Eski Konu Zeytinlikte Oda Boşluğu Çalışma ve Sonuç

arahnikaya

Bilgili Üye
Eski konularımda var metin gültekinden aldığım boşluk çubuğu zeytinlik alanda 4 e 4 oda çizmiştim 3 tane çizdim 20 adım sağında ve çaprazında bugün artezyen için bi çalışma yaptık sonuç bu bu ikinci son resim 3.5 mt den sonra böyle taşlar çıkıyor sabun gibi bişey bana sonuç hüsran gibi geldi boşluk çubukları işe yarıyormu sorusuna örnek olarak başlık değiştirilip sabitlenebilir.Yorumlarınızı bekliyorum.

ilk foto çalışmayı bıraktığımız son resim ikincide o altta görünen son taş toprak artık herneyse ondan çıkan parça.Elle kırılabilir kaygan gibi sabunumsu .

Fotolar yetersiz gelirse devamını atabilirim.

Ekli dosyayı görüntüle 155067

Ekli dosyayı görüntüle 155068

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Değerli kardeşim, evet bu kaya eskiden sabun olarakta kullanılırdı diye hatırlıyorum. Bu konuda size yardımcı olacak ustamız jeolog hocam uzun zamandır görünmüyor. Değerli üstad online olursa sanırım size detaylı bilgiyi aktaracaktır. Bu arada işlemden sonra tekrar boşluk tespiti yaptınız mı yaptıysanız sonucu ne? Ayrıca çıkan sabunumsu kayaları ayrı bir noktaya taşıyıp çubukla kontrol ediniz eğer tekrar boşluk ve ya değerli tepkisi alırsanız boşuna uğraşmayın derim. Mineraldir. Selametle

arahnikaya

Bilgili Üye
taşı alıp eve getirdim boşluk vermiyor bende ona şaşırdım yere attım çubuklar tepkisiz üstüne gelince hayır mineral olsa çıkan beyaz taşlar tarlanın her yerinde bu 16 metrekare yer bide tam sınır taşları karşı karşıya cetvelle çizmişsin gibi koca tarlada sadece bu noktadamı mineral olmuş bide ölçüm çizmişsin gibi bi şey anlamadım su bulduk heralde ellam

ragıp

Uzman
@arahnikaya

konuya çok hakim değilim
lakin elinizdeki taş
yeşil talk'tır. değersizdir
bir çok yerde dolgu maddesi olarak kullanılır
(çimento, seramik san. etermit, ilaç san gibi)

talkın, gömü ile alakası pek rastlanılan bir durum değildir
sadece şu olabilir, bu kayaç kırılgandır, döşenip sıkıştırıldığında
altına su geçirmez. mezar üzerine olabilir
selametle

arahnikaya

Bilgili Üye
Bunu bilmiyordum söylediğiniz iyi oldu odanın derinliği 4 mt tespit etmiştim 3.7 mt den sonra böyle taşlar geldi şimdi içimde bi şüphe oluştu

jeolog

Co Admin
Co Admin
Elindeki kaya örneği görüntü itibariyle Şeyl'e benziyor, yüzeyi hafif kaygan olur ve katman katman tabakalıdır, bir diğer ihtimal ise Talc, o da tabakalanma gösterir beyaz ve sizdeki örneğe benzer renkte bulunabilir.. İkisi için googledan arama yaparsanız elinizdeki örneği daha iyi anlarsınız...

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Tam olarak odanin neresinden girdiniz, kac metre derinlik aldiniz ve bu tabaka kac metrede cikti kardesim. Biraz bilgilendirebilirmisiniz. Srlametle kalin

arahnikaya

Bilgili Üye
ustamda odanın tam ortasına girdik çatıya gelince genişleticektik 4 4.5 mt derinlik aldım 3.5 3.7 civarında bu çıktı bunun biraz daha altı sert kaya dedi operatör orda bıraktık

Son düzenleme:

arahnikaya

Bilgili Üye
bundan önce 2 2.5 mt kil tabaka vardı sonra azcık sarılaştı toprak en sonda bu yeşil sabunsu katman geldi ve çubuk bu katmana ve beyaz kile tepki vermiyor acaba devammı edicektik ? Mirkut

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Kardesim demek istedigimi anlamadiniz sanirim. Cikan toprak kil veya farkli katmanlar pomza turu degilse disarda cubuga bosluk algisi vermez. Siz calisacaginiz alanin nekadar derinde oldugunun olcusunu almadinizmi. Calistiginiz yerden degilde odanin veya tunelin yine size bosluk algisi veren yerden derinlik alabilirseniz azcok katmanami boslugami tepki aldiginizi cozersiniz. Suhaliyle calisma alaniniz dogrudur veya yalnistir demek hem sizi hemde bizi yanilgiya sokabilir.

arahnikaya

Bilgili Üye
ustam yazdım zaten 4 4.5 metre derinlik aldım 3.5 dan sonra bu katman çıktı 4 e yakın bıraktık çalışmayı Mirkut