halkalı demir çivi işareti nedir?

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Yüksekliği 20-25 metre olan bir kaya var üzeri düz kayalık, kayanın düz olan orta kısmından bir tünel aşağı iniyor güneye, Bu tünelin tepe noktasında bir taş var yani kayanın üstünde, bu taşta x işareti var. Tünelin doğrusunda karşında x işareti olan taşın 20 metre doğusunda kayaya cakılmış bir çelik çivi ve başında sağa sola yatan halka var. 2 metre yanı uçurum. Bu halkayı dedelerimizin dedesi görmüştür bilinen tarihi en az 150 yıldır ve hiç pas tutmuyor.

Yorumlarınız nedir aceba? Simdilik resim yok

Son düzenleme:

mucit

Süper Moderatör
Süper Moderatör
o gibi halkalı demirler bir yere inmek yada çıkmak ama hiç terek yokmu ustam terğe parayı saklamak ve hiçkimsenin alamaması için koyarlarmış iyi bakmanda fayda var yalnız yerini iyi biliyosan ustam aynı benim bölgede vardı kale gibi yerlerde olur genelde

Sedegor

Engellendi
o gibi halkalı demirler bir yere inmek yada çıkmak ama hiç terek yokmu ustam terğe parayı saklamak ve hiçkimsenin alamaması için koyarlarmış iyi bakmanda fayda var yalnız yerini iyi biliyosan ustam aynı benim bölgede vardı kale gibi yerlerde olur genelde
Bir rivayet var o yönde, aslında. Burasıda kale gibi bir yer her taraf kayalık uçurum.

Sır

Member
Halkanin karsisinda bir Magara var magaradan baktinmi bu halkayi goruyormusun? Birde burada bir tepenin ustunde mezar var yerin biliyormusun evliya Dede yada baba derler.

Sedegor

Engellendi
Halkanin karsisinda bir Magara var magaradan baktinmi bu halkayi goruyormusun? Birde burada bir tepenin ustunde mezar var yerin biliyormusun evliya Dede yada baba derler.
Kardes şu an çevrim dışısın, magradan tünelden halkayı gördüğüm dogrudur! Ve halkanın olduğu yerden Baba dede değilde onun gibi Ziyaret tepesi var orayı gördüğüm de doğrudur! Konudaki bilgini yazarsan sevinirim!

Esteban74

Editör
S.A.
Usta halka mağarayı veriyor diye düşünüyorum .Sır ustanın söylediği gibi. Ziyaretin batı yönünde mezarlık varmı, derenin çatal yaptığı yerde çeşme varmı...

Sedegor

Engellendi
S.A.
Usta halka mağarayı veriyor diye düşünüyorum .Sır ustanın söylediği gibi. Ziyaretin batı yönünde mezarlık varmı, derenin çatal yaptığı yerde çeşme varmı...
Sır ustayla biraz sohbet ettik! Dere yok çatal yok 1500 rakımı bir dağın tepesi dümdüz kayalık, magra var halka var. Bu magra aşağıdan su taşımak için yapılan bir tünel aslında magra demek yanlış!

zaz12

Bilgili Üye
Dostum bu eşkıya belgenlerinde yer alır 3 adet lahitin olduğu da söylenir . Halkalı yada gözlük diye. Sana sonra belgeleri paylaşırım. Yer neresi bölge olarak. Bu arada belgelere göre ortak lahitin altında gizli giriş yeri var .