BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.

oguzkagan

Bilgili Üye
Kardaşım Konunu tekrar baştan sona okudum.

Söyleyeceklerimin hepsini söylemişim.
Tavsiyem ise; ilk paylaştığın resimdeki ( öpüşen insan figürünün ve yılanın olduğu ) yeri çözmeniz.
Madem tuzaklı, o zaman malıda kuvvetlidir.
Girişi bulunuz. Mevcut resimlerde ben göremedim.

Fotoğraflama nasil olmali..!!! - çözüm için en önemli konu: | Define Sohbeti - Define İşaretleri Çözümü
Hocam bahsettiginiz yer ile ilgili profesyonel bir ekiple aylar oncesinde temas sağlandı, buraya cok uzak sehirlerden ustadlar sizler gibi bilgili tecrubeli deneyimliler o taşı gördüklerinde burasi ugrasmaya deger dediler ve siz bizden haber bekleyin acele etmeyin diye telkinlediler aradan 2 ay gecti birkac kez temas kurup neoldu napiyosnuz varmi bi gisme tarzi konusmalarimiza haftaya geliyoruz,hafta du 2 haftaya geliyoruz gibi yanitlar aldik ama ne gelen var ne giden ...hatta baska bir is icin arkadaslari bir hafta oldugumuz yere gelmisler oyle soyledi ama geldiklerinde aramadilar bile .. neyse saglik olsun demekten baska yapacak birseyimiz yok maalesed profesyonel bir ekibimiz yok maalesef :(

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Hocam isaretlediginiz kayadaki kapak gibi olan kismi birisi devirelim diyor bana hic akilli isi gelmiyor adamlar burasini 2300 sene once yaparken o kesik tasin arkasina koymamislardir herhalde koyacaklari malzemeleri
Burayi acin kardasim,
Azda olsa doludur.
Aynen dedigin gibi bile bile goze batsin diye yapmislar. Muhtemelen doneminde girilmistir.
Amma yinede kiyada kosede bir cekmece vardir.
Size de tecrube olur.
Tecrube olsunki bir tasin saatlerce ugrasildigini gorun. Heyecani yeter..
Acinca, saginda solunda veya gorisinnic kismindaki isaretleri guzelce resimleyin. Size yol gosterecektir.
Elbette benimki bir tavsiye.
Ben olsam boyle yapardim demek.
Karar sizin.

oguzkagan

Bilgili Üye
Burayi acin kardasim,
Azda olsa doludur.
Aynen dedigin gibi bile bile goze batsin diye yapmislar. Muhtemelen doneminde girilmistir.
Amma yinede kiyada kosede bir cekmece vardir.
Size de tecrube olur.
Tecrube olsunki bir tasin saatlerce ugrasildigini gorun. Heyecani yeter..
Acinca, saginda solunda veya gorisinnic kismindaki isaretleri guzelce resimleyin. Size yol gosterecektir.
Elbette benimki bir tavsiye.
Ben olsam boyle yapardim demek.
Karar sizin.
Hocam emeginize saglik hakkinizi helal edin siz ve buradaki degerli insanlar herkesin sualine, merakina kendi fikir ve goruslerini belkide zamanindan calarak paylasip emek sarfediyorsunuz ...asil hobim sermaye piyasalari ve borsa ozellikle #borsa :) lakin doga ve dogadaki sanatsal tabir edecegimiz desenler figürler asirlar once yasamis uyvarliklarin dini inanc,sosyo_kulturel zenginlik ve becerilerini izlemek takip etmek ve hayranlik duymakta kucuklugumden beri beni cezbeden hadiseler...cocuklugumun gectigi yerler asirlar oncesinde SUMERLER ERMENILER ,SELÇUKLU, ABBASI VE EMEVILER,PONTUS,ROMA BIZANS gibi uygarliklara ev sahipligi yapmis sayisiz anlatilan efsane niteliginde hikayeler ve doga harikasi sanatsal fivurlerin bulundugu guzel ulkemin guzel bir sehriydi, şimdide dogayi ve zamaninda dogayi katletmeden ona sahip cikan gecmis uygarliklari seviyor ve ve saygi duyuyoruz . Kusura bakmayin biraz uzun oldu bu bahsettigimiz bolgede ordayken cokta onemsemedigim ama "acaba"dedigim bir bolgeyi sevgili forum uyeleriyle ve sizinle paylasmak.istiyorum, bu varsayima ulasmamdada yine bu forumun zengin icerige sahip sayfalari ve paylasimlari sayesinde oldu..

