oguzkagan

Bilgili Üye
Ekli dosyayı görüntüle 171954
Örnek olarak söylediğim yer;siyah daire sunaklar ve anıt kayalar mevki,beyaz nekropol alanı kaya oyma ve zeminaltı ,sarı yerde on mt. derinlikten (kepçe ile açılmış) yeraltı yerleşkesi yani sunaklar ile nekropol arası kuş uçuşu mesafe bir km.
Ekli dosyayı görüntüle 170169
Hocam kus bakışı bakıldığında manzara aynen bu sekilde hemen onunde yakininda bir tumulus var ve orasini isaret ediyor gibi lakin bolgeye cikildiginda bu siluetlerin oldugu yerde hissetmiyorsunuz sanki gizli bir yukselti olgusu gibi

orcun

Member
Orcun hocam evet bahsettiginiz yer ile ayni medeniyetin kalıntıları burasi ve yakin bahsettiginiz yere m.ö 500 yillara kadar ulasan bir medeniyetin yapı taşları. . Nasil calismalar yapmistiniz deneyimleriniz nelerdi acaba bölgede
Bizim işlem yaptığımız yer zirvedeydi.

Zirveye gidilen yolda sıkça fakir mezarları mevcuttu ve açılmışlardı. (hepsi yan yana sıralanmış şekildeydi.)

Zirveye giden başka bir yol daha vardı. Birkaç kere, bahsettiğim abi bizi oradan götürmüştü ve yol üstünde ki mağaraları göstererek; girişinin toprakla kapanmış olduğunu ve kendilerinin açtıklarını söylemişti. İçlerinden sadece iskelet çıktığını söyleyerek, toplu fakir mezarları olduğundan bahsetti.

O bölgedeki toprak yapısından bahsederek, "burada kırmızı renge çalan bir toprak olmadığını ve eğer kırmızı renge çalan toprağı gördüğün taktirde orada işlem yapılabileceğini söylemişti. Yada tam tersini söylemişti. geçmiş zaman net hatırlamıyorum. "buradaki toprağın rengi kırmızıya çalar ve kırmızıya çalan toprak görmediğiniz taktirde, bu toprak dışarıdan getirilmiştir" gibi..)

Zirvede, bizim işlem yaptığımız yerin kaya yapısına daha önce hiç rastlamamıştım. Ne kadar elmas ucu ve kz.ma kırıldığını hatırlamıyorum bile. Kayaya vurduğun zaman, rahatlıkla kıvılcım çıktığını görebiliyorduk. (bizde işlemlerimizi Akfi. ile yapmaya başlamıştık.)

Zaten zirvede de açılmış kubbeli (Çatılı) mezarlar mevcuttu. (Girişleri hep aynı yöndeydi ama geçmiş zaman, girişlerinin hangi yöne baktıklarını hatırlayamıyorum.)

Çalıştığımız yerin etrafında ot bitmediği gibi, kışın üzeri kar da tutmuyordu.

Yaklaşık 4 metre sonunda o bilindik kokuyu aldık. Sonrasında neticeye de ulaştık fakat beklenmedik bir çoban vakası ile karşılaştık ve gerisi hüsran. (O konuya girmiyorum.)

Hatta, haberlere çıkmış olan, o bölgede çıkardıkları emanetleri kapalı çarşıda yakalatanların işlem yaptıkları yeri bile gördüm. (Muazzam bir çalışmaydı.)

Sizin kayaç yapısı da aynı o şekilde gözüküyor.

Naçizane düşüncem, o bölgeyi bırakmayın. Kısmetiniz ise muhakkak sonuca ulaşırsınız. Çünkü bölge çok zengin.

Fakat, o taraflardan mısınız bilmiyorum ama halkına pek güvenmeyin. Ne olduğunu anlamadan siren sesleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ve benim dediğim bölge, bizim olaydan sonra sit alanı ilan edildi, onu da belirtmek isterim. (Kaçıncı derece sit alanı olduğunu hatırlamıyorum.)

oguzkagan

Bilgili Üye
orcun usta sağolasın verdiğin bilgiler için ayrıca gözden kaçmış bazı görüş ve fikirler var ise duymak isterim degerli forum sakinleri

oguzkagan

Bilgili Üye
Sedegor ustam işaretler ilk sayfadan başlayarak kapak taşında ve diğer resimlerde

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ekli dosyayı görüntüle 187000 oguzkagan kardeşim şurasının üst tarafında boşluk baktınızmıydı .... şurasının kapakmı .. yanıltma amacıylamı yapılmıştır merak ettim ....üst taraf çubuk çalışması için uygunsa ..çubuk çalış ... uygun değilse ...30 cm uzunluğunda .o..o. .....

oguzkagan

Bilgili Üye
uçmuş hocam dediğiniz yerde çubukla kontrol yapılmadı kısmetse çalışması yapılacak inşallah.. Oradaki asıl yoğunlaşılan yer sanduka diye düşünülen yer ve anıtlar etrafıydı..

Ekli dosyayı görüntüle 187001

Bu kaya üzrindeki kubbe gibi kaplama olan kısmın kırıldığını gördük son piknikte

oguzkagan

Bilgili Üye
Hafta sonumuz hayırlara vesile olsun değerli ustalarım hocalarım..konu günceldir..

oguzkagan

Bilgili Üye
orcun ustam sizin bölgede anıtsal olan mezarlar böyle büyükmüydü medeniyet aynı olduğundan benzer işaretler ve yöntemler olabilir diye düşünüyorum

oguzkagan

Bilgili Üye
kazama ustam bölgede kayalar üzerine oturtulan şapkalar diğer kayalar ve taşlar renkleri itibari ile sanduka olarak düşündüğümüz kayadan renk itibariyle farklılar daha doğrusu hepsi tek çeşit iken sadece o diğerlerinden farklı ..

Ben diyorumki her bir obje için farklı farklı deperlendirme yapalım bunun içinde önemli diyebileceğimiz objeler için ayrı konular üzerinden gidelim böylelikle dikkat dağınıklığı ortadan kalkar

alderado

Yeni Üye

orcun

Member
Evet oguzkagan ustam, birebir diyebileceğim benzerlikler mevcut.

Şuan zirvede misiniz bilmiyorum ama, zirvelere çıktıkça çokça güzel işçilikli kayalar olduğunu düşünüyorum.

Hayırlısı olur inşallah.