Maden suyu şeklinde tadi olan kirmizi renkte akan su

Tenkit

Bilgili Üye
Kirmizi benzer rengi, degisik bir tadi olan su. Hemen 1-2 metre altinda tadli su akan dere vardir

Tenkit

Bilgili Üye
Evet, ustalar daha once uzerinde tartisdigimiz konuyla ilgili fotograflari attim. Yorumlarinizi bekliyorum.

Archeologist

Member
Tadından bahsettiğine göre içmişsiniz afiyet olsun fakat, tahlil etmeden böyle suları içmemenizi tavsiye ederim. Böbreklerin iflasına kadar ciddi sonuçları olabilir. Acısı sonra çıkabilecek sonuçları olabilir Allah korusun. Burda da var öyle bir su tarifine uyuyor. Kükürt iceriyor olabilir. Genelde volkanik ve jeotermal aktivite olan yerlerde olur böyle sular. Derede doğal altın bulunabilir. Bilginize.

Tenkit

Bilgili Üye
Suyun tadini merak ettigim icin baktim. Bende zararli oldugunu dusunuyorum. Yöre halki bu suyun şifali oldugunu dusunerek ozellikle hastalara içiriyorlar

Tenkit

Bilgili Üye
Suya bu rengini veren bir maden olmali diye dusunuyorum. Suyun ciktigi yerde bir maden kaynagi olabilir mi?

Archeologist

Member
Salihli Kurşunlu çayında benim bahsettiğim su. İçeni duymadım rengi aynı buna benzer. Daha renkli hatta sarı turuncu kırmızı renkte. Malum kaplıca mekanı zaten oralar. Etrafta bolca kuvarz damarı da var. Lidyalıların altın toplayıp para bastığı dereler bunlar. Ben kumu eleyince içinde parlak tozlar gördüm ama nedir altın mıdır bilemem. Hobi olarak toplayanlar varmış hala.

Tenkit

Bilgili Üye
Bolgede kaplica yok, bu durum kaplicaya bir işaretmidir bilmiyorum. Kum eleme işi çok zahmetli ve verdigin emege gore ekonomik getirisi düşuk hobiler gibi geliyor bana.

Archeologist

Member
İcindeki demir oranı yükseldikçe kırmızı, kükürt yükseldikçe sarı diye biliyorum üstad. Ama su alttan sıcak geliyor malum. Yolu üzerinde ne mineral varsa eritip geliyor. Mineral çorbası yani. Ama faydalı mı zararlı mı tahlil etmek lazım

Archeologist

Member
Bölgede kaplıca olmasa da fay kırıkları olabilir. Bazı sular derinden sıcak geliyor sonra soğuyor yüzeye yaklaştıkça kaplıca olmasa da mineralli oluyor. Bahsettiğim hobi zaten maddi amaçlı değil. Maksat evden karıdan çocuktan kaçıp bi kaç saat kafa dinleme olayı. :)

Tenkit

Bilgili Üye
İcindeki demir oranı yükseldikçe kırmızı, kükürt yükseldikçe sarı diye biliyorum üstad. Ama su alttan sıcak geliyor malum. Yolu üzerinde ne mineral varsa eritip geliyor. Mineral çorbası yani. Ama faydalı mı zararlı mı tahlil etmek lazım
Evet, tahlil için ornek alacagim. Faydali mi zararli mi o zaman belli olur.

Tenkit

Bilgili Üye
Suyun ciktigi yerde Maden olarak ,;ekonomik degeri olan bir maden varmidir, onu nasil ogrwnebiliriz

Tenkit

Bilgili Üye
Mesala yuksek miktarda kukurt varsa, bunun ekonomiye kazandirilmasi faydali olur diye dusunuyorum