Kilise papaz mezarı

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
İznik icinde ve yanlarında ve cevrelerinde kiliseler var senin gördügün de dogru ama bana altakiler gerek üstte sergilenen deyil aga

Yanlış biliyorsun bursa uludagda eski ismi keşişi dagı olan dagda 376 tane kilise vardır dogdugum büyüdügüm yer Bursa az da olsa bilirim @Börükan Tatar
kar yağmazdan evvel üniversite gezisi idi çıkmıştım oraya ben. Arkadaş bir tanesine bile denk gelmedim. Kaya mezarları çok ama kiliseyi bırak, kalıntısına bile rastlayamadım.
376 üç’ün katı da değil bu arada biliyorsunuz yaptıkları dini kullanım alanları da 3 ve 3’ün katlarıdır. 375 olabilir : )
bu meselenin dayanağı varsa çay eşliğinde okumak dinlemek isterim..

Turko

Uzman
İznik icinde ve yanlarında ve cevrelerinde kiliseler var senin gördügün de dogru ama bana altakiler gerek üstte sergilenen deyil aga

Yanlış biliyorsun bursa uludagda eski ismi keşişi dagı olan dagda 376 tane kilise vardır dogdugum büyüdügüm yer Bursa az da olsa bilirim @Börükan Tatar
Neredesin kaç gündür ? Bursa da akrabalarım var seri ekiptir yakın akraba ha laf olsun diye değil. Küplü pınar mahallesine in ağa merinos un aşasına meşhur kahveye otur , hoşgeldin abi ne içersin diye sorana ismimi ver :D gerisine karışma.

Börükan Tatar

Aktif Üye
kar yağmazdan evvel üniversite gezisi idi çıkmıştım oraya ben. Arkadaş bir tanesine bile denk gelmedim. Kaya mezarları çok ama kiliseyi bırak, kalıntısına bile rastlayamadım.
376 üç’ün katı da değil bu arada biliyorsunuz yaptıkları dini kullanım alanları da 3 ve 3’ün katlarıdır. 375 olabilir : )
bu meselenin dayanağı varsa çay eşliğinde okumak dinlemek isterim..
Uludağ uzunlamasına bir dağ siz hangi kısmına gittiniz? İnkaya-Dobruca taraflarında en az 4-5 kilise kalıntısı mevcut.

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Uludağ uzunlamasına bir dağ siz hangi kısmına gittiniz? İnkaya-Dobruca taraflarında en az 4-5 kilise kalıntısı mevcut.
haklısınız o taraflara gitmedim hiç. Şöyle görsel bir şölen isteriz müsait zamanda.

Bu denli yapının olması, oranın bir nevi eğitim kampüs gibi kullanılmasından mı kaynaklı? Yoksa bizzatihi yerleşim ve nüfus oranı hakim mi ?

16tolga16

Aktif Üye
Arkadaşlar Ustalar Uludağ dedigimiz yeri noktasal anlamda baz almamaliyiz.Bölge olarak Domaniçten baslar Bursa Harmancik a kadar uzanir.Bu bolgeyi baz aldigimizda poseidon2023 dedigi gibi 376 rakami fazla degil bildigimiz klise tarzinda olmasada bu rakam makuldur.Roma oncesi ve sonrasi bizans zamanini baz aldigimizda bu 376 sayisi cok fazla degil.Bu dediğim hatta yogun bi yasanmişlik mevcut.Malumunuz klise, sapel,mabed gibi yerler hristiyanlik oncesinde de cok populerdi pagan inanclarinda hem maddi hemde manevi anlamda.Saygılar..

16tolga16

Aktif Üye

16tolga16

Aktif Üye
16tolga16 varkardeş varda illa o mekanda tanıdığın olacak kimse ilişmeden rahatça elekten geçiresin
Bildigimiz yer çok Ustam zaman lazim ekip lazim en onemlisi ekip para bi sekilde bulunuyor..Lakin sağlam bir kisi bile oksa öpüp başa koymak lazim.Bu islerde ekip en onemlisi bence..Yoksa memleketimin her yeri gömu.Hani diyolarya çoğu cikarildi diye hangi cogu %20 anca cikarilmiştir.

Börükan Tatar

Aktif Üye
İlerleyen teknoloji ile artık bazı şeyler daha mümkün. İşaretlerde bir yere kadar..Tespit tam yapılamayınca binlerce yıl toprak altında bekleyenler ancak günümüzde teknoloji yardımıyla çıkartılıyor. Eskiden bir çoğu denendi ama sonuç alınamadı ve günüme kaldı..

Uludağ'da Cumhuriyet dönemine kadar kullanılan bazı kiliseler vardı. Mübadele sonrası büyük olan bir çoğu farklı işlerde kullanıldı. Asıl dağ içlerinde olanların bazılarının izleri tarihten silinmiş ve tespiti çok zor. Tapınak üstü kilise olanlar değerli olanlar çünkü çevresinde antik çağ kalıntıları var. Özellikle Orhaneli Adranos, Hadrian döneminden sonra da Hristiyanlar tarafından kullanılan bir bölge olmuş. Gerçek Bursa, Uludağ ve eteklerindedir.

poseidon2023

Uzman
Paylaşımların ve yazıların türkiye deyil yurt dışında gibi hissettiriyor
Fark etmez kactane oldugu senin bilgin sana dogru benimki bana isteyen istedigine inanın bu kadar basit
Börükan Tatar