Içimizdeki kolluk güçleri

Adam78

Aktif Üye
Selamin Aleyküm. Adminler ve arkadaşlar merak ediyorum, biz üyeler bu forumda definecilik üzerine bilgiler paylaşıyoruz bu genelde resimli bilgiler ve defineci arkadaşlar buldukları yerlerin resimlerini çekip yardım istiyorlar hatta oyleki buldukları yerlerdeki yaptıkları kazı çalışmalarında çıkan emarelerin anlamını öğrenebilmek için resimli paylasimlarda bulunuyorlar... Yani bir nevi kişi kendisini ihbar etmiş oluyor. Eğer içimizde kaçakçılık organize şubeden biri varsa ve bu formda casusluk yapıyorsa bütün paylasimlar biliniyor. Şimdi kacakxilik organize şube yarın birgün bu formun sahibine sitenizde kayıtlı olan ... kullanıcı adlı kisinin bilgilerini talep ediyoruz dese sonuç ne olacak? Eğer yanlış bilmiyorsam form sahibi talep edilen bilgileri vermek zorunda aksi halde kendisi suçlu durumuna düşer... Yani demem o ki içimizdeki casuslara dikkat!!! Zira o casuslar yani kolluk kuvvetleri birini kazı yaparken veya üzerinizde veya size ait olan bir mülk araç vs de tarihi eser yakalarsa devletten yüklü miktarda pirim alıyor, bu sebepten her yere sızmış olabilirler... o yuzden ben hiç kazı işi yapmadigimi, burdaki paylasimlarda sadece bilgilenme amaçlı olduğunu belirtirim...

Brtn. 74

Member
Aleyküm selam.
Kardesim allah var dediklerinize katılıyorum..

kerti17

Aktif Üye
O yüzdendir ki sitedeki bilgilendirmeler kaçı kazı yapılmaması yönünde. Arazide rastgele! traktörün pulluğuna takılan emareleri burada paylaşmayın. Köstebeklerin yer altından çıkarken ağzına aldığı sikkeyi paylaşmayın. Sit alanlarında işlem yapmayın. Bunun haricinde gelsin beni istediği yerden alsın. Neyi ispat edebilecek, en önemlisi de kazı yaparken yakalanan bir çok arkadaşımız var alıp götürürler savcılıktan serbest kalırlar. Bunu bende dahil bir çok arkadaşımız yaşamıştır.

LabarNa

Bilgili Üye
Sitenin sahibide webmasterida aypi numarasının dışında hiç bir şey istesede veremez.diger bütün bilgiler doğru değil.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Bu konu ile alakali bu siteye ilk geldigimde bende bir aciklama yazmistim. Bazi arkadaslar bana cok sey soyleyip fircalayanlar olmustu. Hangu konu icindeydi su an hatirlamiyorum.
Ozetle sunlari SAHSİ FİKRİM olarak yazmak istiyorum:

1-Guclu devlet, herseyi bilen ve takibe alan gerektigi zaman gerekeni yapan devlettir. ABDnin gucunun altinda bu vardur. Misal, Watsup reklamsiz ve ucretsizdir, neden??

2-Devletin varligini koruma adina tum devletler bu isi hukuki ve gayri hukuki sekilde yaparlar. Devletin varligi ve bekasi icin hersey yapilir ve yapilmalidir. Yapuliyordur da.

Demokrasi vb. seyler bu ise asla engel olamaz.
Efendim devlet hukuksuz şekilde dinleme ve takip yapamaz denmesine bakmayalim, tum devletler bunu hem hukuki hemde gayri kanunu sekilde yaparlar.

Bizim gayri kanunu dedigimiz seylerde aslinda kanunidir de vatandasin bilgisi olmaz. istihbarat örgütlerinin kanununu, yonetmeliklerini ve yonergelerini bilen var mi?
Dunyanin her ulkesunde istihbaratin kanunu, yonergesi ve yonetmeligide gizlidir, yani Gizli gizlilik derecesindedir. Ortada gezmez, bilen bilir, herkes bilmez. Bilmemelidir de.

3- Burada 16.000 uye var. Ben eminim bu uyelerin 15.990 kisisi daha karakola gidip bir ifade bile vermemistir. İşinde aşinda olan adamin karakolda isi olmaz.
Devletiyle derdi yoktur, definecilik yapsada. Definecilik devlete karsi islenmis bir suc deguldur.

