Kazı tekniği konusunda yardım lütfen

Nasipseolur

Member
İyi günler arkadaşlar. Bir konuda acil olarak fikrinize ihtiyacım var. Şu an elimde fotoğraf olmadığı için şöyle tarif edeceğim, bir yapı düşünün kayalık ve ortasında yuvarlak bir delik,bir insan ilerleyebilecek genişlikte. Fakat 90 derece dik olarak aşağıya ilerliyor. İçerisş toprak dolu be toprağı alarak ilerlemeye çalışıyoruz. 2mt derinliğe indik ve dik olarak aşağıya devam ediyor lakin eğilerek ayağının altında olan toprağı alacak genişlik yok. Yani ağzınızdaki bir dişi düşünün,tam ortadan aşağıya doğru delik var ve içi dolu. Nasıl bir teknikle kazılabilir,etrafındaki kaya kırılmıyor genişletemiyoruz.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Kuyu içinde hareket imkanı yok ise el ile boşaltamazsanız. makina şarttır. su kuyusu açanlar doldurulmuş topragı çok hızlı boşaltabilir. Tamamen topraksa belki sulandırarak kova ile çekebilirsiniz. kaya parçaları varsa bu yöntemde yaramaz.

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Çap aynıysa ileriye doğru,çok fazla daralma ve genişleme yapmıyorsa. Tahmini bir çap cm si belirleyin. Bu işlerden anlayan sağlam demirciler vardır. Helezon sistemi yaptırtın. Ucu değişmeli olsun. Taşa geldiğinizde elmas uç takılabilsin. Helezon yayları 4-5 yay yeterli gelir. 1 m eklemeli,uc uca ekleyebileceğiniz sistemi yaptırtın. Tepesine T boru takın. T boru portatif tak çıkarlı olsun. Manuel elle çevirdikçe burgu aşağıya gidecek. Sonra T ucundan tutup çekeceksiniz. Topraklar helezon yaylarının içerisinde kalacak. Sizde yukarı çekip toprağı boşaltıp tekrar aşağıya salıp işlemi tekrarlayacaksınız. Yavaş yavaş toprağı almış olursunuz.
Benim aklıma gelen budur. Kolay gelsin..

Nasipseolur

Member
Yorumlar için teşekkürler. 25 cm çaplı toprak burgu ile ilerledik zaten şu ana kadar fakat bundan sonraki sıkıntı şu. Ben kuyunun içindeyim aşağı 2m derinlikte,toprak burgusuyla kazıyorum fakat kazılan toprağı yukarı nasıl vereceğim? Dar kıpırdayamıyorum,kovayı da yanıma alamıyorum.

legal35

Member
çıkrık kuracaksınız. kendinizi ayaklarınızdan baş aşağı şekilde çukura indirip çalışacaksınız . molozu kovaya koyacaksınız. sonra sizi yukarı çekecekler . kovayı boşaltıp , tekrar aşağıya inip aynı işlemi yüzlerce kez tekrarlayacaksınız :) yada iyi bir teknoloji ile girişi bulmaya çalışacaksınız !

sef_er

Operatör
Nasipseolur, kardes bez-branda torbaya koysana, biri çekerken sen digerini doldurursun

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
tarifine gore o is olmaz tehlikeli..madem oyle kimilkimil kasikla caliscak kadar rahat biryer....cevresini genisletip kayaligi berteraaf etmek gerekir.eski insanlar okadar dar giristen mekana girmezdi hicc

Nasipseolur

Member
En yakın zamanda fotoğraf çekip atacağım. Burasının altı mağara bu çok belli, tepe gibi burası ve ana giriş nerede bulamadık bir türlü. Fakat dediğim gibi çalıştığımız yerden dimdik aşapıya bir kanal iniyor kazdıkça. Elektrik direklerini dikmek için çukur açılıyor ya illa görmüşsünüzdür. Öyle bir çukur düşünün etrafı sırf kaya,tek oarça halinde bir kaya ve baca gibi aşağıya iniyor ortası toprağı alabildikçe. Sizce bu bir kaçış yolu mudur yoksa baca falan mıdır nedir?

Nasipseolur

Member
Ve düzgün bir silindir şeklinde bu kanal,pütürlü falan değil yuvarlak,bir insanın girebildiği etrafı kaya olan bir kanal düşünün

Ve düzgün bir silindir şeklinde bu kanal,pütürlü falan değil yuvarlak,bir insanın girebildiği etrafı kaya olan bir kanal düşünün
Bak kardeşim mineral yanıltmasından 2,5 metrede aylar çalıştım anlıyorum seni.... Bir can güvenliğini sağla.. Orası havalandırmaysa ihtimal olabilir.. kendini bir halatla sağlama al kessin.. Bazı havalandırmalar 15 metre... Şu küçük yoğurt veya dondurma kovaları varya onlarla çıkarı ver 2 saate değilde 5 saatte olur ama sağlıklı olur.. Veya çubuk desteği alabilir.. Girişi bulabilirsiniz

Nasipseolur

Member
Hocam ağzından yel alsın 15mt de ne ola? Telef oluruz :) ömür sürer umarım 4-5 mt sonunda açılır güzel bir yere

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Sahsen, uzunluğunun ne kadar olduğunu bilmedigim tüneli kazmaz, ne yapar eder girişi arardım..
Bol resim atsanız, buradaki bu kadar usta size illa ki bir yol haritası çizecektir..