Kazida çikan toprak katmanlari nelerdir?

Shekiller

Aktif Üye
Selamun aleyküm üstadlarım sürekli yer üstündeki işaret ve emarelerden bahsediyoruz ama işlem sırasında yer altında bize tüyo verecek emare toprak yapısı önümüze gelen katmanlar bize bilgi verir mi ? özellikle benim gibi bu işin yenisi tecrubesiz olan arkadaşlarında bilgi sahibi olması için uzun zamandır kendim araştırdığım ama net bilgilere ulaşamadığım bu konu hakkında bir kaç sorum olacak ve siz değerli üstadlarımın bu konu hakkındaki bilgi tecrube ve varsa mevcut resimleriniz eklemenizi isteyeceğim müsadeniz ile..Örneğin tetkitlerimizde gömü kanaatine vardığımız alanda bizi hangi katmanlar bekliyor ya da o alanda birşey gömülü olduğunu işlem yapılırken karşımıza çıkan topraktan anlayabilir miyiz ? Ayrıca gömü de ayrı mahsende yer altı odalarda üstünü kapatma tarzları gömme tarzları farklımı yani yapılan işçilikte karşımıza ayrı katmanlar mı çıkıyor? Yer altı oda mezarı diye işlem yapılan yerde karşımıza çıkan katmandan burda birşey yok ya da burda mezar odası değil mahsen var kanısına varabilir miyiz ? Yani kısacası hangi define türünde bizi hangi katmanlar beklemektedir?Teşekkür eder yorumlarınızı bekleriz inşeallah saygılarımla

Asb

Engellendi
aleykum selam.kardeşim ben daha once girişini bulamadıgım bir tunele yukarıdan girmeye calıstım altında tabiki tunel oldugunu ıspatladıktan sonra calısmaya basladım fakat uzun bir ugras vermeme ragmen netice alamadım cunku topragı biraz actıktan sonra yaklaşık 30 cm kil geliyor onu acıyorsun az bir katman toprak yine kil ama bu kil nasıl bir malzemeyse katman seklinde yapmışlar calışmak cok zor bu şekilde iki garanti yerde calısmam oldu ama ikisinide sonlandıramadım cok uzun zmaan gerektiriyor calısmak cok zor insan gucu yetersiz kalıyor.yani bence bir kayada calışmak daha kolay.ama bu kil benim calıstıgım mezarlarda yoktu tabiki dha bilgili ustatlar daha detaylıca anlatacaktır iyi calışmalar kolay gelsin.

poseidon2023

Uzman
öyle bi soru sordunki akşama kadar yazsan bitmez

her medeniyetin mezar oda mahsen mezar yapma teknikleri farklıdır ve arazi yapısına göre deyişir

sen kendi calıştıgın yer varsa ve resimleri varsa onu yükle ona yorum yapalım

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Shekiller bu soruna kapsamlı bir cevap yazmaya çalışırsak ortaya bir kitap çıkar. kısaca birkaç püf nokta belirteyim. Yaşadığın coğrafyayı çok iyi analiz etmelisin. toprak yapısı, nem ve yağış biçimleri, kaya yapısı. arazinin eğimi, bitki örtüsü gibi şeyleri bağımlı değişkenler olarak ele alacaksın. mezar üzerlerine dolgu olarak bu cografyada bulunan malzemeler katmanlar halinde kullanılır. sen doğal olmayan katmanları anlamak için coğrafyayı tanıman lazım işte. Nem tutucu tabaka kimi yerde kil, kimi yerde kömür tozu, kimi yerde kiremit ve dövülmüş toprak kullanılır. buda gene coğrayaya ve medeniyete göre değişir.

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
Öncelikle antik çağ mezar tiplerini ve isimlerini araştırın.Forumda mevcut.Her medeniyetin farklı mezar şekilleri oldugu gibi ölü gömme teknikleri de farklıdır.Konu uzun bir konudur.

Elinizdeki bilgi net olmalıdır.Bilgi netse.Mezar mezar olarak karşınıza çıkar.Mezarı açarken tünel mahsen bulurmuyum diye bir tabu yoktur.Mezar nettir tünel nettir mahzen nettir.Bir mahzene kaya arkasindan girebiliceğiniz gibi toprak altında kalmış girişten te girebilirsiniz. Yığma mezar çalışması yapıyorsanız yığma taşlardan sonra örnek alttaki gibi taş yapısı büyür.Toprak katmanları değişir.Toprak içinde küp parcaları değişik renk taşlar mezarların olmazsa olmazi kil katmanı vs görebilirsiniz.Odaya yaklaştıgınızda blok taşlar görürsünüz.

