Mağara ve karşısındaki şapel ?

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Arkadaşlar kabartma haşçaların bulunduğu bir şaphel düşünün ve şapel in hemen yanında da benzeri bir yer var. Malesef resmini çekemedim. Karşısında hakim bir tepede yaşam alanı olabilecel küçük mağara. Lakin mağaranın keşfi küçük bir delik bulunarak keşfediliyor. Sıvanmış şekildeyken kırılarak ve tamamen genişleterek açılıyor. Mağarada 10 cm yükseklikte ve yarım metre genişlikte bir gül yaprağı kabartması ve hemen bitişiğinde dikdörtgen kabartma taş varmış. Bunları kırmışlar ve dikdörtgenin altından üçgen bir taş çıkıyor. Şimdi yükleyeceğim resimleri çekerken telefon kapandı ve açılmadı. O yüzden resimlerim kısıtlı kusura bakmayın. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 117488

Ekli dosyayı görüntüle 117489 Burası girişte sağtarafı.

Ekli dosyayı görüntüle 117490Burası sağ alt taraf.

Ekli dosyayı görüntüle 117491Yine sağ duvarda arkasından boşluk sesi aldığım duvardaki ilginç figür.

Ekli dosyayı görüntüle 117492 Zemindeki Üçgen figür.Çizgilerin genişliği 100 cm civarı var.

Ekli dosyayı görüntüle 117494 Girişin sol köşesindeki Devasa giriş misali kapatılmış kaya.

Ekli dosyayı görüntüle 117495 Girişi kapatan kayada sanki saklı figürler var. Tam çözemedim. Sonrasında telefon 2 saat açılmadı.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Yorum yokmu narkadaşlar ?

Kristof34

DogacıyıZ
Fazla secenegin yok farkındaysan. Bosluk aldıgın yere devam et. Duvarlar ve zemin önem arzeder. Birde bu magaranın en sonu bu giris gibi kaya ile kapatılan yer mi?

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Kristof34 ustam buraya mağara diyorum ama bir oda kadar alan. Genişliği 5 metre enide 3 metre kadar alan ve Evet sonunda da Kapatılmış gibi duran büyük kaya var.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
O kayanın arkasının bir şekilde tespiti lazım ustam.
çubukla değerli tespiti yapabilen birisi yok mu...?

Muhtemelen arkasında bir bayan mezarı mevcut.
Etrafa bakan bir çift göz var. O gözlerin baktığı istikamette ne var acaba?
Sol gözün sol üstünde de küçük bir üçgen gözüküyor.

Kolay gelsin.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
BulursamKader25 ustam buranın içine jeosonar3d cihaz tuttum fakat toprak ayarı tutmadı. Bazı yerlerden boşluk olduğunu gösterdi ama dediğim gibi toprak ayarı tam tutmadığı için güvenemedim. Buranın arka tarafı vadi misali kayalık tepelerle uzanıp gidiyor ve tam ortasında kurumuş dere yatağı var. Çubuk konusunda uğraşamadığım için şuan çubukla tespit yapamıyorum.

Bunun yanında üçgenin duvara denk gelen ucuna doğru duvarda hem sağda hemde solda 1,5 metre boyunda üçgenler var ve her iki üçgenin ucuda yerdeki üçgeninin ucuna bakıyor. Mağaranın hem üstünde hemde duvarlarında işlenmiş kanallar var. Çok enteresan bir yer. Telefon bozulmasaydı resimleri yükleyecektim malesef şuan sadece anlatabiliyorum.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
@BulursamKader25 ustam buranın içine jeosonar3d cihaz tuttum fakat toprak ayarı tutmadı. Bazı yerlerden boşluk olduğunu gösterdi ama dediğim gibi toprak ayarı tam tutmadığı için güvenemedim. Buranın arka tarafı vadi misali kayalık tepelerle uzanıp gidiyor ve tam ortasında kurumuş dere yatağı var. Çubuk konusunda uğraşamadığım için şuan çubukla tespit yapamıyorum.

Bunun yanında üçgenin duvara denk gelen ucuna doğru duvarda hem sağda hemde solda 1,5 metre boyunda üçgenler var ve her iki üçgenin ucuda yerdeki üçgeninin ucuna bakıyor. Mağaranın hem üstünde hemde duvarlarında işlenmiş kanallar var. Çok enteresan bir yer. Telefon bozulmasaydı resimleri yükleyecektim malesef şuan sadece anlatabiliyorum.
Gizemli olduğu kesin.
Gizemli yerler zor amma kıymetlidir, bildiğiniz gibi.
Bence burayı bırakmayın, uğraşın derim.
Gerekirse ekibi kuvvetlendirin inşallah.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Neye gore şapel dediniz buraya
Oralı bir tanıdık profesör götürüp baktırıyor ve şapel olduğunu söylüyor. Şapel üzerindeki her bir haçın buraya gelmiş olan papazın rütbesine göre işlendiğini ve bunlardan birinin burada ölmüş ve emanetini bırakmış olabileceğini söylemiş. Bulunduğu taktirde papaza ait bir tane kitap veya asa bulunursada asanın içindeki mücevherinden bahsetmiş. Şapel olduğu bu şekilde biliniyor.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
@sercan33 ustam benim resimlerimin eksik olduğunu ve sebebini ilk mesjımda zaten yazdım. Şapel dediğim yerin yanında aynı buna benzer tam kare şeklinde bir yer daha var. Burası ermenilerin dahi hala yaşadığı bir köyün girişinde bulunuyor. Köyde görmedim fakat çok orjinal birde kilise olduğunu söylediler. İnşallah yolum tekrar düştüğünde orayı daha detaylı resim çekip buraya yükleyeceğim.

SelçuK

DogacıyıZ
boşluk sesi aldığın yer seni odaya götürebilir ve kapak taşı dediğin yerde önemli ama o taş içten dışa kapatılarak giriş bloklanmış olabilir insan gücü ile açamazsınız araştırın

deli firat

DOĞACI
Kardeş birinci resimde herseyi anlatmisler kafanda canlandir resmi ters cevir odayi bul magara in maketini yapmislar selametlen

mucit

Süper Moderatör
Süper Moderatör
üçgen olan yer ve ilk reesimi iyice konturol ettinmi boşlukta delinmiş gibi gözüküyor ne kadar delikler