Devletim, benim 20 senelik defineci oldugumu bilir, bilmelidir, bilmezse zaten devlet degildir.
Bu nedenle istedigi zaman telefonumu dinler, arasira takip eder. Bunlari da yaparken beni hic rahatsiz etmez.
Zira bunlari yaparken gorulmez. Arasira ben hissederim.

Peki ben bundan rahatsizmiyim? Asla rahatsuz degilim. Bu boyle olacak, olmalidir da.
Hainle vatansever nasil anlasilacak?
Uyuturucu saticilari nasil bulunacak?
Devletinin milletinin sirlarini disariya satanlar nasil bulunacak?
Canli bombalara nasil ulasulacak?
Silah ticaretleri nasil cozulecek.
Bunlar gibi 1000 tane husus yazabilirim herhalde..

Devlet elbette bu isleri yaparken hakimden izin almaz. Almayacak da elbette. Bu isler hakimin gonlune birakilacak isler de degildir.
Devlet olmadan, guclu devlet olmadan vatandasin ne kiymeti olabilir?
Bugun Afganistanin, Filistinin, Myammarin, İrakin, Suriyenin basina ne geldiyse devlet olamadiklarindan dolayi gelmistir.
En zor sey devletsiz kalmaktir. Vatan topragi, namus, seref hersey devlet olmakla mumkundur.

4- Bu devlet, vatansever ve akilli defineciye dokunmaz.En azindan benim 2o senedir gordugum ve bildigim budur. Hem sahsimda hem cevremde hep bunu teşhis ettim.

Bu devlet kim vatansever kim hain bilir. Buldugu definenin parasini teror orgutune kanalize edene bu devlet musade etmez.
Definenin parasi ile ev alana araba alana yatirim yapana coluk cocuguna guzel bakana bu devlet bu zamana kadar ne demistir?
Ben gormedim, duymadim.

5- Yukarıda izah ettiğim meselelerden dolayı, devletin bu tür siteleri takip etmesi gayet doğaldır.
Takip ediyor mudur...? Kanaatim ve bilgim dahilinde; TAKİP ETMİYOR. En azından canlı bir takibin olduğunu düşünmüyorum.
İhtiyaç olduğunda yapıyordur.

Bireysel takip vardır. Bu takip görevle alakalı değil hobi ile alakalıdır.
Bu memleketin 18 yaşından yukarısı yaşta erkek vatandaşlarının en az YARISI yani %50 si muhakkak direkt ve yandan define işine bulaşmıştır.
Biz aramızda hep konuşuruz: Siyasi bir parti kursak başbakan bizden çıkar :)))

Konuyu açan kardeşimizin olayı "casus" bazlı hale getirme kanaatinden dolayı ilk 5 maddeyi yazdım.
Sıkıntı ve sorun yok kardaşlar. Siz parayı devlete karşı kullanmadığınız sürece devlet gelip kolunuza yapışmaz.
Yapışsaydı; şu an cezaevlerinde en az 40-50 bin kişi olurdu defineden hapiste yatan.

Sit alanında, kazı esnasında yakalananı bile devlet 1 gün hapisde yatırmıyor. Bir daha yapma diyor. izin al diyor.
Define ile uğraşmak zaten yasak değil. Yasak olan devletten müsaadesiz kazı yapmaktır.
Prosüdürü yerine getir, izin al, kaz kazabildiğin kadar. Bu nedenle define site yönetimleri her zaman KAÇAK KAZIYA HAYIR derler.

Genel Bazda İşler Böyledir. peki Yerel bazda bu işler nasıl dönüyor.
Vatanıyla bir derdi olmayan defineciyi alakadar eden şeyler nelerdir..???? Asıl Bizi ilgilendiren burasıdır.
Yazdıklarıma kulak verenlerin başına asla sıkıntı gelmez. iyi okuyun inşallah.
Amannnnn boşşş verrrr. diyenlerin başından bela eksik olmaz.
ben hikayeyi yazacağım, siz de kıssadan hisse alacaksınız. Kıssaları bugün anlamazsanız, yarın yaşayarak anlarsınız.
Akıllı insanlar başkalarının aklını ve tecrübesini kullanan insanlardır.