Şöyle ki ustam tum bolge dik bir yamacta ve engebeli bir arazide olmasina ragmen yukarda paylastigim resimlerde gorulecegi izerine yerde sabit olan 2 küçük kaya uzerindeki zincir kabartmalarin ust kisminda (dumduz ) bir alanda bütün bolge hatta bölge haricindeki ormanlarda dahi az rastlanan büyüklükte 4 tane dev çam agaci bulunuyordu abartmiyorum ama bilgedeki agaclarin en.az 5 kati buyuklugunde olan bu 4 agac zincir kabartmalarin yaninda olmasi itibariyle define isaretleri kisminda yorumlanmis tabiriyle birsey ifade ediyomudur diye dusunuyorum cunku büyük bir kaya uzerinde ic ice gecmis 3 oyma vardi ve 3 mezari simgeliyor naska bir kayadada yine tek basina bir oyma var onunla birlikte oyma sayimizda 4 belkide hüsnü kuruntu yapiyorum lakin tum doneleri kullanip farkli fikirler uretmek heracidan olumlu olma ihtimaline sahiptir diyede dusunuyorum..
Ustam birde bölge zannedersem bu uygarliktan sonra eskiya cetelerininde kullandigi hatta ganimetlerini tasimaktan imtina edip sakladığı bir yer olarakta duruyor hatta bazi eskiya belgelerinde geciyorda ,simdi merak ettigim nokta su acaba zamaninda eskiya ceteleri boyle yerlede bulunurken buralarin ne oldugunu bizden daha ıyi bildiklerine suphem yok ,hal boyle iken ganimetlerini gizlemekte ve saklamakta buralarin tarihi birikim ve olanaklarindan faydalanmislarmidir acaba .... sizlerin ve forum sakinlerinin bilgi birikim deneyim ve tecrubelerinde bunun ornekleri varmidir acaba, tesekkur ederim selamatle kaliniz

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
oguzkagan kardeşim definecilik tamda senin dedigin gibi tarih ve binlerce yıllık kültür ve sanat eserlerine hayranlığın, bunları ilk kez görme ve keşfetme aşkıdır ben ve benim gibi pek çok insanın. Arada sırf para hırsı olanlarda çıkıyor tabi. tarihe ve dokuya zarar verip kırıp döken bu tipleri her fırsatta tenkit edip dışlıyoruz. işin işine bulaştıkça sizin bu ilgi ve hayranlığınız da artacaktır. bu da tecrübe hevesinizi artırır. para kısmı tesellisi, kısmet işi. bir magara yada mezar odasını ilk kez açıp içine girip o sanat ve işçiliği gördüğünüzde herşeye bedel olduğunu daha iyi anlayacaksınız. eşkiyalırın medeniyetlere ait magara, yeraltı şehri, kaya mezarı, mahzenleri kullandıkları tespitiniz kısmen doğrudur. önceden açılmış bir mahzen mağaraya emanetlerini saklayıp ağzını kapatmak yenisini yapmaktan daha pratiktir. fakat göz önünde, çok bilinen yerler içinse bu sakıncalıdır. Eşkiyayı sadece Osmanlı dönemi olarak düşünmeyin. insanlığın her döneminde vardır. Allaha emanet olun.

oguzkagan

Bilgili Üye

oguzkagan

Bilgili Üye
Sn ustalar bılgısı olan uyeler varmı bır fıkrınız

oguzkagan

Bilgili Üye
burası her babayiğidin harcı değil aman dikkat canından olma rastgele

Ekli dosyayı görüntüle 170642
Hocam palaks gercekten esrarengiz ve bir okadarda etkileyici bir calisma yapmissiniz Allah razı olsun, gercekten etkilendim aynen cizmis oldugunuz gibi bir plan dogrultusunda buranin yapildigini ve bolge haritasinin buralarda biryere sifrelendigi bilgisini aldigim bir gunde cevabiniz beni gercekten etkiledi ..