Eşkiya belgelerinin ortaya çıkması

D

deniz_efe

Misafir
Ruscuk yarenlerine göz attınızmı bilmiyorum,ben yinede kısa olarakta olsa biraz bilgi vermeye çalışayım,üçün cü selim yiğeni dördün cü mustafa tarafından tahtan indirilce,üçün cü selimin danışmanları paşaları,üçün cü selimi çok sevdiğini bildikleri,silistire ayanı rumeli seraskeri ve paşası alemder mustafa paşadan yardım isterler, alemdar mustafa paşa da on beşbin askeriyle rumelinden yola çıkar istanbula asayişi düzeltme adına gelir,dördüncü mustafaya böyle söylenir,işin aslının böyle olmadığını anlayan,kendisinin tahtan indirilip yerine amcasının tekrar tahta geçirelecegini anlayınca amcası selim in ve kardrşi mahmud dun idam hükmünü verir, üçün cü selim katl edilir kardeşi mahmud hizmetçilerin de yardımıyla damdan kaçırılıp alemdarın karşısına çıkarılır,alemdar bu olaydan çok mütesir olur,ikinci mahmuda ben amucanı tahta çıkarmak için gelmiştim lakin onu katl ettiler,seni tahta çıkarayım der ve dördüncü mustafayı tevkif ettirip, ikinci mahmudu,yirmi iki yaşında tahta çıkarır,kendisi de sadrazam olur,bütün bunları tertipleyenler üçüncü selimin adamları.daha sonra bunlar ruscuk yarenleri diye şöhret bulur,
Ben ruscuk yarenlerini falan tanımam, benim favorim yeniçerilerdir.
Alemdar Mustafa Paşa 2. Mahmut'u tahta çıkardı da ne oldu, geldi Yeniçeri ocağını kapattı.
Ondan sonra da Osmanlı bayırdan yuvarlanır gibi kaçınılmaz sona vardı ...

NOT: Yeniçeri avatarım nasıl, beğendin mi ?

radikal55

Member
Alemdar mustafa paşa, mert cesur gözü kara bir serasker pek siyasetten anlamıyor,siyasi işleri çekip çeviren yine bu ekip,neticede padişah ikinci mahmud refrmlarıyla meşhur birisi,değiştirmeyi düşündüğü kurumlardan biride,amcasınıın canına maal alan yeniçerilik kurumunu tasviye edip yerine yeni bir ordu--- sekbanı cadidi--kurma işini devam ettirdi,bu yeniçerilerin tepkisini çekti,alemdar paşa da onları manav leblebici güruhu diyerk,küçümseyip hafife aldı,bazı hadiselerde yeniçerilerin ayaklanıp alemdar paşanın konağının sarılmasına kadar gitti,üçğünlük mücadeleden sonra alemdar paşanın padişahtan yardım gelmediğini de görünce, konağının altındaki cephaneliği kendisini yalnız bırakıp gitmek istemeyen vefalı hanımı harem ağasıyla birlikte havaya uçurarak,evinin damından içeri girmeye çalışan,binkadar asiy de öldürerek şehid olmuştur, tarihçiler burda, gölgesinde kaldığı alemdar paşanın,üçgün boyunca yardım göndermeyerek,padişahın alemdar mustafa paşanın ölümüne gözyumduğunu söylemişlerdir,daha sonrada ruscuk yarenlerini devlet kademelerinden tasviye etmiştir,lakin hazinelerin ortadan kaldırılmasında yine ruscukluları ön saflarda olduğunu görüyoruz, bundan dolayı demiştikki acaba devlet hazinelerini boşaltarak ruscuk yarenleri ikinci mahmud tan alemder mustafa paşanın intikamınımı almışlardı.alahu alem,