BİR DEFİNECİ HİKAYESİDİR - TEDBİR TAKDİRİ BOZAMAZ:
-Kıssayı Ben yazmaya çalışayım, siz dikkatli okuyup hisseyi bulun-

Halil amca işareti buldu, analiz etti, boşluğu tespit etti, girişi buldu. Derinliği tespit etti.
Aşağıdaki mezar odasının ne olduğunu tahmin etti.
Girişe varmak ve kapıyı açmak için hangi malzemeler lazım olacak, listeledi ve tedarik etti.
Hava durumuna ve ayın hangi şekilde olacağına baktı. Rüzgarın şiddetine baktı.
Muhtemel giriş ve çıkış yollarını kontrol edip planlama yaptı.
O bölgenin sorumluğu olan birimin nerede ikamet ettiğini gördü.
İkametgahından çıktıklarında kaç dakikada yanlarına ulaşacaklarının analizini yaptı.
Bir gece av tüfeğini alıp, hedefin yakınlarında pusuya yattı. Gece o bölgedeki hareketliliği ve sesleri kontrol etti.
Hedefe giriş ve çıkış güzergahlarını belirledi.
O bölgede dolaşırken sim kartını çıkararak (Titiz adamdı, evdeyken çıkardı) gezdi. Elektronik yol izleri bırakmadı.
Çektiği resimleri cep telefonu ile değil hep fotograf makinası ile çekti.
İşlem yapacağı günü belirledi. Ekibe her an hazır olmalarını söyledi amma gününü söylemedi.
Malzemeleri çuvalların içine koyarak araca yükletti.

Hava kararmadan 1 saat önce hedefe 1-2 km. yakın bir yere geldiler.
Malzemeleri sazlıkların içine gizletti. Yanlarına gelen olsa birşey görmeyecekti.
Kuvvetli bir şekilde akşam yemeklerini yediler.
Hava iyice kararınca malzemeleri sazlıktan almaları için 3 kişiyi gönderdi.
Hedefe doğru yürüdüler. Malzemeleri getiren ekip de hedefe geldi.
Daha önce belirlediği hakim bir noktaya 2 kişiyi gönderdi. Bunlar her yeri görüyor amma bunları kimse görmüyordu.
Ekibi yemek yerken tekrar bilgilendirmiş ve asla sigara içmemelerini söylemişti.
Sadece 2 kişide cep telefonu vardı. Bunlarında sim kartları ve bataryaları evde çıkarılmıştı.
Diğerlerinin cep telefonları evde ve çalışır vaziyetteydi. Şarjının tam olması yükümlüğünü hane halkını vermişlerdi.
Çalışılan tüm aletlere kesinlikle çıplak elle dokunmadılar. Eldivensiz iş yapmayı Halil amca yasaklamışdı.
İhtiyaç olmadığı sürece asla konuşmadılar. Konuşurken de fısıltı halinde konuştular.

Hedefe ulaştılar. Kullanılan tüm alet ve edevat, yine sazlıkların içine güzelce saklandı. Ya ilelebet orada kalacaktı.
Ya da 2-3 ay sonra oradan geçme ihtimali olursa GÜNDüZ oradan alınıp eve getirilecekti.

Bulunan malzemeler güzelce ambalaj yapıldı. 4 parçaya ayrıldı, sırt çantalarına konuldu.
Birbirlerini görecek şekilde 4 ayrı istikametten, yürüyerek toplanma bölgesinde buluştular.
Toplanma Bölgesinde üzerlerini değiştirip, tozsuz topraksız ayakkabı ve elbiselerini giydiler.
Çıkan elbiseler ve ayakkabılar çuvala kondu. Halil Amca hepsini yaktı. Zira mezarda ne bulaşacağı belli olmazdı.

Gün iyice ışıyınca bekleyen 2 araç çağırıldı. 2nci araca bulunan malları kamufle etti. Bu aracı Halil amca yalnız başına bindi.
İlk araca da diğerleri bindi. Yola çıktılar. İlk araç önden çıktı. Aralarında 2 km. bıraktılar. İlk araç yoldaki her olayı arkadaki araca bildirdi.
İlk geldikleri benzin istasyonunda durdular. Güzel bir kahvaltı yaptılar lokantasında. Sonra ilk araç yola çıktı. şehre kadar varıp tekrar benzinliğe geldi.
Yolda trafik kontrol vs. diğer unsurlar gözükmüyordu. Tekrar ilk araç yola çıktı, arkasından da Halil amca. Haberleşmeyi koparmadan evlerine geldiler.

