Lahit kapağı nasıl açılır..

muhabbet

Yeni Üye
remuss o gaz cok degerlidir kardesim aynen katiliyorm����

palaks

Aktif Üye
hiç bir zaman boş çıkmaz diyen arkadaş ya hayatında hiç lahit görmemiş yada lahitin ne anlama geldiğini bilmiyordur :200:

mguleryuz

Aktif Üye
lahitin içindeki gaz önemli diyorlar doğruluğu yanlışlığı nedir bilmiyorum lakin hiç işlenti olmayan lahitlerde bile neler neler çıktığını duymuşluğum var bu boş dolu olayı bölgeye ve oranın zenginliğine göre değişiyor sanırım

Turko

Uzman
Buram buram suç kokuyor bu konu . Lahit i elden çıkaracak 2-3 kişi var memlekette ben hallederim diyeni ciddiye alıp dinlemem bile. Kırıp içindekileri alması daha hayırlı olur arkadaş için. Bol şans.

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
lahit kendi para demek içinde kişisel eşyalar çıkar oda az şeylerdir

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Lahitin kapağı açıldığında değeri çokmu çok düşer. Hiç bir Lahidin İÇİ ağzına kadar altın dolu değildir ancak kapalı Lahitin ağzına kadar doluymuş gibi değeri vardır.

Gaz önemlidir elbet! Ama ilk açılma anı esas paradır. Bu heyecanı görmek için kaç kişi toplanır para öder ve Lahitin parasının en az 100 katıdır bu.

Her lahit kurşunla kapalı değildir!

Bazıları sadece perçinli kızaklı yada sıva türü şeylerle Horasan gibi mazemelerle kapatılmıştır.

Bazıları Altın yada bakır veya kurşun gibi malzemrlerle dolgu yada kasa yapılarak kapatılmıştır.

Kuşun ısıtılarak pürmüz yada sanayi gereçleriyle kolay açılırken.

Altın bakır kasalı olanlar daha zordur!

Oksijen kaynağı hepsini kolay halleder.

Ama önemli olan düzgün bilinçli ustaca açmaksa bunun özel cihazı var lazerli çok pahalı!

Yani lahit ne kadar değerli ise açma tekniği o kadar önem kazanır. Bin türlü lahit var.

Sıradan lahidi cekiçle kırarsın daha iyisini çekiç balyoz kırmaz daha iyisini demir testere Kesmez.

Lahidi görelim lahidi :)

Son düzenleme:

DİVANE

Moderatör
Moderatör
arkadaşlar sedegor usta ve bazı ustalar doğru söylüyor lahitleri ve hatta değerli olan hiçbir şeyi kırmayalım lahitlerin ve bazı mezar türlerinin içindeki gazlar çok değerlidir bunun sebebide o gaz türünün şimdiki zamanımızda olmamasıdır ve çok değerlidir arkeologlar mezar açmadan önce içinde bu gazdan varmı diye tespitler yapıyorlar saygılar

Sedegor

Engellendi
İçinde gaz olmayan lahit çoktur. İçinde gaz olan hava oksijen olan şey neden değerlidir? Bilim adamları bu gaz ile tarihe geçmişe yol alırlar.

Hava içindeki mikro organizmaları incelereyek o günkü tarih hakkında fikirde bulurlar.

Esas değer Lahidin ilk açılış heyecanını görmek isteyenlerin ödediği paradır kii onlar çoğu zaman gazı havayı dahi çekip depolamaz sadece koklarlar

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Lahit, cevresi olan icin sevinc,
Cevresi olmayan icin surekli bir huzundur.

Su herkesin kabul ettigi bir kaidedir:
Acilmamis lahit kiymetlidir.

Acilan lahitde ancak cicek yetisir.
Baska bir kiymeti yoktur.

Pscyhe

Engellendi
Yorumlari takip ettim herkesten Allah razi olsun..bilgi paylastikca guzel..ben sadece gecenlerde bi konu oldu orda nasil yapilir edilir acilir diye tartistik ondan yola cikarak sormak istedim..bulacamda burda ne isim var su an paraciklari sayiyor onlarla ugrasiyordum.benim daha degisik dusuncelerim var bulursam eger kapagi bile acamadan gorunmeyen bir noktadan delip iceriye yilan kamera salip ne var ne yok diye kontrol etmek...icindw aradigimi anca oyle bulurum diye dusundum.ne drsiniz en basit yontemi bu olmazmiydi hemde tarihi esere zarar vermeden isimizi gormus olurduk..

Sedegor

Engellendi
Yorumlari takip ettim herkesten Allah razi olsun..bilgi paylastikca guzel..ben sadece gecenlerde bi konu oldu orda nasil yapilir edilir acilir diye tartistik ondan yola cikarak sormak istedim..bulacamda burda ne isim var su an paraciklari sayiyor onlarla ugrasiyordum.benim daha degisik dusuncelerim var bulursam eger kapagi bile acamadan gorunmeyen bir noktadan delip iceriye yilan kamera salip ne var ne yok diye kontrol etmek...icindw aradigimi anca oyle bulurum diye dusundum.ne drsiniz en basit yontemi bu olmazmiydi hemde tarihi esere zarar vermeden isimizi gormus olurduk..
Delince zaten açmış olursun. Haa diyorsanki illa kapak açılacak o yanlış :)

Ha matkapla bir delik açmışsın ha puntaları kırmışsın aynı şey

timur964

konularim
ömürde belki 1 defa denk gelir o sesi gazı heyecanı yaşamak isterim