Tünel tüneldir.Değişmez yapı ve görüntü olarak.altta bir tünel girişi inceleyebilrisiniz.

Denk gelir yakalayabilirseniz alttaki gibi kolay Toprak katmanlariyla uğrasmadan :)

Başka bir örnek.

Son düzenleme:

Shekiller

Aktif Üye
vakko bozoklu poseidon2023 üstadlarım biz iki nokta belirledik gömü olduğu kanısına vardık araları 2 metre mesafede biri 2.5-3 metre diğeri 3.5-4 metre olarak derinlik aldık çubuk ile bu arada bütün gaz ve mineral aşamalarını uyguladık değerli tespiti yaptık tamam dedik burda daha yüzeyde olandan diğerine doğru 2 m uzunluğunda 60-70 cm eninde başladık açmaya yaklaşık 1 metreye kadar toprak yumuşaktı burası tarla bu arada rahat geldik 1 metreden sonra toprak grileşmeye başladı birde sanki çakıl taşı gibi olmaya başldı gri ufak ufak ama taş değil sert toprak yaklaşık 2 metrede bir tabaka geldi ucu sivri kazma ile vuruyoruz 0.5 cm girmiyor taşa vurmuş gibi ses çıkartıyor kazık çakalımndedik 3-4 cm maksimumum kalıyor tabaka topraktan rengi koyu kahverengi su döktük bekledik çekmiyor içine tabak iki nolta arasında boylunca var o tabakayı geçemedik işlem yarım kaldı çıkardığımız toprağı bi yerde topladık üstüne çubukla baktı işaret yok kazdığımız yere girdik baktık noktalar aynı gaz ve minerali iyice elemiş olduk yani

Shekiller

Aktif Üye
Bu arada neye istinaden bu çalışmayı yaptınız derseniz arazi kendi tarlamız çok eski yerleşim alanı her yerinden sütun kesme kayalar eski tuğla parçaları çıkıyor eski dere yatağa sınırını çiziyor tarlanın tepeden dere yatağına doğru yüksek eğimlidir

Mehmet_mehmet

Engellendi
vakko bozoklu poseidon2023 üstadlarım biz iki nokta belirledik gömü olduğu kanısına vardık araları 2 metre mesafede biri 2.5-3 metre diğeri 3.5-4 metre olarak derinlik aldık çubuk ile bu arada bütün gaz ve mineral aşamalarını uyguladık değerli tespiti yaptık tamam dedik burda daha yüzeyde olandan diğerine doğru 2 m uzunluğunda 60-70 cm eninde başladık açmaya yaklaşık 1 metreye kadar toprak yumuşaktı burası tarla bu arada rahat geldik 1 metreden sonra toprak grileşmeye başladı birde sanki çakıl taşı gibi olmaya başldı gri ufak ufak ama taş değil sert toprak yaklaşık 2 metrede bir tabaka geldi ucu sivri kazma ile vuruyoruz 0.5 cm girmiyor taşa vurmuş gibi ses çıkartıyor kazık çakalımndedik 3-4 cm maksimumum kalıyor tabaka topraktan rengi koyu kahverengi su döktük bekledik çekmiyor içine tabak iki nolta arasında boylunca var o tabakayı geçemedik işlem yarım kaldı çıkardığımız toprağı bi yerde topladık üstüne çubukla baktı işaret yok kazdığımız yere girdik baktık noktalar aynı gaz ve minerali iyice elemiş olduk yani
Böyle bir konuyu açtığın için Allâh razı olsun kardeşim tamda iki aydır aynı muhabbetten çalıştığım fakat ilerleyemediğiniz alan

mucit

Süper Moderatör
Süper Moderatör
belli düzeytde derinlikte aramalrınızı gerçekleştirin fazla derine inmiş ve işlenmemiş toprağı bulmuşsunuz aynu senin gibi bendede var burda şişleme yöntemi daha iyyi iş görür şayet yapı taşları lahit taşları direk bulursunuz cihazla gezmenizde çok büyük fayda var yerinizde o tarla küp kırıkları ile doludur

Shekiller

Aktif Üye
belli düzeytde derinlikte aramalrınızı gerçekleştirin fazla derine inmiş ve işlenmemiş toprağı bulmuşsunuz aynu senin gibi bendede var burda şişleme yöntemi daha iyyi iş görür şayet yapı taşları lahit taşları direk bulursunuz cihazla gezmenizde çok büyük fayda var yerinizde o tarla küp kırıkları ile doludur
Üstadım işlenmeiş toprak değildir diye düşünüyorum geldiğimiz tabaka ince elenmiş kum gibi böle dövülmüş gibi toprak çukurda çubuklar yanıltabilir ama kazdıpımız noktadan 40-50 cm veriyor mesafeyi