Halil amca bu memlekette dürüst alıcıyı da satıcıyı bilirdi. Yıllar ona bu tecrübeyi vermişti.
Malların 6 cepheden resimlerini siyah ve beyaz karton üzerinde çekip tanıdığı birisine götürdü. Yaklaşık rakamı öğrendi.
Teklif edilen rakam normal değerinin en fazla %25 i kadar olurdu. Yapacak birşey yoktu. Düzen yıllardır bu şekilde kurulmuştu.
Ertesi günü parasını alıp malzemeleri teslim etti. Çocuklarına ve damatlarına düşen kısmı vermeden önce 1/5 ini ayırıp,
önce akrabada ki sonra da komşulardaki fakir ve fukaraya "zekat" olarak dağıttı. Bu Allahın cc emriydi. Fıkıh kitaplarında da bu şekilde yazıyordu.
Akşam hepsini topladı. Durumu anlattı. Bazısına önce ev alacaksın dedi, evi olana da araba al dedi, başaka tavsiyelerde de bulundu.

Halil amca üzerine düşen her şeyi yapmıştı, bildiği tüm tedbirleri almış, "tedbir bizden, takdir Allahdandır cc demişti."
"Birşey olmaz" şeklinde kendisine çok kez söylenmişti. Amma O biliyordu ki:
BAŞA NE GELDİYSE HEP BİRŞEY OLMAZ DENDİKTEN SONRA GELMİŞTİ.
Elbette tedbir takdiri bozamazdı. Lakin, her işte tedbir alınmasını hem aklı, hem tecrübesi, en önemlisi de Yaratıcısı (cc) emrediyordu.

Halil amca hiç değişmedi, hep böyle yaşadı.
Öldüğünde de kefeninden sabununa, havlusuna kadar herşeyi hazır ettiği valizi yanıbaşında duruyordu.
Hep şunu söylerdi: İnsana rızık olarak ne nasip edildiyse o ulaşır. Ötesi berisi yoktur.

KARDEŞLERİM,
1-Definecilik SUÇ değildir. İzinsiz kazı yapmak suçtur.

Ekip kurduysanız; ekibiniz dürüst insanlardan oluşsun. Helali haramı bilen adamlardan olsun. Batmış-bitmiş insanlarla bir araya
gelmeyin. Bu tipler hırslı olur. Eski hallerine hemen kavuşmak istediklerinden çok hata yaparlar.

Ekibinizde boşboğaz insanlar olmasın. Onlar çok konuşarak hava atmayı severler. Hava atanlar çabucak havalarını aldırırlar.
Zararın büyüğünü de siz çekersiniz.

Şahsi mülklerde, mülk sahibinin izni olmadan kazı yapmak haramdır. Defineci helal haramı bilir. Helali haramı bilen adam tarihi dokuya esere
zarar verebilir mi? Eşkiyalık ayrı, definecilik ayrıdır. Her işin adabı vardır. Defineci olmak isteyen de defineciliğin adabını bilmek zorundadır.

2-Asla SİT alanlarında dolaşmayınız işlem yapmak için. Sadece geziniz. On kez okuyacağımıza bir kez görmek daha faydalıdır.

3-Telefonda define ile alakalı konuşurken kendi kafanıza göre ŞİFRELİ konuşma yapmayınız. Bu tür konuşmalar kafanızı ağrıtır.
Yer ismi, şahıs ismi vermeden, açık açık konuşunuz ki, sizi takip eden varsa, olayı konuşmalarınızdan net şekilde anlasın.

Bir müşterimiz vardı. Dinlemeye takılmış. Konuştukları da cuk diye dinlendikleri meseleye uymuş. Şifreli konuşuyor sanmışlar.
Adam tarikat ehli bir çiftçiydi. Fuhuş operasyonunda içeri alındı. İlk mahkemeye kadar maalesef 2.5 ay hapis yattı.
Bunun, bunlarla irtibatının olmadığı anlaşılınca serbest bıraktılar. Lakin boy boy resimleri gazetede çıkmıştı. Düşünün iş nerden nereye gelmiş.

