyden ayrılan olmamıştır.Ayrıca İstiklal Savaşı öncesi Yunanlar Edirne’yi İşgal edince Halk Bulgaristan’a kaçmış, savaş bitince bir kısmı geri dönmüş, bir kısmı ise sınır kapanınca Bulgaristan’da kalmıştır. Bulgar ve Yunanların çekilmesinden sonra köyde kalanlar köyü yeniden kuruyorlar.Bunlar 1912 yılında gelenlerden oluşuyor. Daha sonra 1938 ve 1951 yılında Bulgaristan ve Romanya’dan gelen göçlerle köy büyüyor. Yine yaşlılardan alınan bilgilere göre Çanakkale , Kafkasya ve İstiklal savaşlarına köyümüzden 97 kişi askere gitmiş, 3 kişi geri gelmiştir. Nüfus kütüğünde yapılan incelemede bu bilgilerin doğru olduğu görülmektedir. 1910-1923 yılları arasında 18-30 yaş arasında çok sayıda genç erkek ölmüştür. Bunların büyük çoğunluğu şehittir. Bu konuda Askerlik Şubesine 10/03/2007 tarihinde dilekçe verilmiş , fakat arşivlerin Ankara’ya gittiği gerekçesiyle şubeden bilgi alınamamıştır. Köyün İsminin Nereden Geldiği kesin olarak bilinmemekle birlikte anlatılan hikâyesi şöyledir. Köy tamamen Bulgaristan sınırına kuruluyor. Türkiye-Bulgaristan sınırı Kapıkuleden bakınca köye doğru bir budak gibi kıvrılır. Sınırın bu şekilde bir budak gibi olması nedeniyle zamanın köy büyükleri köyün adını Budakdoğanca olarak veriyorlar. Doğanca’da köy yeni kurulduğundan dolayı veriliyor.

mayhem

Co Admin
Co Admin
amaç işin görülsün burdaki caba ondandır belki bir işine yarar bu paylaşımım senin bu yer tr topraklarında değil demekki iyi oku yanlış yerde arıyor olabilirsin.