Gördüklerinizi söyleyin

R00T

Profesyonel
Co Admin
Burası Tamamen Putperestlik dönemi çalışmaları.Milattan evvel yani.Bunlardan sonra Roma veya başka halk kullanmışsada pek işaretleri görünmüyor.Doğunun bölgesinin batıya düşen tarafları gibi burası.
Buralarda ki hemen hemen her kaya traşlı ve hafif eritielrek şekil verilmiş bir forma kavuşturulmuş.Taşınmış biraz ileriye yaslanmış.Veya üste bindirilmiş.Tamamen putperest dönem.Mezar koruyucuları fügürleri çok çok var.Farklı renk saplama kayaya dikkat .Ve Düz alanda ki kısımlara dikkat mezarlar pek boşluk vermez.Oda bulmadıkça.Bunların düzdeki mezarları 2-3 sıra örgü taş.Üzari devasa sal kaya ile kapama olur.Muthiş odalarıda çıkar.Ama aması var bunların yerini bulmak üç beş çizgili kanalı çözmekten daha zordur diyim baştan.
Allah yardımcın olsun.

Ha bunlarda ki en önemli olmazsa olmaz. Gün doğumu Gün batımı vuracak mezara .Buna dikkat etmek lazım.

mamostedijvar

MAMOSTE
Moderatör
değerli kardeşim mekan güzel rakım yüksek, ve havadar.
bence kardeşim göze çarpan kaç güzel yer var.
kara demlik çayını demle. tek tek işlemeye başla. çalışmaların devamını da konuya ekle nasiplenelim..
inşallah mu afak olursun.
selametle

mayhem

Co Admin
Co Admin
3 sayfa 2'ci resim diyorum usta hem yakindan incele hemde tespitde bulun yuzeysel birseyler yakalama sansin yuksek resimler yakinlasinca bozuluyor .

deli firat

DOĞACI
Bizim gördüklerimizin dışında sizin tespitleriniz nedir kıymetli kardeşim

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Yorumda bulunan herkese tek tek teşekkür ediyorum ...
.
Bu figürün üzerine bende durdum çokcası baktığı yere ..
.
Ekli dosyayı görüntüle 251524
.
Baktığı yer üst taraftaki düzlük oradada dikkatimi çeken BulursamKader25 ustamızın dediği kablumbağa ya benzettiğim kayadan yığıntı .. ve arkasındaki yığıntı ... bu istikamete bakıyor
.
Ekli dosyayı görüntüle 251525

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Yine kablumbağaya benzettiğim bu yapı .. yalnız burada dikkatimi çeken bu kaya yapısının horosan türü olduğu .. oradaki genel kaya yapısına uygun değil .. yapma olduğu belli .ve 2 tane yan yana gibi duruyor
.
Ekli dosyayı görüntüle 251526
.
Burasıda sağtarafta alt arkasında .
.
Ekli dosyayı görüntüle 251527
.
BulursamKader25 ustamızın bahsettiği 2 ad kablumbağa burada 3 oluyor .. onuda 1 uctan diğer 1 uca mesafenin uzunluğundan farklılık göstermesinden olduğunu düşünüyorum... 2 figür 1 birinden uzak ve yapılış şekilleri farklı
.

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
3 sayfa 2'ci resim diyorum usta hem yakindan incele hemde tespitde bulun yuzeysel birseyler yakalama sansin yuksek resimler yakinlasinca bozuluyor .

mayhem ustam o kısım daha önce ellenip bızıklanmış yerler 1 kaç kaya yerinden oynatılmış ve çok derin olmamak kaydıyla eşelenmiş yerler vardı .. sunu çukurlarının yoğun olduğu kısım orası ...