4-Görevli Kardeşlerimiz Defineci yakalayacağım diye mesaiye başlamazlar. Ne zaman şikayet olur, ne zaman boşboğaz bir ortağınız sağda solda konuşur,
İşte o zaman yapacak bir şey kalmaz, prosüdür başlar. Önce teknik takip, sonra fiziki takip başlar. Ortalama 3-6 ay devam eder.
Herkes görevini yapar yani.

5-Biz izinsiz kazıya hayır diyoruz. Bulunan objelerin müzelerimize teslim edilmesini istiyoruz. Amma siz bizi dinlemediniz gittiniz izinsiz kazı yaptınız,
bir çok malzeme buldunuz, lütfen hiç değilse bu aşamadan sonraki tavsiyemizi dinleyin; bulduklarınızı müzeye teslim edin.

Son düzenleme:

mayhem

Co Admin
Co Admin
Devlet nazarında böyle durum söz konusu olacağını sanmam casus meselesinde . memur varmıdır neden olmasın onlarda böyle şeylere meraklıları vardır benim şahsi fikrim . asıl sıkıntı sitede tüccarlar ve yer kovalayanlar bunlar casus benim gözümde asıl kaçınılması gereken elinize birşey geçince müzeye vermek alış veriş işlerinden uzak durmak sitenin yazmış olduğu kurallar çerçevesinde hareket edilirse bir sorun yaşanmaz . gerekli uyarıları arkadaşlarda gördükce yazıyorlar .

Muhammet2552

Yeni Üye
Eline, koluna ,emeğine ,yüreğine sağlık ustam Rabbim vatansız yersiz yurtsuz bırakmasın da yeterki bizi hergün takip etsin devletimiz.

timur964

konularim
bilgi paylaşımı yapılan sitede yanlış yollara duşen varsa muzeye teslim etmesi gereken objeyi satmaya çalışırsa her zaman ve her yerde olduğu gibi devletim ve güçleri de gerekeni yapar . buna imkan vermemek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz ama yeterli gelmezse istediği tahkikati yapma adına talebi olursa yönetimde desteğini verir

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bayram ustamın söylediklerine katılıyorum. Kuzenimin telefonu başka birilerinin başka bir meselesi yüzünden altı ay dinlemeye takıldı (olayın define ile alakası yok) ve telefon konuşmalarının yarısı belkide define muhabbeti ile geçer kuzenimin. Herneyse karakola ifadeye alınırlar ve polis benim kuzene derki ya ağbicim senin konuşmalar hep define muhabbeti bırak şu işleri. Yani dinleseler bile sen bu işlerle uğraşıyorsun diye gelipte bişey yapmıyorlar eğer herhangi bir suça karışmazsan.

Son düzenleme:

Turko

Uzman
Memlekette en büyük defineciler , askeri ve polis kökenli emekli abilerimiz. Misal en güzel ve düzgün çalışan cihazlar asker kökenli istihbarat ci abilerimiz de . En hızlı istihbarat polis emeklisi rütbeli abilerimizde . Bakın sürü den ayrılan i kurt kapar , gelip burda malzeme fotoğrafı paylaşıp satıyorum alan var mı şu kadar para Vs derseniz adamın soluğun ü keserler onun dışında telefonda kuş uçtu makina hazır Ayşe okula gitti gibi saçma sapan cümleler kurar da aklinizca şifreli konuşursanız ve o telefon ile sit alanlarında dolasirsaniz dertsiz başınızı derde sokar siniz. Bizlerin define merakı kimsenin umrunda değil. Kolluk kuvvetlerinin hususi görevi kanunlari ve devlet bütünlüğünü yürütmek ve korumak vatandaşı izlemek yada defineci kovalamak değil. Herşeyi usulunce yaptığımız sürece kimse birşey demez. Site topluluk amaçlı bilgilendirme formu kimseye bir suç işlesin diye akıl vermiyoruz.

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Arkadaşlar ben size şöyle söyliyeyim.. Ben üye olmadan öncede bu siteyi üyeolmadan takip ediyordum.. Üye olduktan sonra sizin bu yeni açmış olduğunuz konuya odaklandım diyelim nedir ne değildir diye baktım......... Baktım deyince bakmanın ne olduğunu bilenler bilir........
sonuç.. Mu.. ????