Son düzenleme:

radikal55

Member
Ben ruscuk yarenlerini falan tanımam, benim favorim yeniçerilerdir.
Alemdar Mustafa Paşa 2. Mahmut'u tahta çıkardı da ne oldu, geldi Yeniçeri ocağını kapattı.
Ondan sonra da Osmanlı bayırdan yuvarlanır gibi kaçınılmaz sona vardı ...deniz efe usta asker siyasete karışınca böyle oluyor,üçüncü selimi tahtan indiren dördüncü mustafa da kabakçı mustafa paşayla birlikte yapmışlardı bu işi,alemdar meşru bir padişahı tahta çıkarmak için çağrılmıştı o görvini yaptı,aynı zamanda yeni çeriler bozulmuş askerlikten başka işyapmaması gereken yeni çeri esnsflığa soyunmuş cephede savaşacak asker yok alemdar paşa bunu rumelinde ruslarakarşı verdiği savaşta bizzat görmüş ve ordunun yenilenmesi gerektiği kanetine varmış,o gün yeniçeriyi savunmak bugünkü darbecileri savunmakla eş anlamlıdır,başta dediğimiz gibi herkes işini yapsa mesele yok,

NOT: Yeniçeri avatarım nasıl, beğendin mi ?
avatarına yetişmekte zorluk çekiyorum,göreviniyapan yeni çeriyi bizde seviyoruz,kışlada kalmak şartıyla.

Son düzenleme:
D

deniz_efe

Misafir
avatarına yetişmekte zorluk çekiyorum,göreviniyapan yeni çeriyi bizde seviyoruz,kışlada kalmak şartıyla.
Haklısın ama bakış açısı işte; ben Nizam-ı Cedit' le kıyasladım Yeniçerileri.

Hem ne kadar aksini söylesen ve düşünsen de asker daima siyasete karıştı ve karışır da.
Bu sadece bizde değil dünyanın her yerinde böyledir.

radikal55

Member
Lakin şunuda söylemem gerek,tarih sayfalarında eşkiya belgelerinde anlatılan,32 general işe koyulduk ikinci mahmudu galata köprüsü üzerinde parçaladık,katlettik, bu işte kara yorginin üzerine kaldı,tarih kitaplarında böyle bir hadiseye rast gelmiş değiliz,rast gelen bu konuda bilgisi olan varsa burada yazsın,bütün kitaplar ikinci mahmud un verem hastalığından konağında öldüğünü yazıyor,hazinelerin soyulduğuna dairde bir bilgi yok o zaman bu nedemek,biz bununda bir saptırma karartma olduğunu zan ediyöruz,eşkiya belgeleri tam bir bulmaca,hem eşkiyalar karatmış,hem mustafakemal atatürkün eline nasıl geçti kim verdi bu süreç karanlık,birde belgeleri elinde tutanlar detaylı bilgi vermiyor,şifreli şifreli azar azar piyasaya sürüyorlar,buda başka bir muamma,birisi çıkıp deseki eşkiya belgeleri diye bir şey yok bu tamamen düzmece,adama var olduğuna dair gösterebileceğimiz hiçbir ciddi kanıt yoktur,varsa buyursun,açıklasınlar. benim,var desemde bir kazancım olmaz yok desemde bir kayıbım olmaz ,fakat ben bazı tesbitlerimden dolayı var olduğuna inanlardanım hemde güçlü bir şekilde peki bu iş nasıl olmuştur,

Son düzenleme:

radikal55

Member
Olayın şöyleceryan ettğini söyleye biliriz,ikinci mahmud dönemi osmanlı devrinin en sıkıntılı dönemlerinden biri desek mübalağa etmiş olmayız,konuyu iyi anlamak için bu sıkıntıların başlıcalarını yazmak istiyorum,ordunun yenileştirip yeniçeri ocağının lağv edilmesi,ruscuk yarenlarinin devletin birokresisinden temizlenmesi,giyim kuşam meselesinde avrupayı taklit ki bundan dolayı adı gavur padişaha çıkmış,tepe delen mehmet paşa isyanı.yunanistanbağımsızlık çalışmaları,ve en önemliside mısır valisi kavalalı mehmed ali paşa isyanı bu adam ikinci mahmudu yedi bitirdi,padişaha başkaldırmış istediği yerler verilmiyor diye 40 bin kişilik ordusuyla osmanlı ordusunu perişan etmiş ta kütahyaya kadar ilerlemiş,padişah çok korkmuş ezeli düşmanı moskof keferesinden yardım istemek zorunda kalmış,--hünkar iskelesi müahadesi--anlaşmasıyla 15 bin moskof rus askeri padişahı korumak için istanbula gelmiş anadolu yakası hünkar iskelesi civarına yerleşmiş,durum bukadar vahimken,hazineden sorumlu paşa hazinelerin birkısmını güvenli bir yere nakletmeyi tavsiye etti,padişah ta o günkü şartlara bakarak bunu uygun buldu,bir gemi ayarlanarak işe başlandı,gitmesi gereken hazineler gemiye yüklendi,birbölük asker, komtanlar.sorumlu paşalar,aşçılar taş ustaları mimar mühendis grekli tümkadro gemiye binerek,yola çıkıldı,varması gereken menzile varıldı, hazinelerin saklanması düşünülen yere hazineler nakil edildi,,eşkiya belgelerinde adı geçen domuz kotrasına yerleştirildi kapısı kapandı, mühürlendi,buraya kadar her şey normal,av kapana girdi kapan kapandı,asıl korkunç plan bundan sonra işlemeye başladı,şimdi size eşkiya belgelerinde , adı geçen birkaç şeyi hatırlatıp bunun üzerinde düşünmenizi istiycem, volçan diyorki, bin seksen kişilik adamlarımla mimar mühendis ve aşçılarım.taş ustalarımı alarak yola çıktım ,bir hazinesinden bahsederken,diyorki, onun üzerine bir santim dakyonus zehiri döktük o insanın yüz metreden gözlerini kör eder,750 askerin zehirlendiği ranza yataklı zehirli mağra, kudret kalesinde 32 genarelin mezarı, üçtane kireç kuyusu,bulgari haznedar emin ağanın mezarı.

Son düzenleme:

degirmenci

Aktif Üye
eşkiya belgeleri adı altındaki yerlerin kendi soygun yaptığı açtığı yerlerin bilgisi geçmekte...kendi gömüleride yakınında veya uzağındadır...çünki adıgeçen yerleri tespit edtiğimde soyulduğunu bizzat tecrübe etmişimdir...oyüzden yayınlamakta sakınca görülmemiş aslında yem atılmış

radikal55

Member
değirmenci usta siz volçanın hazinelerinin yerini gördüğünüzümü söylüyorsunuz,ağer öyleyse bu mütihiş bir haber,

degirmenci

Aktif Üye
değirmenci usta siz volçanın hazinelerinin yerini gördüğünüzümü söylüyorsunuz,ağer öyleyse bu mütihiş bir haber,
hepsini olmasada en azından 3 yerden alındığını tespit ettim birtaneside kara hasan köprüsü onuda yayınladım burada

radikal55

Member
hepsini olmasada en azından 3 yerden alındığını tespit ettim birtaneside kara hasan köprüsü onuda yayınladım burada
üstad ben o resmi görmedim herhalde benden önce yayınlanmış, mümkünse birde burda göre bilirmiyiz, yazımız için zenginlik olur,benim tezim volçan hazinelerinin bulunamadığı yönünde dolayısıyla bende bu görüşümden vaz geçerim. t

radikal55

Member
yazıma özellikle ara verdimki arkadaşlar katkı yapsınlar diye,ama malesef pek bir şey göremedim,oysa eşkiya belgelerine farklı bir bakış açısı getirelim,en azından tarihi serüvenin tarihi gerçeklere oturtalım. bundada bir nebzede olsa başarılı olduğumu düşünüyorum,konuma inşallah kaldığım yerden deyam edicem.