Kilise papaz mezarı

deli firat

DOĞACI
en uygunu ve manzarası iyi olan ve beşe beş oda hangınde müsayitse ve odanın boşlugunu tespit et ve içinde metel tespiti yap sadace altın olacak ve lahitin kenarlarındaki kurşunu tespit et işçilik agırdır bilgin olsın ennn az sekiz metre

edemezsen umarım bursaya yakın sındır gelir tespit yaparım he çalışma sözü verirsen dedigim metreye kadar @deli firat
emegine saglık dostum neden olmasın inşallah paslaşırız Allahın izniylen

Son düzenleme:

Mehmet_mehmet

Engellendi
en uygunu ve manzarası iyi olan ve beşe beş oda hangınde müsayitse ve odanın boşlugunu tespit et ve içinde metel tespiti yap sadace altın olacak ve lahitin kenarlarındaki kurşunu tespit et işçilik agırdır bilgin olsın ennn az sekiz metre

edemezsen umarım bursaya yakın sındır gelir tespit yaparım he çalışma sözü verirsen dedigim metreye kadar @deli firat
Lahitmi sekiz metre derinde?

Börükan Tatar

Aktif Üye
azda olsa kendime kadar bilgim var @Börükan Tatar

nadirende olsa kilise içinde yeşil oda tabir edilen odada papaz odasında lahit olur ama genelde dışarda oda içinde olur

örnek olsun tespit lerimden bir kacı

Ekli dosyayı görüntüle 214963

daha farklıları sayfamda var
Bilgi ve tecrübene sözüm olmaz. Ben bu yaz gördüğüm kilise içindeki papaz lahitine değindim. Malum İznik Aya Sofya'da konsül toplandı ve hristiyanlar için önemi büyük bir yer. Hal böyle olunca böyle kutsal bir kilisenin içindeki tek lahit oldukça önemli bir din adamına aittir diye düşünüyorum.

Bursa Uludağ'da kayıtlarda geçen 147 kilise-şapel var. Bunların bir çoğunun izleri kalmamış bazılarının azda olsa yıkıntıları var. Bir dağ silsilesinde 147 kilise-şapel dünyada tektir. Bunların kalıntılarına ulaşabilmek bile ayrı bir keyif olurdu.

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Lahit olayını tartışmaya açmak gerek. Papaz mezarlarını lahit olarak açıp tecrübe eden ya da tecrübeyi gözlemleyen var mı?
Ben tabut şeklinde yapıldığı kanısındayım.

Turko

Uzman
Hristiyan ların , haç bölgeleri dışında bulunan kilise ve manastır larını çok ciddiye almayın önemsizdir , Önemli olan haç bölgelerinden birinde oda açabilmek. Bu odalarda bulunan kıymetli metallerin hiç bir önemi yoktur muhattap olanın ilgisini çekmez , Asıl alakadar oldukları şeyler yazılı kayitlardir. Örnekleri mevcut.

Börükan Tatar

Aktif Üye
Hristiyan ların , haç bölgeleri dışında bulunan kilise ve manastır larını çok ciddiye almayın önemsizdir , Önemli olan haç bölgelerinden birinde oda açabilmek. Bu odalarda bulunan kıymetli metallerin hiç bir önemi yoktur muhattap olanın ilgisini çekmez , Asıl alakadar oldukları şeyler yazılı kayitlardir. Örnekleri mevcut.
Evet dinsel metinler, kayıtlar değerli kılınanlardır. Bunun dışındaki objelere (ıstavroz vb) sıradan antikacıların vitrinlerinde rastlamak mümkün.

poseidon2023

Uzman
İznik icinde ve yanlarında ve cevrelerinde kiliseler var senin gördügün de dogru ama bana altakiler gerek üstte sergilenen deyil aga

Yanlış biliyorsun bursa uludagda eski ismi keşişi dagı olan dagda 376 tane kilise vardır dogdugum büyüdügüm yer Bursa az da olsa bilirim Börükan Tatar

Son düzenleme:

Börükan Tatar

Aktif Üye
İznik icinde ve yanlarında ve cevrelerinde kiliseler var senin gördügün de dogru ama bana altakiler gerek üstte sergilenen deyil aga

Yanlış biliyorsun bursa uludagda eski ismi keşişi dagı olan dagda 376 tane kilise vardır dogdugum büyüdügüm yer Bursa az da olsa bilirim @Börükan Tatar
Esen olsun @poseidon2023

Doğduğumuz, büyüdüğümüz ve yaşadığımız yer Bursa'dır. Benim meskenim Uludağ'dır. Atalarım gibi ruhumu Taygalarda dinlendiririm.

376 kilise sayısını da ilk kez senden duyuyorum. Benim yazdığımın neredeyse üç katı..Bunun yazılı bir kaynağı var mı?